Ah Bu Hastahaneler

Merhabalar Herkese

Geçen hafta hastahanelerde gezmekten sizlerle yazı paylaşamamıştım. Bu hafta da hastahanelerden bahsetmek istedim. Çünkü bu ara gündemim tamamen hastahane.

Yıl içerisinde herkes bir kez de olsa mutlaka hastahaneye gidiyordur. Sistemin işleyişi o kadar yavaş ki ordan oraya koşturarak sağlığınızla ilgili bilgi edinmeye çalışıyorsunuz. Ben özellikle hastahaneler acil bölümlerinden nefret ediyorum. O kadar karışık ve ayak üstü bir muayene oluyor ki ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz.

Geçen hafta babaannemin rahatsızlanmasıyla hastahanelerde geçti haftam. Tabi doğal olarak benim de feleğim şaştı. Kendimi ruhsal olarak hasta hissettim. Aman diyim siz siz olun hastahanelere yolunuz düşmesin.

Aslına bakarsak çok başarılı doktorlarımız var. Gerçekten bir bakışta gözlerinde mesleği sevdiğini ve insanlara yardım etmeyi hayat felsefesi haline getirmiş olanları her zaman takdir ederim.

Geçen hafta sabah öğlen saatlerinde Başakşehir Devlet Hastahanesi Acil bölümüne babaannemi kaldırdık. İki gün öncesinde düşmüştü ve kalça kemiğini kırmıştı. Birde üstüne yeme içme bozukluğu olunca ambulans ile hastamızı hastahaneye götürmek zorunda kaldık.

Başlangıçta acil bölümde çok iyi ilgilendiler. Fakat zaman ilerledikçe maalesef hasta ile ilgili bir türlü karar alınamadı. Niye mi? Hastahaneler arasında sevk işlemi yapamadıklarını ve mutlaka yukarıdan birilerini tanıyorsak sevk işlemi yaptırabileceğimizi söylediler. Bu ne demek biliyor musunuz? Hastayı ölüme terk etmek demek. Meğersem her hastahane sistemi bu şekilde işliyormuş. Yukarıdan birilerini ( gitmek istediğiniz hastahanenin doçent yada başhekim)  tanıyorsanız onlar size yardımcı olurmuş.

Babaannemin durumu gerçekten kötüydü. Zaten hali hazırda olan hastalıklarına birde yenisi eklenin 89 yaşında kadın acılar içinde kıvrandı durdu. Acil bölümünde serum takıp beklettiler. Neden sonra yoğun bakım doktoru ve acil doktoru bir araya gelerek hastayı hastahaneye yatırma kararı aldılar.

Her şey bir film şeridi gibi. Önceden herkes anlatırdı ama inanmazdım. Yok canım ilgilenirler derdim. Bu sadece tek bir hastahane için geçerli değil. Tamam doktorlar bir şekilde gelen hasta ile ilgileniyor ama iş hasta nakillerine ya da daha kapsamlı hastahanelere geçişe geldiğinde maalesef sisteme takılıyorlar.

Hastanenin ya da doktorun yapabileceği hiç bişey kalmıyor. Sistemi eleştirmek belki bana düşmez ama hastayı göz göre göre ölüme terketmeyi sanırım eleştirebilirim.

Acil bölümünden yoğun bakım ünitesine geçtiğimizde hemşireler ve doktorlar gerçekten çok ilgiliydi. Bizim hastamız biraz yaramaz olduğundan buna bile of demediler.

Benim hastahanelerin tek beğenmediğim kısmı acil bölümleri. Aslında hak vermiyorda değilim çünkü o kadar çok hasta geliyorki doktor artık yorgunluktan hastayı hatırlayamıyor bile.

Neyse ki şuanda durum stabil 🙂

Açıkçası bu yazıyı yazmamın sebebi hastahanelerdeki sistemin biraz olsun değiştirilmesi gerekiyor. Belki sistem değiştirilirse o hastahane deki kavgalardan azalmış olur. Herkes birbiriyle kavga halinde.

Yolunuz hastahanelere düşmesin sağlığınız hiç bozulmasın. En kötüsü beklemek oluyor. Mutlaka başınızdan geçen hastahane sıkıntılarınız olmuştur. Bu arada bir sürü kağıt toplamak zorunda kalıyorsunuz. Bu kağıtlara da çözüm bulunmuş olsa hiç fena olmaz.

Sevgiyle Kalın ve Gülümsemeyi Unutmayın

 

Toplam Ziyaret: 1306 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir