Bir Evlilik Komedisi&Sinan Akyüz

Merhabalar

Sinan Akyüz’ün yine bir romanının yorumu ile karşınızdayım.

Bir evlilik Komedisi, Alfa Yayınları tarafından bloggerpaylaşıyor ailesine hediye olarak gönderildi ve bana da okuyup yorumlamak kaldı. (Aslında ben okuyup, anlatmak istedim ve sevgili Şafak romanı bana ulaştırdı.)

Bir Evlilik Komedisi Sinan Akyüz’ün son kitabı ve çıktığı gibi okuma fırsatına nail olmak bir Sinan Akyüz hayranı olarak beni son derece memnun etti.

Bu kitap diğerlerinden farklı Sinan Akyüz ‘ün alışmış olduğumuz dramatik, biraz acılı kitaplarından değil. Tamamen ter köşe yapılarak, kaleme alınmış farklı okuyucu kitlesine hitap edilmiş bir roman.

Romanımız yine gerçek hayattan uyarlanmış, dram değil tamamen adından anlaşıldığı gibi komedi tarzında yazılmış, son derece eğlenceli, esprili, samimi bir kitap.

Hele bir Afet Hanım karakteri var ki sivrizekalılığına hayran kalmamak mümkün değil.

Bir Evlilik Komedisi; bizden, günlük hayatımızdan esinlenmiş, bir çoğumuzun şahit olduğu konuların yer aldığı bir kitap. Özellikle genç kızların.

Biraz kitabımızı yorumlayalım.

Üç kızı da henüz evlenmemiş olan bir annenin, (Afet Hanım) kızlarını evlendirmek için izlediği yolculuğu ve kızlarının evlenmek için girdiği ilişkilerdeki olayları mizahi yolla anlatıyor.

Belirli bir yaşa gelmiş kızların illede evlenmesi gerektiğine inanan Afet Hanım, her fırsatta kızlarının başının etini yemeye çalışan, gördüğü her bekar erkeği potansiyel koca adayı gibi gören, sürekli evlilik konuları açan tipik bir Türk annesi.

Kızlarıyla girdiği ağız dalaşlarını okuyan okuyucular, bazı sayfalarda kahkahalarını tutamayabilirler. Afet hanımın hazır cevapları, esprileri, bazen sinirli halleri sizi gülmekten kırıp geçirebilir.

Romandaki iki asıl karakterden ikincisi bence Afet hanımın ikinci kızı Niver’in ilişki girişimleri, arkadaş çevresi ve duygularından oluşuyor.

Bir evlilik komedisi sinan akyuz
Bir Evlilik Komedisi – Kitap Yorumu

Hele de Niver’in arkadaşları arasında yaptığı muhabbetlerde okunan şiirler, ayrı bir tat ve güzellik katmış romana.

Bir evlilik komedisi
Bir Evlilik Komedisi – Kitap Yorumu

Bir Evlilik Komedisi, şehirli kadının evlilik baskısı altında yaşadığı olayların esprili şekilde anlatılması ve romana uyarlanmış halidir.

Ayrıca çok eğlencelidir.

Yeniden ayrıca kitap mutlu bitmekte.

Bence kitap öyle bir sonla bitiyor ki, bir devamı olmalı.

Alfa yayınları ve Sinan Akyüz’e bu romanları için teşekkürler.

Haftaya yeniden görüşmek üzere.

 

Toplam Ziyaret: 1674 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 2]

4 thoughts on “Bir Evlilik Komedisi&Sinan Akyüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir