Arçelik Telve Türk Kahve Makinesi

arçelik telve

Arçelik Telve Türk Kahve Makinesi

Tam bir Türk Kahvesi tutkunuyum diyebilirim.  Şöyle bol köpüklü yanında çifte kavrulmuş lokumu ile sunulmuş bir kahveye hayatta hayır diyemem. Her gün olmazsa olmaz bir fincan içerim.  Hele yemeklerden sonra içtiğim kahvenin tadına doyum olmaz benim için.

Türk Kahvesi bir kültür aslında.  Yapılışı, sunumu, yanında çikolata ve lokum ikramı,  bir bardak suyu, fincan seçimi, falı.. Ayrı ayrı ele alındığında kocaman makaleler yazılabilir cinste. Her biri ayrı bir anlamı ifade etmekte.

Adına deyimler kurulan Türk Kahvesinin pişirilmesi ile ilgili farklı pişirme tekniklerine birde makineler eklendi. Bakır cezveler birçoğumuzun evinden çıktı. Daha pratik, daha kolay ve hızlı olsun diye bizi oylamaya, aman köpüğü taşmasın diye endişe ettirmeyen kahve makinelerini talep eder olduk.

Piyasada bir çok markanın kahve makinesi var. Bir çoğunu denemiş biri olarak ben şimdi size tadını ve kıvamını mükemmel şekilde harmanlayan, kahvenin gerçek tadını veren köpüğü bol bir kahve makinesinden bahsetmek istiyorum.

Arçelik Telve Türk Kahve Makinesi

Ben bir çok farklı  şekilde yapılmış ve sunulmuş Türk Kahvesi içtim ama Arçelik’in çıkarttığı Telve Türk Kahvesi Makinesi’nden yapılmış olan kahveyi kendi  işyerinde tanıdım. Yaklaşık 2.5 senedir de müptelasıyım diyebilirim. Artık bu makinenin dışında yapılmış olan kahveler bana pek tat vermemekte.

Benim bunları yazmama sebep veren, hem işyerindeki arkadaşlarım, hem de müşterilerimizden aldığım güzel yorumlar. Bazen sırf bize kahve içmek için uğrayan müşterilerimiz var.

Biz işyerimizde iki cezveli olanı kullanıyoruz.  Ayrıca tek cezveli olan modelide mevcut.  İki model arasındaki fark tekli cezveli olana suyu siz kendiniz eklerken ikili cezveli olan modeli ise suyu kendi fincan adedi kadar su alarak pişirmeye başlıyor.

Makinenin bazı hassas noktaları var.

Bunlar;  kahve piştikten sonra çıkan uyarı sesi çalar çalmaz kahveyi fincana  boşaltmak. Eğer öyle yapmazsanız kahve cezvenin sıcaklığı pişmeye devam ediyor ve kahvenin tadı değişiyor.  Kararmaya ve acılanmaya başlıyor. İkinci bir püf noktada arasıra temiz bir peçete ile haznenin tavan kısmını temizlemek. Bezle sildiğinizde kahve buharının bıraktığı partikülleri görebiliyorsunuz.

Ben çok tat alarak yudumluyorum kahvemi. Kahvenin lezzetli olmasında bir başka konuda taze ve saklanma koşulları aslında.

kuru-kahveci-mehmet-efendi-turk-kahvesi-250-gr-9698-10-B

Biz işyerimizde  Kurukahveci Mehmet Efendinin ürününü kullanıyoruz ve kendi kutusunda muhafaza ediyoruz. Kahve daha taze ve kuru saklanıyor.

Artık bu kadar anlatımdan sonra benim canım kahve istedi şimdi.  Şimdi yapayım ve içeyim. Sonrasında da “Neyse halim, çıksın falim” diye kapatıyım fincanımı.

Sizede afiyet olsun şimdiden 🙂 

 

20150219_130435-1

Olurda deneme fırsatı bulursanız ve mis kokulu kahvenin tadına bakarsanız, yorumunuzu bekliyor olacağım.

Sevgiler,

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 7 Ortalama: 2.1]
Toplam Ziyaret: 6493 ,
Beğen & Paylaş:

Yazı ile ilgili 6 yorum “”

 1. BENDE TÜRK KAHVESİ TİRYAKİSİYİM;
  AMA BU TÜR YENİYETME MAKİNELERE KARŞI HEP ÖN YARGILIYDIM;
  KAHVENİNİN İYİSİ CEZVEDE;ÇAYIN HASI CAYDANLIKTA OCAK ÜSTÜNDE ,YADA ODUN KÖMÜRÜNDE
  PİŞER DÜŞÜNCESİNDEYDİM

  SONUÇ BÖYLE HIZLI GÜZEL VE BİR KAHVE İÇEMEK SE;
  ELMAS CIĞIM YAZININ ÜZERİNE GİDİP HEMEN BİR KAHVE MAKİNESİ ALCAM:))))

 2. Merhaba ben makinenin cezve şimdi bulaşık makinesinde yıkayabilirmiyim yoksa olmaz mı ? Merak ettim. Yurt dışındayım . Cezve ye bir şey olursa kalırım öylece . ☺

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirElmas Koçan

Yazar Hakkında

(94 yazısı var )

Ve Ben…
Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı.
Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence.
Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim.
Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım.
Çikolatasız yaşayamam.
Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım.
Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da.
İyilikten vazgeçme…
Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:)))
Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım.
Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur.
En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak.
Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum.
Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak.
Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan…

Web sitesi: http://www.elmaspiriltilari.com