Çocuğunuza Sınır Koyma – Kitap Yorumu

çocuğunuza sınır koyma

Çocuğunuza Sınır Koyma – Kitap Yorumu

Selamlar

Yıllar önce tanıştığım, çok faydasını gördüğüm ve hala baş ucu kitabı olarak duran bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

çocuk
Çocuğunuza Sınır Koyma – Kitap Yorumu

“Çocuğunuza Sınır Koyma” “Robert J. Mackenzie. Etrafımdaki tüm çocuklu arkadaşların başının etini yiye yiye aldırttığım, “sonra bana teşekkür edeceksiniz” diyerek ısrar ettiğim kitaptır kendisi ki sonra bana teşekkür de etmişlerdir bu yüzden. E ben boşa konuşmuyorum. Var yani bir bildiğimiz. Uygulayıpta faydasını görmeyeni görmedim.

Öncelikle benim kitapla tanışma hikayemi anlatayım. Oğlum ilkokul 1. sınıfa giderken hayatımın en zor dönemini yaşadım. Anne-babalığımızın sınandığı bir yıldı. Kızım yürümeye başlamıştı. Ben hep onun etrafında dolaşıyordum ve oğlanın kıskançlık krizleri pik yapmıştı. Hiç ödev yapmıyor hatta kitapları yırtıp atıyor “bak anne artık ödev yok” diyordu. Çıldırmak üzereyken bir psikoloğa gittik. Bize bu kitabı önerdi ve hatta ödev verdi. “Bir sonraki görüşmemizde okuduklarınızı tartışacağız” dedi. Ben de çocuk gelişimiyle ilgili çok sayıda kitap okuduğumu  faydalı olacağına inanmadığımı söyledim. Ama ısrar edince aldık ve okumaya başlayınca ikimiz de nerede hata yaptığımızı gördük ve nasıl davranmamız gerektiğini örnekleriyle açıklayan bu kitaptan öğrendik.

Yazar öncelikle hepimizin yaptığı hataları kategorize ederek nasıl aşmamız gerektiği konusunda yaşanmış örnekler sunmuş. Çocukların sınırlarını bilmediklerini , bu yüzden anne babanın rehberliğine ihtiyaçları olduğunu söyleyerek bizim bunu nasıl yapmamız gerektiğini anlatarak bir rehber olmuş.

cocugunuza-sinir-koyma-220130321155021
Çocuğunuza Sınır Koyma – Kitap Yorumu

Son zamanlarda kitapçılarda bu kitabı da görmeye başladım. Yine aynı yazarın devam kitabı sanırım. Bunu da inceleyebilirsiniz. Bendeki (ilk resimdeki kitap) yazar çok güzel bir cümle kullanmış “Hiç bir işaret olmayan yolda arabayla bir yerlere gitmeye çalıştığınızı düşünün. Ne kadar zor değil mi? İşte çocuklarımızda sınırlar ve işaretler olmadığında kendilerini böyle hissediyorlar” .

Ben kitabı çok sevdim, diğer tüm çocuk eğitimi kitaplarından çok daha fazla. Tavsiye olunur.

Sevgiler

 

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

Toplam Ziyaret: 1746 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirKadriye Koba

Yazar Hakkında

(84 yazısı var )

Arda ve Ezgi’nin annesi, Ankara’da yaşayan bir Bursa’lı, yay burcu bir Psikolojik Danışman. Gezmeyi okumayı yeni şeyler denemeyi çok severim. Genelde pozitif, arkadaş canlısıyım. Yeni insanlar tanımaya bayılırım. Ama bu hayatta en çok anne olmayı sevdim. Çocuklarımla birlikte olmayı çok seviyorum. Onlarla çok eğleniyoruz.

İnsanların özellikle de kadınların kendilerini daha çok sevmelerine yardımcı olmak gibi kendimce bir misyonum var. Kadınların kendi değerlerinin farkında olmadıklarını ve bu yüzden mutlu olamadıklarını düşünüyorum. Kendini sevmekle başlar her şey. Önce kendini sevmelisin ki başkalarını da sevebilesin. Ve bugün kü ortamda en çok ihtiyacımız olan şeyin sevgi olduğunu düşünüyorum.

Bir ailede kadın iyiyse o ailenin diğer fertleri de iyi. Ama kadın sorun yaşıyorsa o aile sorunlu oluyor. Hele ki çocuklar üzerinde annelerinin etkileri inanılmaz. Bu yüzden önce biz kadınlar mutlu olmalı ve kendimizi sevmeliyiz ki mutluluk saçabilelim. Bu gibi düşüncelerle www.bizkimizkadiniz.blogspot.com ‘u açtım ve bir süredir burada yazıyorum.,Kadın olmak sadece zayıf olmak, güzel olmak, makyaj, moda, kozmetik gibi şeyler değil. Onlarda önemli tabi ama kişisel gelişimimiz de çok önemli.
Bundan sonra bu sayfalarda sizlerle buluşup deneyimlerimi paylaşacak olmak benim için mutluluk verici.
Sevgilerimle…….

Web sitesi: http://bizkimizkadiniz.blogspot.com.tr/