Çikolata Sanat Cafe

Merhaba, haftaya güzel bir mekanı, Çikolata Sanat Cafe‘yi tanıtarak başlamak istedim. Burayı keşfetmemiz eşimin iş arkadaşları sayesinde oldu. Bir süredir kendisine söylüyorlarmış. Müsait bir zamanda gideceğiz diyordu. Açıkçası gidene kadar bu kadar hoşuma gidebilecek bir mekan olabileceğini düşünmemiştim.

Chocolate By Tuze

Eşim de Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden birinde Çikolata Fabrikasında görev yapıyor. Makine mühendisi ve ve çikolatadaki bazı hatlardan sorumlu. Aldığı eğitimlerle çikolata eksperi olduğundan Çikolata Sanat Cafe‘nin Sahipleri Tüze Saylı Tigin hanım ve Barkan Tigin bey ile farklı bir diyalog gelişti. Kısaca onlardan bahsetmek istiyorum. Tüze Hanım Emekli Bankacı Barkan Bey ise Savaş Muhabiri. Emeklilikten sonra bazı eğitimler alıp kendini geliştirerek çikolata yapımına başlamış. Tabi ki bizi bu mekana bağlayan asıl şey bunlar olmadı. Renkli kişilikleri, sohbetleri, tarzımıza uygun kafa yapıları, çikolatanın sanatla ve kitapla buluşturulması bizde uzun zamandır eksik olan birşeyi tamamlamış gibi oldu. Çünkü samimiyetten uzak, kalabalık mekanların, zincir sermayenin içinden sıyrılıp mekanımızı bulmuş olduk.

Barkan Bey-Tüze Hanım

Biraz da mekanın yer yer aldığı Haller Gençlik Merkezi’nden bahsetmek istiyorum. 

Eskişehir Eskibağlar Mahallesinde Cengiz Topel ve Üniversite Caddesi arasında kalan tren geçidinin Üniversite Caddesi tarafında kalan güzel bir mekandır. Eskiden sebze ve meyve hali olarak kullanılan binanın belediye tarafından restore edilmesiyle gençlik merkezine dönüştürülmüştür. İki katlı olan Haller Gençlik Merkezi’nin içinde; hediyelik eşya dükkanları, büfeler, kafeler ve barlar yer alıyor. Bunun dışında Şehir Tiyatrosu sahnelerinden Tepebaşı Sahnesi, sergi salonu, nikah salonu, kitapevi ile çeşitli kültür sanat etkinlikleri yine bu mekanda yapılıyor.

Haller Gençlik Merkezi-Eskişehir

Haller Gençlik Merkezi açıldığı ilk yıllarda çok popüler bir mekan iken zaman içerisinde bu popülerliğini Eskişehir halkı için yitirse de hatta bizim içinde artık pek gitmediğimiz bir yer olmuş olsada Çikolata Sanat Cafe ile herşey değişti. Öyle inanıyorum ki onların öncülüğünde orası tekrar canlanan bir merkez haline gelecek. Bunun içinde farklıkları, düzenledikleri etkinlikler ile gerçekten bir çaba harcıyorlar. Eskişehir son zamanlarda özellikle günü birlik geziler düzenlenen turistik bir şehir haline geldi. Haller gençlik merkezi de bu bakımdan gezip görülmesi gereken mekanlardan. 

El Yapımı Çikolatalar

Çikolata Sanat Cafe‘de çayınızı kahvenizi yudumlarken Tüze hanımın kendi elleri ile yapıp taze taze sunduğu çikolata ve kurabiyeleriyle damağınız şenlenirken, bir yandan kütüphanesinden kitap alıp okuyabilir veya o sırada düzenlenen bir canlı müzik organizasyonu ile kulağınızın pasını silebilir, ruhunuzu besleyebilirsiniz. 

Viskili Çikolata

Bizim favorilerimizden bahsetmek istiyorum. Viskili çikolata bizim en favori çikolatamız. Onun dışında kahveli, portakallı çikolata, özellikle oğlum Deniz’in bayıla bayıla yediği bol çikolatalı kurabiye en sık yediklerimizden. 

Çikolata Sanat Cafe

Ufak çocuğumuz olduğu için herhafta uğrayamasakta gönlümüzden özellikle akşamları düzenledikleri organizasyonlara katılmak, yada beraberce tiyatrolara gidebilmek geçiyor. 9’da yatması gereken bir çocuk ve bu çocuk 1. sınıf ise bu bizi zorluyor. 

Barkan Tigin

İlk defa oğlumuz Deniz bir mekanı bu kadar çok sevdi. Sebebini anlatmadan geçemeyeceğim. Elbette kurabiyeler bu yaştaki bir çocuk için muhteşem ama kurmuş oldukları BÇK yani Bizim Çocuklar Kulubü çok etkili oldu. Çocuk ne anlasın kulüpten diyebilirsiniz ama öyle tatlı bir teşvik varki çocuk gitmek için can atıyor. Barkan Bey Deniz’e BÇK üyesi olabilmesi için 5 yıldız toplaması gerektiğini, her 5 kitap okuduğunda bir yıldız kazanacağını söyledi. İlk etapta bilinçli bir okuma olmadı çünkü Deniz zaten hergün bir kitap okuyordu. Bir gün gittiğimizde 5 kitabı okuduğunu söyleyince Barkan Bey Deniz’e bir hediye paketi hazırladı. Deniz’in elinden tutup orada herkesin önünde onun bu başarısını ve bir yıldız kazandığını tören gibi anlattı. Deniz’in çok hoşuna gitti. 5 Yıldız tamamladığından büyük ödül alacağım diyor, BÇK üyesi olacağım ve Barkan amca beni kütüphane başkanı yapacak diyor. Başka çocuklarda olacak ve birlikte etkinliklerde yapılacak. Bir çocuğu kamçılamak, mutlu etmek işte bu kadar basit. 

Narnia By Tüze

Bütün bunları anlatmamın sebebi, samimiyet, kültür, sanat, renkli kişiliklere okadar susamışız ki… Sizlerde Eskişehir’de iseniz, yolunuz düşerse veya kültüre, sanata, değer veren kişilerseniz bu tarz mekanları destekleyin ne olur. 

Umarım faydalı ve açıklayıcı, keyifli bir yazı olmuştur. Yeni yazılarda görüşmek üzere…

Toplam Ziyaret: 13043 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir