Ayrılık Sendromları

Şüphesiz en keskin sancılardan biridir ‘Ayrılık’.  O veya bu sebepten hepimizin ucundan, berisinden  tattığı bu zehir, kimi insanları fazlasıyla etkilerken kimilerine elbetteki sinek ısırığı gelebilir.

Ayrılık Sendromları
Ayrılık Sendromları

 

Duygularını belli etmekten korkmayan daha cesur olan taraf, hangisiyse acıyla kavrulan tarafta genelde o olur. Tabi sessizlik yada duygularını az paylaşanlar acı çekmez diyemeyiz.  Belki de daha çok en çok yansıtan, anlatabilen demek daha doğru olur. Yapılan araştırmalarda kadınlar büyüdükçe aşka, şımarık bir kız çocuğu gibi bakmamaya başladığı yönünde. ‘Seviyorum ama’ diyerek başlar genelde cümleleri. Karar vermek kolaylaşırken hayata geçirme cesareti eskisi gibi olmaz. Bu gibi sebeplerden ayrılıklar kaçınılmaz olur.

Yani o 20’lerindeki deli çağa ‘ah keşke’ gözüyle bakılır.

‘Her aşk bir gün biter’ mi gerçekte bilinmez ama sendromsuz ayrılık aşamaları geçilmez diyerek konuya geleyim:

1-ACILARIN KADINI SENDROMU;

Fazlasıyla alıştığımız hangi canlı yada nesne elimizden giderse gitsin, peşi sıra gelen o kocaman boşluk hissi kalıyor. Ne yapman gerektiğini bilmediğin o günlere sürükleniyorsun. Ağlamalar, slow müzikler asla yetmiyor. Habire yemek yiyor. Mutluluğu çikolatalarda arıyorsun.-içki, sigarada şıklar arasında-  Genelde bayanlar bu dönemde bende dahil, kendimizi yiyerek öldürmeye çalışıyoruz.

Telefonu kapatıp 10 dakika geçmeden açıp aramış mı acaba diye baktığımız günler..  Ah o günler..  Ararsa asla açmayacağım deyip- Allahım ne olur arasın, ararsa namaza başlayacağım- dediğimiz o kutsal günler. Bu dönemde hayatımıza Brad Pitt bile gelse bir ‘Hi’ bile demeyeceğimiz kesindir. Tüm sosyal medya hesablarından ‘Ara beni lütfen’ , ‘Gel bana’, ‘Sev beni’ şarkıları itinayla paylaşılır.

Dünyadaki en büyük acının kendisine ait olduğuna inanıp, buna inanmayan dostlarda itinayla silinir. Sadece sevgilisini anlatabileceği insanlarla görüşülüp, onların yanında sınırsız ağlanır.

  2.DEMET AKALIN SENDROMU

‘Yüzünü bile görmek istemiyorum, yoluma çıkmasan iyi edersin. Sözlerim sana ağırmı geldi. Kalbinimi kırdım afedersin.‘ sendromu işte.

Sevgilinin asla aramadığı o uzun süreçten sonra, arkadaşlarında verdiği hafif gazla kendine biraz gelip çıldırdığımız  o günlerde sosyal medya hesablarımızdan ‘Bir elimde cımbız bir elimde ayna umurumda mı bu dünya’ mesajları verip, mutluyum şarkılarını itinayla paylaşırız. Kişi çünkü aşırı yemek tüketiminde bulunduğu süre zarfında göbek çevresindeki yağları, o güzelim cımbız sürmediği kaşları, çevresindeki olayları farkedip kendini toparlamaya, toparladıkça da ex’e hava atmaya başlar.

Sanki acıdan ölen kendisi değilmiş gibi sanki araması için dua eden o değilmiş gibi.. Kudurma evresidir.

  3.BERGEN SENDROMU

Bu evre sanırım acıyı tam olarak yaşayamadığımızdan kaynaklı oluyor. Yani kolay birşey değil elbette birini çok sevip güvenip o veya bu sebepten ayrılmak. Çevremizinde gazıyla acıyı tam yaşayamadığımızdan. Kalan parçaların içine içine battığı bu evrede kişi kendini sürekli suçlar.

Ajitasyondan böğrümüz çürür.

‘Öyle yapmasaydım, böyle olmazdı.’ ‘insanlar çok kötü’  ‘anladım ki iyilik yapmayacaksın’

Sanki dünyadaki herkes bir süreliğine mola vermişte bu kişiye ‘nanik salak kız’ demiş gibi davranır. İnsanların sürekli onunla dalga geçtiğini, işleri güçleri yokmuşta onunla oyun oynadığını düşünür.

Kurarda kurar. Allah muhafaza en zor evredir. Çünkü hiç bir şey insanın kendine acıması kadar psikolojisini bozamaz.

4. SERDAR ORTAÇ SENDROMU 

Burada artık kafa iyice yanmıştır. Ne dediğini, ne yaptığını kendi de bilmez. ‘Aşk bu kızıl ötesi yaralı müzesi, hareket edemem’ modunda tamamlar günlerini. Şarkının başıyla sonunun birbirini asla tutmadığı serdar parçaları gibi kişide, sabahleyin ‘ben zaten ilk aşkımı unutamadım’ öğleye doğru ‘ulan bendeki saplantı , elde edememe’ akşamleyin ‘ çok seviyorum kankağğ’ gece ‘ay dershaneye yeni bir çocuk başladı fena kaslı’  deyip dostun düşmanın kafasını yakar.

Ayrılık Sendromları
Ayrılık Sendromları

 

Velhasıl başlayan herşeyin elbet bir sonu olduğu gibi, sendromlarımız da elbette biter.

Geriye kalan’İnsan unutmak için sevmez ki’ olur.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 4]

Toplam Ziyaret: 1198 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirZoka

Yazar Hakkında

(3 yazısı var )

Merhaba,
ben Zoka!
zokagum.com yazarıyım. Rutin sloganım her kız biraz zokadır aslında. Farklı yanlarımız olsada bizi birbirimize bağlayan kuvvetli özelliklerimiz olduğuna inanıyorum. Bu yüzden yazılarım genelde kız dedikodusu-sanal günlük tarzında olacak. İlişkiler, dostluklar, aşk, nefret hepsini içinde barındıran tüm duygu yoğunluklarını kalemimim yettiğince sizlere sunacağım.

Hadi prensesler, takipte kalın. Konuşulacak daha çok konu var.

Web sitesi: