1 Temmuz’dan İtibaren Her İşyerine Zorunlu

Merhaba ,

Biliyorsunuz, 50’den fazla işçi çalıştıran iş yerleri için iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 01.01.2013 tarihinde başlamıştı. İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı kademeli olarak 2014 yılında da  50’den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine  gelmişti. Şimdi ise son olarak 50’den az işçi çalıştıran az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri ve kamu kurumları için  1 Temmuz itibarı ile zorunlu hale gelecek. Tabi bu durum bir çok küçük esnafı da yakından ilgilendiren bir durum.

Peki ne yapıyor bu iş güvenliği uzmanları?

  • Öncelikle rehberlik yapıyorlar. Makina ve diğer teçhizatın durumunu inceliyor, alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildiriyorlar. çalışana, ekipmana veya iş yerine zarar verme potansiyeli olan olayların nedenlerini araştırarak işverene önerilerde bulunuyorlar.
  • Risk değerlendirmesi yaparak olay olmadan önce engellemenin yollarını araştırıyor, işverene öneriyor ve önerilerinin hayata geçip geçmediğini takip ediyorlar.
  • Çalışma ortamını bire bir gözetiyor ve mevzuat gereği yapılması gereken tüm çalışmaları, planlıyor, kontrol ediyor ve olası bir durum için acil durum planları hazırlıyor ve tatbikat yapılmasını sağlıyorlar.
  • İş yeri hekimi ile işbirliği halinde yıllık değerlendirme planı yapıyor, işverene onaylatıyor ve uygulamaları kontrol ediyor.
  • İlgili birimlerle işbirliği yapıyor, çalışan temsilcilerine destek oluyorlar.

Bir çok kişi farkında olmasa da aslında büyük iş düşüyor kendilerine. Öyle ki iş yerinde yaşanan olumsuz bir durumda , eğer çalışmalarını yapmadıysa, takip etmediyse o da en az işveren kadar sorumlu oluyor bu durumlardan. En az 6 ay yetki belgesi askıya alınıyor.

İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırmayan iş yerlerinin cezası aylık 5.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor ve her ikisi de yoksa bu ceza katlanarak 13.000 TL’ yi bulabiliyor.

Bir çok iş yerini mali olarak düşündüren bu konuda, 10’dan az çalışanı olan iş yerleri için bazı esneklikler getirilmiş. İşverenin kendisi ya da görevlendireceği bir kişi, gerekli eğitimleri almak kaydıyla; işe giriş ve periyodik muayeneler, tetkikler hariç, iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendi yürütebilecek. Birde devlet 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinin iş güvenliği konusundaki giderlerini destekleme kararı almış ki bu da sevindirici bir haber.

İş yeri sahiplerinin de acil olarak, hangi tehlike sınıfında olduğunu bilmesi gerekiyor. Bunu kendileri yapabileceği gibi uzmanlara da yaptırabilirler.

İşyeri Hekimliği
İşyeri Hekimliği

Peki İş Yeri Hekimi kimler Olabilir?

16.12.2013 tarihinden önce Türk Tabipler Birliğinin sertifika verdiği hekimler ile, Türkiye Cumhuriyeti ve Yurt dışındaki üniversitelerden mezun olan ( YÖK’den denkliği onaylanmış) hekimler, İş yeri hekimliği kursuna giderek sertifikalarını aldıktan sonra İş Yeri Hekimi olarak çalışabiliyorlar. Bu kişiler 5 yılda bir belgelerini onaylatmak zorunda. Çalışma Bakanlığı sınavsız vize yapıyor

İş yerleri ya OSGB’ler vasıtasıyla   yada  kişisel olarak iş yeri hekimi ile anlaşma yapabiliyor.

Bakalım bu yasanın yürürlüğe girmesiyle hayatımızda neler değişecek? Umarım sağlıklı ve güvenilir bir iş yaşamına böylelikle biraz daha yakınlaşırız.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 239 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞafak Karadeniz Kilimcigöldelioğlu

Yazar Hakkında

(115 yazısı var )

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben.
Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim.
41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :)
Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım.
Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum.
Bu sitede sizinle olmak hep hayalini kurduğum şeylerden biriydi. Hayallere kavuşmak kimi mutlu etmez ki. Sizler tarafından beğenilip sevilen bir site olmayı başardığımız günün gelmesini iple çekiyorum.
Sevgilerimle
Şafak

Web sitesi: http://www.safagindunyasi.com