Bir Kitap Üçlemesi: Fi, Çi,Pi

azra kohen kitapları

Merhabalar

Bugün sizlere bir kitap üçlemesinden bahsetmek istiyorum. Facebook’ta gördüğüm yorumlardan merak edip alıp okuduğum Fi kitabından sonra hemen gidip 2. kitap Çi’yi aldım ve onu da bir solukta okudum. Ama sonra 3. kitap henüz çıkmadığı için epey beklemek zorunda kaldım. Ve mutlu son. Geçen hafta çıkar çıkmaz hemen alıp okumaya başladım.

azra kohen kitapları
Bir Kitap Üçlemesi: Fi, Çi,Pi

Fi ilk kitap. Başlarda bu kitabın ünlü olmasına bir anlam verememiştim hatta içinde geçen cinselliği biraz fazla ve gereksiz bulduğumu söyleyebilirim. Ama satır aralarında ki mesajlar bir süre sonra beni sarıp sarmaladı. İlk 100 sayfadan sonra elimden neredeyse bırakmadan okudum diyebilirim. Sindire sindire okunası kitaplar bence. Anlamı üzerinde düşüne düşüne.

çi
Bir Kitap Üçlemesi: Fi, Çi,Pi

Çi ikinci kitap. Devam kitabı. Tek başına okursanız bir şey anlamazsınız bence. Yazardan bahsedeyim biraz da. Azra Kohen önce kendine Akilah mahlasını bulmuş öyle yazacakmış ama yayınevi insanların yazarı bilmek isteyeceklerini düşünüp gerçek adını da yazmasını istemiş ki bence de öyle. Beğendiğim bir kitabı kim yazmış çok merak ederim ben, bir sürü insan gibi.

pi
Bir Kitap Üçlemesi: Fi, Çi,Pi

Ve son kitap. Bu kitabı uzun zamandır bekliyordum. Şu an okuyorum ve okuyan herkes söz birliği etmişçesine “yavaş yavaş okumak istiyorum” diyor. Ben de öyle. Bence herkes okumalı. Kendini tanımak, insanları anlamak isteyen daha mutlu olmak isteyen, hayatı anlamak isteyen herkes.

Kitapların konularından bahsetmek gerekirse;

Fi ilk kitap ve bu kitapta Can Manay,  Bilge, Özge,Duru,Ada,Deniz,Göksel’le tanışıyoruz.  Can Manay’ın Duru’ya duyduğu saplantılı aşkı, Özge’yle hırs ve kararlılığı, Ada’yla yeteneği, Duru’yla güzelliğin başa bela olabileceğini, Bilge’yle bilgeliği okuyoruz. Satır aralarında ki mesajlar özellikle anlamlı. Çi yaşam enerjisi demekmiş öğreniyoruz. Ve Pi’de dediği gibi: “Analiz edebildiğimiz kadar güçlü, sadeliğimiz kadar güzel, Gerçekliğimizde ki samimiyet kadar eşsiz olduğumuzu Bilge’de gör”

“Sorgulanmamış, analiz edilmemiş bir yaşam hiç yaşanmamış demektir”.

 

Sevgiler…….

Toplam Ziyaret: 19384 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 65 Ortalama: 2.9]

One thought on “Bir Kitap Üçlemesi: Fi, Çi,Pi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir