Altın Portakal’da Uluslararası Yarışma Adayı Filmler Belli Oldu

Antalya Film Festivali’ne öğrencilik yıllarımda gitmiştim. Cam piramitin ilk yapıldığı yıldı sanırım.  O zaman üniversite öğrencisiydim ve her gün bir aktivite olurdu alanda. Acaba ünlü birilerini görürmüyüz diye heyecanlanmıyor da değildik 🙂 Aslında ülkemizin en eski film festivali bu festival. Ve bizim için bir gurur kaynağı. Her sene Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleniyor ve Türk ve Dünya basını tarafndan ilgi ile izleniyor. Bu sene de festival programı açıklandı. Buna göre 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 53. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma programı da belli oldu. Dünyanın dört bir yanından  farklı konuları ele alan filmler, Altın Portakal için yarışacak. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu En İyi Senaryo,  En İyi Müzik ve Jüri özel ödüllerinin sahibi, bu yıl İngiliz yönetmen Hugh Hudson başkanlığındaki Uluslararası Uzun Metraj Jürisi tarafından yapılacak belirlenecek. En İyi Film’e ise Altın Portakal heykelciğiyle birlikte 50 bin Euro’luk para ödülü de verilecek.

İşte Uluslararası Yarışma filmleri;

altin-portakal-2016

  • ’48 Kavşağı (Junction 48 / Yön: Udi Aloni – İsrail, Almanya, ABD)

Berlin Film Festivali Panorama bölümünde Seyirci Ödülü ve Tribeca Film Festivali’nde Jüri Ödülü alan “Junction 48”in yönetmeni, Udi Aloni. Filmin başrolünde ise senaryoya da katkısı olan, Annemarie Jacir’in “Bu Denizin Tuzu”nda da (Milh Hadha al-Bahr- 2008) izlediğimiz Tamer Nafer var.

  • Açık Kapı (La Puerta Abierta / Yön: Marina Seresesky – İspanya)

“Açık Kapı”, yönetmeni Marina Seresesky’ye göre ‘ikinci bir şansı hak edenlerin hikayesi’.  Film, Transilvanya Uluslararası Film Festivali’nde seyircilerin oylarıyla En İyi Film seçildi.

  • Baba ve Oğul (Ostatnia Rodzina / Yön: Jan P. Matuszynski – Polonya)

Ödüllü belgesel “Deep Love”ın yönetmeni Jan P. Matusznski’nin ilk uzun metrajı “Baba ve Oğul”, dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yaptı ve son Gdynia Polonya Film Festivalinde 4 ödül kazandı.

  • Başkasının Evi (House of Others / Yön: Russudan Glurjidze – Gürcistan, Rusya, İspanya, Hırvatistan)

San Sebastian Film Festivali’nde gösterilen ve Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde Batının Doğusu Ödülü’ne layık görülen, Russudan Glurjidze’nin yazıp yönettiği filmde Salome Demuria, Ia Sukhitashvili ve Olga Dihovichnaya başlıca rolleri paylaşıyor.

  • Kol Saati (Slava / Yön: Kristina Grozeva, Petar Valchanov – Bulgaristan, Yunanistan)

Locarno Film Festivali’nde Altın Leopar için yarışan filmin yönetmenliğini, bol ödüllü ‘’Ders ‘’ filminin yönetmenleri Kristina Grozeva ve Petar Valchanov üstleniyor.

  • İtiraflar (Le Confessioni / Yön: Roberto Ando – İtalya, Fransa)

Karlovy Vary Film Festivali’nden Ekümenik Jüri ödülüyle dönen film de ‘Gizemli keşiş’ rolünde bol ödüllü, başarılı oyuncu Toni Servillo’yu izleyeceğiz.

  • Kayıp Kral (King of the Belgians (Yön: Peter Brosens & Jessica Woodworth – Belçika, Hollanda, Bulgaristan)

Bu Venedik Film Festivali Ufuklar Ödülü’ne aday gösterilen, orijinal komedinin kralı ise Peter Van den Begin.

  • Takım Ruhu (L’outsider / Yön: Christophe Barratier – Fransa)

Gerçek bir olaydan beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmeni; iki dalda Oscar’a aday gösterilen “Koro” (Les Choristes- 2004) filmine de imza atan, Christophe Barratier. Bankasını iflasın eşiğine getiren Jerome Kerviel’i ise genç oyuncu Arthur Dupont canlandırıyor.

  • Tereddüt (Clair Obscur / Yön: Yeşim Ustaoğlu- Türkiye, Polonya, Fransa)

Filmin başrollerini; Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş ve Serkan Keskin paylaşıyor. İlk uzun metrajı “İz” (1994) ile dünya festivallerine katılan ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülü alan Ustaoğlu’nun ikinci filmi “Güneşe Yolculuk” (1999) ise Berlin’de En İyi Avrupa Filmi ve Barış ödüllerini kazandı. Berlin Film Festivali Panorama bölümünde prömiyerini yapan “Bulutları Beklerken” (2004) Sundance/NHK Uluslararası Film Yapımcıları Ödülü’nün sahibi olurken “Pandora’nın Kutusu” (2008) da San Sebastian Film Festivali Altın İstiridye ödülü başta olmak üzere pek çok festivalden ödülle döndü. Venedik’te prömiyerini yapan “Araf” da (2012) yönetmen ve oyuncusuna festivallerde ödül kazandırdı.

  • Toz (Dust / Yön: Gözde Kural – Türkiye, Afganistan)

Filmin başrollerini Öykü Karayel, Beran Soysal ve Muhammed Cangören paylaşıyor.

 

Bakalım bu yılın ödülleri  kime gidecek? Belki sizlerle o filmi de izleyici gözünden değerlendiririz ilerleyen günlerde.

Toplam Ziyaret: 1974 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir