Anne – Çocuk Yogası

Anne – Çocuk Yogası

Anneler çabalıyor. Anneler iş hayatında, evde yoğun. Zamanları çok az. Sürekli bir yerlere yetişiyorlar. Özellikle şehir yaşamı, anne ile çocuğun birlikte geçirmesi gereken, çocuk için sağlıklı ve elzem olan, sadece birbirlerine ayıracakları o değerli zamana imkan vermiyor.

Çocuklar, anne ve babadan sevgi, ilgi bekliyor. Hafta boyunca okulda, hafta sonları da sosyal yaşamda yer alan çocuk, anne ve babası ile istediği gibi bir arada olamıyor, paylaşamıyor, göz teması kuramıyor. Oysa bunlar çocuk için ekmek, su gibi.

Anne-Çocuk Yogası Çalışması, işte bu “Birliktelik ve Birlik Duygusu” için. Anne ile çocuk arasındaki o benzersiz bağı güçlendirmek için.

Bu çalışma sırasında anne ile çocuk sık sık göz teması kurarlar. Bazen de fiziksel temas oluşur. Anne-Çocuk Yogası ile Anne ile çocuk “Partner” olurlar.

Çocuk anneye güvenir. Anne ise çocuğunu bir birey olarak kabul eder, ona destek verir.

Anne- Çocuk Yogası
Anne- Çocuk Yogası

Diğer çocukların ve annelerin de bu çalışmada yer alması sayesinde çocuğun motivasyonu artar, yogayı anlamaya ve sevmeye başlar. “Yoga nedir ve neden yoga yaparız?” sorularının cevapları zihninde şekillenmeye başlar. “Annem benim yanımda” duygusu pekişir.

Grup dinamiği içinde hareket eden çocuk, bireysel değil, toplumsal davranışlara uyum gösterir, aynı zamanda annesiyle akılda kalan, nitelikli anlar paylaşır, bunun keyfine varır.

Sadece anne ve çocuklar için değil, aslında bu çalışmaya teyze-çocuk, dayı-çocuk ve hatta büyükanne-çocuk da katılabilir. Amaç, birlikte güzel, paylaşımlı vakit geçirmek, oyunlarla yoga yapmak, eğlenmek, bedeni ve zihni eğitmek, partner olmanın keyfini yaşamak.

Anne- Çocuk Yogası
Anne- Çocuk Yogası

Ben de yogaya ilk başladığım yıllarda, uzun süre kendi çocuklarımla çalıştım. O zaman ikizlerim 3 yaşındaydı, şimdi 15’ler. Her derste onlardaki ilerlemeyi zevkle gözlemledim. Eğitmenlik yapmak ise ayrı bir keyif. Son yıllarda derslerimde annelerin, çocukların her yönden gelişimine tanık oluyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor. Bedensel, ruhsal ve zihinsel olarak adımlar atıyorlar. Yoga derslerim devam ediyor. Daha detaylı bilgi almak, yoganın faydalarını birebir yaşamak için bana, E-posta yoluyla ulaşabilirsiniz: banuozsoy@gmail.com

Nice paylaşım dolu, sağlıklı günler, çocukların neşeli kahkahaları ile çınlasın dersler.

Banu Özsoy – ağustos 2016

Anne- Çocuk Yogası
Anne- Çocuk Yogası

Yazar Hakkında : Banu Özsoy çeşitli internet sitelerinde, ikiz anneliği ve yoga hakkında yazarlık ve konuk yazarlık yapmış bir yoga eğitmenidir.

Toplam Ziyaret: 348 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir