Chef Berna Dönmezer O’DONOVAN;Türkiye’yi temsil etmek için Güney Kore’de

Geçtiğimiz aylarda Arjantin’den altın madalya ile dönen Sevgili Mutfak bölümü yazarımız Chef Berna Dönmezer O’Donovan Kore Culinary Art Industry Association tarafından organize edilen uluslararası gastronomi etkinliği Gwangju World Kimchi Festival World Cooking Contest için gittiği Güney Kore’nin Gwangiu kentinde programına başladı. Etkinlik  15-22 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılacak.  Organizasyona dünyanın farklı coğrafyalarından 14 ülke (ABD, İngiltere, İtalya, Türkiye, Tayvan, Cin, Hırvatistan, Yunanistan, Hollanda, Israil, Peru, Filistin, Japonya ,Kore) ve 38 Şef ile geniş katılım var.

 

Organizasyon iki aşamalı yapılacak; ilk aşamada bir saat içerisinde klasik Türk mutfağından iki yemek sunumu yapacak olan Dönmezer, ikinci aşama ise “Kara Kutu” denilen bir yarışma formatında gerçekleştirilecek. Bu formatta yarışma anında yarışmacılara verilecek içeriğini bilmedikleri malzemeler ile iki saat içerisinde üç çeşit yemek yapmaları gerekiyor. Bu konuda hazırlıklarını tüm hızı ile yapan ve yarışmada iddialı olduğunu belirten sevgili Berna; umarım iyi bir sonuçla ülkemizin tanıtımına katkı sağlayabilirim, diyor.

 

TÜRK MUTFAĞI ÜZERİNE UYGULAMALI DERS

 

Dönmezer, 16 Kasım 2016 günü saat 14:00’de ve 19 Kasım 2016 günü saat 16:00’da Aregala Asya ve Akdeniz Başkanı Executive Şef Sayın Seyfi Ali Erşahin ile Kore’deki Üniversitelerin Gastronomi bölümü öğrencilerine Türk mutfağı üzerine uygulamalı ders verecekler. Ve dünkü dersde son aldığımız resimde hepsi çok mutlu 🙂

 

berna-donmezer-kore

 ‘MUTFAK KÜLTÜRLERİ ARASINDA BİR KÖPRÜ KURABİLMEYİ AMAÇLIYORUM’

Sevgili Berna, gitmeden önce çok heyecanlıydı. En son konuşmamızda , dünyaya Türk mutfak kültürünü anlatabilmeyi ve diğer ülke mutfaklarını temsil  etmek amacı ile etkinliğe katılan diğer şeflerle birlikte etkinlikler gerçekleştirmeyi ve bu yolla mutfak kültürleri arasında bir köprü kurabilmeyi ne kadar çok istediğini anlattı.

kore-turk-takımı

 

‘KURUMSAL ŞİRKETLER GENÇ ŞEFLERE DESTEK OLMALI’

 

Bizimde Berna ile hemfikir olduğumuz bir konu var. Çok köklü bir geçmişi olan Türk mutfak kültürünün bu tür uluslararası etkinliklere daha fazla katılım sağlanarak tanıtılmasının ülkemizin prestiji açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Ve Berna’nın bir ricası var. Bu tür etkinliklere katılımın daha da artması için, gıda sektöründeki kurumsal şirketlerimizi, genç ve yetenekli şeflerimiz ellerinden tutmaya, onlara destek olamaya davet ediyor.

 

‘KATKILARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM’

 

Bu tarz etkinliklere katılabilmek için, sponsorluk ihtiyaçlarınında desteklenmesi gerekiyor.  Ve Berna’nın bu etkinliğe katılabilmesi için desteklerini esirgemeyen iki kıymetli kişi var. “Bireysel uçuş sponsorluğunu üstlenen mezun olduğu lisenin ilk mezunlarından (IAL 87) sevgili ağabeylerim Ali Gökhan Öztürk ve Hakan Bahçeci’ye bana inandıkları, güvendikleri ve destek verdikleri için şükranlarımı sunuyorum.’ mesajını da sizlere iletmek istiyoruz.

 

BERNA DÖNMEZER O’DONOVAN KİMDİR ?

Halihazırda ABD’de New York’un bir saat kuzeyinde Westport kasabasında yasamakta. New York’ta geçtiğimiz aylarda kuruluşu gerçekleştirilmiş olan PRUSA Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfının Başkan Yardımcısı görevini sürdürmekte.

Berna O’Donovan ile ilgili daha detaylı bilgi edinebileceğiniz, merhaba yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bu yolda kendisine başarılar diliyoruz ve sevgiyle,  Kore’den gelişini bekliyoruz.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Toplam Ziyaret: 1973 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞafak Karadeniz Kilimcigöldelioğlu

Yazar Hakkında

(115 yazısı var )

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben.
Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim.
41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :)
Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım.
Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum.
Bu sitede sizinle olmak hep hayalini kurduğum şeylerden biriydi. Hayallere kavuşmak kimi mutlu etmez ki. Sizler tarafından beğenilip sevilen bir site olmayı başardığımız günün gelmesini iple çekiyorum.
Sevgilerimle
Şafak

Web sitesi: http://www.safagindunyasi.com