Barış Bahçeci ve Yeni Klibi “Yine Derin” Röportajı

Barış Bahçeci ve Yeni Klibi “Yine Derin” Röportajı

Herkese merhaba,

Geçtiğimiz günlerde, sizlere bir müzik adamı olan Barış Bahçeci‘nin çıkarmış olduğu Beyaz Kurdun Öyküsü albümü tanıtmıştık. Önceki yazımızı okumak isterseniz Burada

Beyaz Kurdun Öyküsü albümüne ikinci klip bir kaç gün önce geldi. Biz de bugün Barış Bahçeci’ nin “Yine Derin” isimli şarkısının klibinin kamera arkası resimleri ve Bloggerlar Paylaşıyor‘a özel röportajımız ile sizlerleyiz.

Barış Bahçeci - Yine Derin Kamera Arkası
Barış Bahçeci – Yine Derin Kamera Arkası

Barış bey, öncelikle yeni klibiniz hayırlı olsun. Bu hafta hem klibiniz hakkında konuşalım istedim hem de sizi daha yakından tanıyalım 🙂 Müzik dışında nelerle uğraşıyorsunuz? Müzik dışında bir iş ile ilgileniyor musunuz?

Çok teşekkür ediyorum. Şu an Cep Sahne‘de perküsyon ve teori dersleri veriyorum. Albüm prodüksiyonu yapıyorum. 4 yıldır da oyunculukla ilgileniyorum. Stüdyo Oyuncuları‘nda eğitim aldım ve oradaki çalışmalarıma aralıklarla devam ediyorum.

Barış Bahçeci - Yine Derin Kamera Arkası
Barış Bahçeci – Yine Derin Kamera Arkası

Barış Bahçeci bu klipte hedef kitle olarak kimleri seçti? Gençler, aşıklar, müzikte içeriğe önem verenler, sanatseverler gibi.

Hedef kitlesi pek düşünmedim desem, sadece hikayeler hangi şarkılara vesile olduysa o. Ama iyi bir PR uzmanı bunun analizini kolayca yapar 🙂

Klip nerelerde çekildi?

Dış çekimler İstanbul’u gezdiğinizde içinizde iz bırakabilecek yerlerde çekildi. 3. Ahmet çeşmesi, Çemberlitaş, Kanlı Meryem kilisesi sokağı, Arnavutköy sırtları, Bukoleon sarayı harabeleri, Galata Köprüsü, Zeyrek ve Zeyrek Sarnıcı Önü, Valens Kemeri, Rumeli hisarı, Balat sokakları, Gülhane parkı, Çengelköy, Saray burnu ve arabalı vapur, iç çekimler ise Büyük Yeni Han’da bir dükkan ve Merter’de çocukluğumun geçtiği lambrili ev. Birkaç yer daha olacaktı ancak zamansal olarak klibe sığmayacağı için vazgeçtik.

Barış Bahçeci - Yine Derin Kamera Arkası
Barış Bahçeci – Yine Derin Kamera Arkası

Klibinizi hangi yönetmen çekti ? Çekimler ne kadar sürdü ve kaç kişilik bir ekip çalıştı peki?

Klibi genç nesil yönetmenlerden Metehan Akbaş çekti. Kiremit prodüksiyon-Onur Aksoy ise post prodüksiyonunu üstlendi. Çekim zannederim aralıklı olarak 3 haftayı buldu. Dış çekimlerde Metehan ve ben İstanbul sokaklarında oldukça uzun süre dolaştık. Küçük bir ekip olarak çalıştık.

Barış Bahçeci - Yine Derin Kamera Arkası
Barış Bahçeci – Yine Derin Kamera Arkası

Bu şarkıyı kliplendirmeye nasıl karar verdiniz?

Bu şarkının sözlerinin yeri bende özeldir, ayrıca İstanbul ile ilgili bir hasretimi, şehrin derinliğine ve kadim tarihine olan ilgimi ifade etmek istedim. Çünkü bu şehirde Cumhuriyet, onun öncesinde Osmanlı, çok uzun zaman şehri nakış gibi işleyen Bizans ve tarihin bilinmeyen sayfalarındaki uygarlıkların izleri var.

Barış Bahçeci - Yine Derin Kamera Arkası
Barış Bahçeci – Yine Derin Kamera Arkası

Daha önceki klipte olduğu gibi bu klipte de genel olarak sadece siz varsınız bunun özel bir nedeni var mı?

Bu klipte Yeşim Dizdaroğlu’da var, iyi bir ressamdır, eskizleri çekim sırasında yapmasını istedim. Belki biraz az görünüyor ama sizce de güzel çizmiyor mu? Sizde ya da bende hatırası olan kim varsa bu klipte onu Yeşim temsil ediyor. İlk iki klipte gitarlı ve gitarsız dolaşan bir seyyahım. Aslında iki klipte de bana eşlik eden iki kadın oyuncu var ama beraber görünmüyoruz.

Bu albümde başka klip olacak mi? Mesela Kurdili Hicazkar Longa – İki ileri bir geri icin

3.klipte olur muyum, bu Kürdili Hicazkar Longa mı olur zaman ve bütçe gösterecek:)

Barış Bahçeci - Yine Derin Kamera Arkası
Barış Bahçeci – Yine Derin Kamera Arkası

Barış Bahçeci genel olarak hangi tür şarkıları seviyor. Slow mu hareketli mi?

Genel olarak özgün, içindeki parlak bir fikir ya da duygu barındıran ya da yaşanmışlığı ve hikayesi olan şarkıları seviyorum. Yorumun güzelliği zaten vazgeçilmez. O yüzden yavaş da hızlı da fark etmez, yeter ki şarkının bir ruhu olsun ve o ruh güzel olsun. Ama şunu belirtmekte fayda var, çok sert soundu olan şeyleri eskisi kadar dinleyemiyorum.

Barış Bahçeci - Yine Derin Kamera Arkası
Barış Bahçeci – Yine Derin Kamera Arkası

Şarkı seçimlerini yaparken kendi duygularına hitap eden parçalar mi yoksa o günkü piyasa şartlarına göre mi seçiyor?

Şarkı insan içindeki bir teli oynatıyorsa anlamı vardır. Herkesin gönül telini de bir başka şarkı oynatır. Piyasada etkin olan bir parça hoşunuza gidiyorsa o da tamam ama sırf piyasaya uygun olduğu için bir şarkı seçmeniz çok zor. O yüzden gönül nereye götürüyorsa o şarkıları seçiyorum…

Barış bey bu keyifli sohbet için çok teşekkür ediyoruz. Yeni projelerinizde görüşmek üzere.

Ben teşekkür ediyorum ve Bloggerlar Paylaşıyor okuyucularına sevgilerimi gönderiyorum.

Barış Bahçeci tam bir müzik adamı gerçekten. Sadece şarkı söylemek ile kalmıyor, aynı zamanda beste yapıyor, söz yazıyor, enstrüman çalıyor, yeni yetenekler keşfediyor ve hatta yapımcı. Beyaz Kurdun Öyküsü adlı albümünün de prodüksiyonunu o yapmış. Ve benim hayran olduğum bir yönü de bütün bunları yaparken asla kendini öne çıkarma çabası yok, sadece müziği ile anılmak istiyor. Sanatçı kişiliği ile farklı olduğunu hemen hissettiren Barış beyi takip etmeye devam edeceğiz, çünkü müzik dünyasının böyle değerli sanatçılara gerçekten çok ihtiyacı var.

Sevgilerimle

Şafak

Toplam Ziyaret: 305 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir