Ailecek bir plan : İstanbul Oyuncak Müzesi

Herkese merhaba. Bu hafta niye   daha önce gitmedim diye pişman olduğum bir yeri yazıp sizi de heveslendirmek istiyorum. İsmini mutlaka duymuşsunuzdur. “İstanbul Oyuncak Müzesi”  Bu şahane müze 23 Nisan 2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulmuş

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

Müzede Sunay Akın’ın antikacılardan, açık arttırmalardan topladığı yüzlerce oyuncak bulunuyor. Müzenin tasarım sanatçısı Ayhan Doğan olup, bir şair tarafından açılması ve bir sanatçı  tarafından tasarlanmasıyla dünyada bir ilki oluşturuyor. Yaklaşık 4 katının hepsinde birbirinden farklı. Bazen hiç bilmediğiniz çok eski oyuncaklara rastlarken bazen sizin de sahip olduklarınızı görmeniz mümkün. En güzel yanlarından biri de sadece çocuklar için değil. Yaşınız kaç olursa olsun sizi ağırlamaktan heyecan duyan bu müze, “İstanbul’a Oyuncak Müzelerinin Başkenti” ünvanını kazandırmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

 

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

Her oda ayrı ayrı tasarlanmış ve ses efektleriyle de tamamlanmıştır. Oyuncakların altında hangi yılda ve nerede üretildiği açıklamalarıyla birlikte yazıyor. Bir alanda 2. Dünya savaşı öncesi üretilen oyuncaları görebilirken diğer yanda minicik  manavlar, balıkçılar görmeniz mümkün. Fiyatı öğrenciye indirimli 9 lira. Normal fiyatlıda 12 TL. Bir hafta sonu için ailenizle, arkadaşınızla, kardeşinizle yapacağınız en tatlı kaçamak olabilir.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Toplam Ziyaret: 2414 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirİlknur Özkan

Yazar Hakkında

(139 yazısı var )

1995 İstanbul Doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümü öğrencisiyim. Yaklaşık bir yıldır Acemi Sihirbaz isimli blogumda yazıyorum.
Dünyaya geliş amacımız olduğuna inanıyorum ve bu yolda ki en önemli aracımız kelimeler. Bu nedenle kitap okumak ya da bir şeyler karalamak benim için basit bir hobi olmaktan çıkalı çok oldu. Bir kitap sayfasının insanların hayatında değişime yol açması,onları etkilemesi ,onlara yön göstermesi benim için çok mühim. Belki şu anda bana bile çok amatör gelen yazdıklarımın, ilerde insanları etkileyecek seviyeye gelebilmesi için daha profesyonel olan kişilerle yazmak benim için bu yüzden önemli.
Konuk yazar olarak başladığım bu sitede, yazarların arasına girmek beni çok mutlu ediyor. Sizden de desteklerinizi bekliyorum :)

Web sitesi: http://acemisihirbaz.blogspot.com.tr/