Blogspot siteniz için site haritası (sitemap) hazırlamak

Blog yazmak isteyenler için Google’ın blogspot hizmeti güzel ve ücretsiz bir platform “www.blogger.com”

Blogger.com üzerinde yeni bir blog açmak istediğinizde   ilk önce size blogunuzla ilgili başlık, adres ve şablon bilgilerinizi sorar.

ve blog adresiniz  “blogisminiz.blogspot.com”   olarak blog yazmaya başlarsınız.

Peki yazdıklarınızın arama motorlarında listelenmesi için ne yapmalısınız biliyor musunuz?

 

Arama motorlarının sitenizdeki yazıları arama sonuçları için yapmanız gereken öncelikle arama motoruna (Google vb.) blog / web sitesi adresinin url’sini eklemek. Böylece arama motoru (Google vb) sitenizin varlığından haberdar olur.

Google Site ekleme

http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl

adresini ziyaret edip,  sitenizi ( http://siteadresiniz.com  ) ekleyebilirsiniz.

 

Arama motorları sitenizle ilk tanıştığında sitenizi indekslemek için yazılım kodu yani arama botu gönderir.

Bu arama botu ilk iş olarak sitenizdeki robots.txt dosyasını inceler.

Arama motorunun robotu, sitenizde yer alan Robots.txt içinde verdiğiniz izinlere göre sitenizi gezmeye başlar.  Böylece sayfaları, kategorileri, yazıları, etiketleri arama motoru için indexleyip yollar.

Bu işin arama robotu için kolay ve hızlı olması için site haritası (sitemap.xml veya atom.xml) oluşturulmalıdır.  Site haritaları XML, RSS veya Atom formatında olabilir.

Bu da demek oluyor ki,  aramalarda yazılarınızın çıkması için Robot.txt ve Sitemap.xml (atom.xml) dosyaları düzgün yapılandırılmalı.

Aşağıdaki adresleri ziyaret edip site haritanızı ekleyebilirsiniz.

Google Webmaster Araçları: https://www.google.com/webmasters/tools/

Bing ve Yahoo: https://www.bing.com/webmaster/

 

Blogger / blogspot bloglar  (http://safagindunyasi.blogspot.com) için ve kendi domain  ismi ile (www.safagindunyasi.com gibi) blogger’da tutulan siteler için çözüm

Blogger (blogspot) için varsayılan site haritanız sadece en son 26 yazınızı arama motorlarına liste olarak gönderir.

Eğer daha fazla yazınız varsa aşağıdaki gibi bir işlem uygulayarak site haritanızdaki bu ufak problemi kolayca çözebilirsiniz.

1. Adım :     http://ctrlq.org/blogger/    adresini ziyaret edin.

Sarı kutu içine blogspot adresinizi veya site isminizi başında http:// olacak şekilde yazın, ve alttaki siyah site haritası oluştur “Generate Sitemap” düğmesine basın.

xml-sitemap-for-blogger

2.Adım :

Böylece aşağıdaki gibi yeni bir ekran açılacak

Bu metni kopyaladıktan sonra aşağıdaki gibi blogger ayarları üzerinden erişeceğiniz robots.txt içine kopyalayın.

xml-sitemap-site-haritasi

3.Adım :

Şimdi blogger (blogspot) yönetim panelinize gidin ve ayarlar sekmesi altında arama tercihlerine gidin.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi mavi ile işaretli alandaki “Özel robots.txt”  etkinleştirip, açılan pencede 2. Adımda kopyaladığınız içeriği yapıştırıp değişiklikleri kaydedin.

Ayarlar ->Arama Tercihleri

blogspot-robots-txt

Böylece robots.txt dosyanız aşağıdaki gibi oluşacak

robots-txt

Arama motoru botu sitenize geldiğinde burada izin verilen (allow ile)  site haritalarını örnekteki gibi ziyaret edecektir.

atom-xml

Bundan sonraki adım ise Google Webmaster Araçlarını kullanarak arama konsolundan web sitenizi seçip “Crawl” sekmesinden sitemaps seçip sağda üstte yer alan “add/test sitemap” tıkladıktan sonra açılan kutu içine “atom.xml” veya “sitemap.xml” yazıp “submit” düğmesine basıp bilgilerinizi kaydedin.

https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr&pli=1

google-search-console

 

Bu işlemi yaptıktan sonra sıra Google’da sitenize arama botunu tekrar yollayıp site haritanızı inceledikten sonra indeksleyecektir. Böylece arama motorunda sayfalarınız görünmeye başlayacaktır.

(Bu işlem ortalama 1-3 hafta sürmektedir)

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 4281 ,
Beğen & Paylaş:

Yazı ile ilgili 4 yorum “”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirYazar Hakkında

(23 yazısı var )

Her şeyden kıymeti 2 oğlum Ege ve Efe Deniz, en büyük destekçim biricik eşim Şafak ve ben hayatımıza olanca hızımızla devam ederken sizlere benden ve bizden bir şeyler verebilirsem ve sizin hayatınızda da fark yaratabilirsem (birkaç kişi bile yeterli) bu site için yaptığım çalışmalar ve zaman boşa gitmeyecek diye düşünüyorum.

1972 Salihli doğumluyum. Burçlara göre bakarsanız bir ikizlerim. Sınırsız hayal gücüm, hiç bir zaman büyümek istemeyen, her zaman eğlenecek bir şeyler bulan, hayata hep pozitif yanından bakan, yetenekli ve eğlenceli biraz da sıra dışıyım. Kimseye merhaba demekten çekinmem.

Aklıma hep yıllarca önce gittiğim Denizliler günü geliyor. Kapıda herkesi hoşgeldin diye karşılamış, çılgınlar gibi pistte dans etmiş, Denizli şivesi ile konuklarla sohbet etmiş, sonra da kapıda gelecek sene görüşmek üzere diye uğurlamıştım. inanın çok eğlenceliydi. :)

“Kimi yere baktı yerdeki çamuru gördü, kimi göğe baktı gökteki yıldızı gördü”

Hep gökteki yıldızları görmeyi tercih ederim. Çamuru herkes görür, önemli olan zor anlarda bile umut dolu olmak. İnsanlara her zaman daha iyisine layık olduklarını anlatır, kendi potansiyellerini keşfetmeleri konusunda onları yüreklendiririm.

94 Deniz Harp Okulundan elektronik mühendisi olarak mezun oldum. 5 yıl sonra da üsteğmenlikten istifa ettim. Sonrasında hep bilişim ve teknoloji şirketlerinde çalıştım.

İş alanım donanım, yazılım, eğitim, sistem, network… Birçok kimsenin bilmediği bir sürü terimle teknoloji içinde boğulmadan iş hayatına devam ediyorum.

Ölü zamanlarını yatırım aracı olarak kullanarak tüketim organizasyonu kuruyor, liderlik becerilerini geliştirmek için kişisel gelişim seminerlerine katılıyorum.

Burada da öncelikli olarak iş hayatım nedeni ile tecrübe ettiğim ürünleri sizlerle paylaşacağım. Ayrıca Tüketici olarak yaşadığım güzel ve üzücü olayları sizlerle paylaşacağım. Hep birlikte sorunlara çözüm arayıp, bulacağız.

Sorunsuz teknoloji için geri bildirim çok önemli.

Sevgiyle kalın :)

Alp Tolga

Web sitesi: http://www.nettowork.com