Bir Evlilik Komedisi&Sinan Akyüz

Merhabalar

Sinan Akyüz’ün yine bir romanının yorumu ile karşınızdayım.

Bir evlilik Komedisi, Alfa Yayınları tarafından bloggerpaylaşıyor ailesine hediye olarak gönderildi ve bana da okuyup yorumlamak kaldı. (Aslında ben okuyup, anlatmak istedim ve sevgili Şafak romanı bana ulaştırdı.)

Bir Evlilik Komedisi Sinan Akyüz’ün son kitabı ve çıktığı gibi okuma fırsatına nail olmak bir Sinan Akyüz hayranı olarak beni son derece memnun etti.

Bu kitap diğerlerinden farklı Sinan Akyüz ‘ün alışmış olduğumuz dramatik, biraz acılı kitaplarından değil. Tamamen ter köşe yapılarak, kaleme alınmış farklı okuyucu kitlesine hitap edilmiş bir roman.

Romanımız yine gerçek hayattan uyarlanmış, dram değil tamamen adından anlaşıldığı gibi komedi tarzında yazılmış, son derece eğlenceli, esprili, samimi bir kitap.

Hele bir Afet Hanım karakteri var ki sivrizekalılığına hayran kalmamak mümkün değil.

Bir Evlilik Komedisi; bizden, günlük hayatımızdan esinlenmiş, bir çoğumuzun şahit olduğu konuların yer aldığı bir kitap. Özellikle genç kızların.

Biraz kitabımızı yorumlayalım.

Üç kızı da henüz evlenmemiş olan bir annenin, (Afet Hanım) kızlarını evlendirmek için izlediği yolculuğu ve kızlarının evlenmek için girdiği ilişkilerdeki olayları mizahi yolla anlatıyor.

Belirli bir yaşa gelmiş kızların illede evlenmesi gerektiğine inanan Afet Hanım, her fırsatta kızlarının başının etini yemeye çalışan, gördüğü her bekar erkeği potansiyel koca adayı gibi gören, sürekli evlilik konuları açan tipik bir Türk annesi.

Kızlarıyla girdiği ağız dalaşlarını okuyan okuyucular, bazı sayfalarda kahkahalarını tutamayabilirler. Afet hanımın hazır cevapları, esprileri, bazen sinirli halleri sizi gülmekten kırıp geçirebilir.

Romandaki iki asıl karakterden ikincisi bence Afet hanımın ikinci kızı Niver’in ilişki girişimleri, arkadaş çevresi ve duygularından oluşuyor.

Bir evlilik komedisi sinan akyuz
Bir Evlilik Komedisi – Kitap Yorumu

Hele de Niver’in arkadaşları arasında yaptığı muhabbetlerde okunan şiirler, ayrı bir tat ve güzellik katmış romana.

Bir evlilik komedisi
Bir Evlilik Komedisi – Kitap Yorumu

Bir Evlilik Komedisi, şehirli kadının evlilik baskısı altında yaşadığı olayların esprili şekilde anlatılması ve romana uyarlanmış halidir.

Ayrıca çok eğlencelidir.

Yeniden ayrıca kitap mutlu bitmekte.

Bence kitap öyle bir sonla bitiyor ki, bir devamı olmalı.

Alfa yayınları ve Sinan Akyüz’e bu romanları için teşekkürler.

Haftaya yeniden görüşmek üzere.

 

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 2]
Toplam Ziyaret: 1616 ,
Beğen & Paylaş:

Yazı ile ilgili 4 yorum “”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirElmas Koçan

Yazar Hakkında

(94 yazısı var )

Ve Ben…
Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı.
Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence.
Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim.
Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım.
Çikolatasız yaşayamam.
Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım.
Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da.
İyilikten vazgeçme…
Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:)))
Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım.
Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur.
En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak.
Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum.
Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak.
Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan…

Web sitesi: http://www.elmaspiriltilari.com