2016 Güney Kore Gwangju World Kimchi Festivalinden Kareler

2016 Güney Kore Gwangju World Kimchi Festivali

Sayfamızın düzenli takipçileri Şafak hanımın 17 Kasım 2016 tarihli yazısından görmüştür, Türkiye’yi temsilen bu seferki durağım Güney Kore idi. Kore Culinary Art Industry Association tarafından organize edilen uluslararası gastromi etkinliği Gwangju World Kimchi Festival kapsamında 15-22 Kasım 2016 tarihleri arasında Güney Kore’nin Gwangiu kentindeydim. Faaliyetin uluslararası gastronomi ayağına ABD, İngiltere, İtalya, Türkiye, Tayvan, Cin, Hırvatistan, Yunanistan, İsrail, Peru, Filistin, Japonya ve Kore olmak üzere 13 ülkeden 38 Şef katıldı. Festival faaliyetleri dışında yemek kültürümüzü yaygınlaştırmak kapsamında 16 Kasım 2016 günü Gwangju Üniversitesinde Gastronomi öğrencilerine Şef Ali Seyfi Ersahin ile birlikte Türk mutfağı üzerine uygulamalı yemek eğitimi verdik. Eğitim sonunda tarafımıza Gwangju Üniversitesi tarafından Profesör sertifikası “Certificate of Professor” takdim edildi.

kore8

kore7

kore6
18 Kasım 2016 günü Kimchi Center’da açılış töreni icra edildi. Açılış töreni esnasında yüzlerce katılımcı tören alanına kurulmuş olan masalarda eşzamanlı olarak kimchi yaptılar. Geleneksel kostümleri ile kimchi yapan bayanlar görülmeye değerdi. Arada atıştıran yağmura rağmen son derece renkli ve eğlenceli bir açılış oldu.

kore4

kore5

19 Kasım 2016 günü sabahı Kimchi Master Academy’den Kimchi Masteri Kwak Eunju tarafından Kimchi eğitimi verildi ve eğitim sonunda tüm katılımcı ülkelerin temsilcilerine eğitimi basarıyla tamamladıklarına yönelik sertifikaları takdim edildi.

kore3

19 Kasım 2016 günü öğleden sonra da Kimchi Center’da festival kapsamında uygulamalı Türk mutfağı eğitimi verdim. Eğitim kapsamında katılımcılara Çiğ köfte ve Gavurdağı salatası yapımını gösterdim ve ardından katılımcılar için kurulmuş masalara tek tek malzeme dağıtarak katılımcılarla birlikte uygulamalı olarak çiğ köfte yapımını tekrar ettik. Acı tüketmeyi seven Kore’li katılımcılar kendi damak tatlarına uygun olan çiğ köfteye yoğun ilgi gösterdiler.

kore2

kore

Etkinlerin sonunda düzenlenen yemekte tarafıma, jüri üyelerine ve ülke temsilcilerine Kore Culinary Art Industry Association tarafından ‘Ömurboyu Onur Üyesi” sertifikaları ve madalyaları takdim edildi. Ayrıca diğer ülke temsilcileri ile mutfak kültürleri üzerine kurulan ikili ilişkilerin sonucu olarak tarafıma Hırvatistan ve Yunanistan Gastronomi Association tarafından da ömur boyu şeref üyesi sertifikası takdim edildi.

madalya

sertifika2

sertifika

Yazı boyunca sürekli bir KIMCHI lafı geçmekte, Kimchi aşağı, Kimchi yukarı, peki nedir bu Kimchi?

Kimchi Kore’nin milli yiyeceğidir desek yanlış olmaz. Yapılış ve saklama yöntemine baktığımızda bir nevi turşu olduğunu söyleyebiliriz. Bizdeki turşudan farkı yapımı esnasında kurutulmuş acı kırmızıbiber, sarımsak, zencefil, salamura karides, salamura hamsi, pirinç lapası ve tuzdan oluşan salça kıvamında bir tur sosu çin lahanası dediğimiz marul ile lahana arası bir tur sebzenin tüm yapraklarına katman katman sürerek fermente edilmesiyle elde edilen bir tür yiyecektir. Tüm öğünlerde sofranın olmazsa olmazıdır. İçerisinde bize tuhaf gelebilecek tatların olduğu doğrudur ama bizim damak tadımıza yakın bir lezzet olduğunu söyleyebilirim.

kimchi1
2016 Güney Kore Gwangju World Kimchi Festivali
kimchi
2016 Güney Kore Gwangju World Kimchi Festivali

Yazılarımı takip etmeye devam ediniz efendim, önümüzdeki günlerde Kimchi’nin bizim damak tadımıza uyarlanmış tarifini sizlerle paylaşacağım. Tabi önce kendim denemem gerek.

Güneşli bir New York gününden kucak dolusu sevgiler…

 

Toplam Ziyaret: 1428 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

One thought on “2016 Güney Kore Gwangju World Kimchi Festivalinden Kareler

  1. Birlikte katıldığımız bu etkinlikte başarılı bir çalışma yaptığınızdan dolayı sizi bir kez daha tebrik ederim.juri üyeliğim boyunca diğer ülke mutfaklarıyla mukayese edildiğmizde ülke mutfağımızın çok daha güzel olduğu ama tanıtım için daha büyük sponsorlara gerek olduğunbir kez daha ortaya çıktı.Sizi tekrar kutlar başarılar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir