BİLİMSEL OYUN OLUR MU? “ÇOK DA EĞLENCELİ OLDU”

Çocuklar için fiziksel oyunların önemi uzmanlar tarafından sık sık gündeme getiriliyor. Biz de çok kısaca hatırlatıp önemli bir gelişmeden de haberdar edelim istedik. (Lütfen sonuna kadar okuyun çünkü çok önemli bir ayrıntıdan bahsediyorum)

Yetişkinlerin de vazgeçilmezi olan “oyun” aktiviteleri her yaş insan için ayrı öneme sahiptir. Oyun oynamak çocuklarda sağlıklı büyüme/gelişim için olmazsa olmaz gıdadır. Evet “gıda” diyorum çünkü en az gıdalar kadar önemlidir. Oyun oynarken zihinsel ve bedensel olarak enerji sarf eden çocuklar fiziksel ve mental gelişim sağlar.

Kuralları olan oyunlar analitik düşünme yeteneğini geliştirir, kuralların oyuncu tarafından belirlendiği oyunlar ise hayal gücünü geliştirir. Birden fazla kişi ile oynanan oyunlar iletişim yeteneği, paylaşım duygusu gibi sosyal artılar kazandırır. Çok fazla oyun ve oyunların çocuklar için çok farklı faydaları mevcut. Hafıza gelişimi, görsel-sayısal-sözel zekâ gelişimi, kas gelişimi, sosyal gelişim vb saymakla bitmeyen faydaların oyunlarda gizli olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca oyun, tüm çocukların evrensel dilidir. Dolayısıyla en hızlı kavrayabilecekleri ve uygulayabilecekleri kişisel gelişim aracıdır.

Yukarıda bahsettiklerim, çocukluğumuzda hepimizin oynadığı o en bilindik oyunlar ile mümkündü ancak günümüz çocukları (yeni nesil) bu oyunlara ne kadar ilgili? Saklambaç, top ile oynanan çeşitli oyunlar, komşunun yapboz koleksiyonundan el birliği ile yeni bir yapıt üretmeye çalışmak, toprak üzerinde yollar inşa etmek, çeşitli bileşenleri (tencere kapağı, sırık, tekerlek gb) birleştirip araba simülatörü yapmak vs vs… Günümüz çocukları bu gibi aktivitelerle maalesef çok fazla ilgilenemiyor. Kentsel dönüşüm deyin, güven ortamı oluşmaması deyin, komşulukların bitmiş olması deyin, teknolojinin yeni ve daha cazip alternatifler sunmuş olması deyin… ne derseniz deyin ama ne yazık ki durum bu.

mentalupoyun

YENİ NESİL HANGİ OYUNLARI SEVİYOR?

Günümüz çocukları bilgisayar, PS, tablet ve cep telefonu gibi teknolojik oyunları tercih ediyor. Bu gayet normal çünkü teknolojik bir ortamda, teknoloji ile dünyaya gelen çocukların ilgi alanları da içinde bulundukları dünyaya göre şekilleniyor. Bu durum sizi endişelendirmesin! Buraya kadar anormal olan bir şey olmadığı gibi teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisi sandığınız gibi olumsuz değildir. Aksine, yeni neslin eskiye nazaran zekâ potansiyelini daha iyi kullandığı ve IQ puanlarının sürekli yükseldiği bilimsel olarak kanıtlandı.

FAKAT! Teknolojiyi doğru kullanmak hayati önem taşıyor.

  • Hangi oyunlar çocuklar için uygun; hangileri uygun değil?
  • Teknolojik oyunlara günlük ne kadar zaman ayırmak gerekir?
  • Çocuklarda mental gelişim sağlayan oyunlar hangileri?
  • Çocuklar için tehlikeli veya gereksiz, zaman kaybına yol açan oyunlar da var mı?

İşte tüm bu sorular cevaplanmalı…

Bir eğitim danışmanı olarak benim tavsiyem:

Şeker patlatma gibi tek yönlü egzersiz sunan online oyunların uzun süre oynanmaması hatta daha iyi oyunların tercih edilmesi yönünde olur. Altın toplayıp skor yapmaya dayalı aksiyon oyunları veya online strateji oyunları çok sınırlı faydaya sahip; eksileri artısından çok daha fazla olan oyunlardır. Bu tip oyunların bağımlılık yaptığı ve neredeyse yetişkinliğe erişmek üzere olan çocuklarda dahi dikkat eksikliği gibi problemlere yol açtığı açıktır. Öyle ki bilgisayar başında altına kaçıracak kadar iradesi zayıflamış çocukları görmek gerçekten içler acısı. Bunların yerine,

MentalUP Beyin Egzersizleri Uygulamasını/Oyununu İNCELEYİN

Bu ismi son zamanlarda sıkça duyuyor olmalısınız. Bir eğitim danışmanı olarak tavsiye edebileceğim teknolojik oyunların en başında MentalUP gelmektedir.

Alanında uzman doktorlar ve Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen 60’tan fazla egzersizin oyuna çevrilmesi ile ortaya çıkan bu ürün(oyun) 6 ay içinde 40.000+ kişinin tercihi olmayı başardı. Çocukların eğlenerek oynadığı/uyguladığı MentalUP beyin egzersizleri, dikkat gelişimi, analitik düşünme becerisi, mantık, görsel zekâ, problem çözebilme yeteneği, hafıza gelişimi gibi çok çok önemli faydalar sunuyor.

Ben de tavsiye ediyorum çünkü MentalUP, BİLİMSEL BİR OYUN. –ki TUBİTAK da MentalUP’ın yanında(DESTEKLİYOR). Bununla birlikte daha önce hiç örneğini görmediğim şekilde bu oyuna PEDAGOJİK ÜRÜN SERTİFİKASI verildi (resmi)

Yetişkinlerin dahi dikkat gelişimi ve hafıza gelişimi için kullandığı bu uygulamayı bence kendiniz inceleyin: www.mentalup.net

Özellikle 6-13 yaş arası çocuklarınız için üye olmayı unutmayın. Programın otomatik rehber özelliği var ve oyuncunun zekâ potansiyelini keşfedip zorluk derecesi değişen egzersizlerden en uygun olanını sunarak başlatıyor. Günde yarım saat kullandırtmanız yeterli. Bu şekilde hem teknolojiyi yasaklamak zorunda kalmaz, hem de ona en faydalı teknolojik oyunu sunmuş olursunuz.

Bünyamin Kapıcıoğlu | Eğitim Danışmanı

NOT: Uygulamayı bir süre ücretsiz kullanabilirsiniz. Lisanslı kullanabilmek için yaklaşık bir oyuncak ücreti kadar üyelik bedeli talep edilmekte. Her bütçeye uygun üyelik paketleri var ancak buna rağmen biraz daha makul olsun derseniz elimde bir miktar indirim kuponu mevcut. Çocuğunuzun adını ve doğum tarihini bunyaminkapicioglu@gmail.com adresine gönderirseniz %20 indirim sağlayan kupon paylaşabilirim. GERÇEKTEN İLGİLENENLER ve ÖNCELİKLE İNDİRİME İHTİYACI OLANLAR MAİL ATARSA MEMNUN OLURUM.

Toplam Ziyaret: 1374 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 3]

2 thoughts on “BİLİMSEL OYUN OLUR MU? “ÇOK DA EĞLENCELİ OLDU”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir