ARJANTİNDEN LEZZET NOTLARI

Okurlarımız yeni yakınlarda bir gastronomi etkinliği için Arjantin’de olduğumdan haberdarlar. Arjantin’e kendi lezzetlerimizi götürdük ama elimiz de boş dönmedik. Biz de dimağımıza Arjantin’den bir şeyler katarak donduk.

Arjantin’in meşhur ‘Parilla”larından, yani et restoranlarından bahsetmek istiyorum. Parilladan bahsederken öncelikle Arjantin mutfağı ile ilgili karşımıza çıkacak kavramlara değinelim; kelime anlamı olarak parilla ızgara anlamına gelmekte ama Arjantin’de ızgara et sunulan restoranlara parilla deniyor.

Herhangi bir Parilla’ya gittiğimizde menüde karsılaşacağımız yemeklerin başında bizim çiğ börek benzeri ‘empanadas” gelir. Klasik empanadas şekil olarak çiğ böreği andırmasına karşın lezzet ve dokusu etli pideye daha yakindir. Hamuru bizim çiğ börekten biraz daha kalıncadır ve bizim etli pide, kuşbaşılı pide benzeri bir malzeme ile hazırlanır.

arjantinmutfagi
Arjantin Mutfağı – Empanadas

Karşımıza çıkacak diğer yemek adı ise “Carne Asada“, “carne” et, “asada” ise ızgarada pişirme eylemi, özet olarak carne asada bildiğimiz ızgara et ama özele indiğimizde dananın döşüdür. Izgarada pismiş olan et “Chimichurri” ile servis edilir.

arjantin yemekleri
Arjantin Mutfağı – Carne Asada

 

14954534_10154706793848874_1101290786_o

Chimichurri ise ızgara et ile birlikte sunulan yeşil, sarımsaklı sostur. Bana göre gerçekten çok başarılı bir sos ve bizim damak tadımıza da uygun. Malzemesi kolayca temin edilen ve yapması kolay bir sos olduğu için tarifini paylaşmak istiyorum.

arjantinmutfagi

 

Chimichurri tarifi;

1 fincan dolusu maydanoz yaprağı

5 diş sarımsak

2 yemek kaşığı dolusu kekik yaprağı

½ fincan zeytinyağı

¼ fincan sirke

1 cay kaşığı tuz

½ cay kaşığı pul biber

 

Maydanoz yaprağını, sarımsağı ve kekiği bıçak veya rondo yardımıyla incecik kıyıyoruz ve zeytinyağı, sirke, tuz ve pul biberi ekleyerek çırpıyoruz. Etlerin üzerine muhteşem bir sos. Ağzı kapalı kavanozda buzdolabında 2-3 güne kadar muhafaza edebilirsiniz.

 

Afiyet olsun

 

 

Toplam Ziyaret: 858 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir