Çocuk Gelin Seher – Ben miyim Kurban?

Çocuk Gelin Seher – Ben miyim Kurban?

Herkese merhaba

Geçtiğimiz hafta okumaya başladığım ” Ben miyim Kurban ” kitabından okuduğum bir hikayenin özetini ve günümüzde hala devam eden bir aile sorunundan bahsedeceğim. Çocuk Gelinlerden!

Adı Seher, henüz 12-13 yaşlarında bir laz kızı. Babası ölünce 2 abisi ve annesiyle zor koşullarda hayatlarında devam etmeye çalışıyorlar, babaannesi, halaları enişteleri derken çok kalabalık bir sülalenin kızı aslında, ama gel gör ki bazı şehirlerimizde sıkça duyduğumuz küçük gelin edildi Seher.

Bir düğüne gitmişti seher halası ile, peşinde genç delikanlılar… Eee Seher de alımlı bir kızdı ama peşindekileri hiç umursamıyordu oturduğu yerden hiç kalkmasa da oynamasa da fark ediliyordu. Tek hayali okuyup öğretmen olmaktı.

Bir gün Seher’lerin kapısı çalındı, yaklaşık 10 kişi kapının önünde ellerinde çiçeği, bohçası Seher’i istemeye gelmişlerdi.

Çocuk Gelin Seher - Ben miyim kurban?
Çocuk Gelin Seher – Ben miyim kurban?

Seher daha evlenmek nedir bilmiyordu oysa! Aile büyükleri karar vermişti,  Seher gelenlerden olanlardan habersiz elinde kitapları ile misafirlerin karşısına çıktığında.

Apar topar düğün yapılacaktı, babaannesi ve kuzeni Yakup hiç istememişti bu evliliği. Babaanne, torunlarına Seher’in nerede yaşayacağını  bir gidip görmeleri gerektiğini söyledi  ama umursayan olmamıştı. Seher itiraz edemedi evlendirildi.

1 ay sonra başlamıştı Seher’in kabus günleri, bir aşirete gelin edilmişti. Saygı diye dayak yiyordu tüm işler ona yıkılmıştı ve Seher henüz 13 yaşındaydı. Hamileydi ama kocası onu dövmekten, içip içip eve gelip huzursuzluk çıkarmaktan, Seher’e dünyayı dar etmekten başka bir şey yapmıyordu.

Seher bebeğini düşürdü dayaklardan! Annesi gelip ona baktı aylarca, şahit olduğu anlar oldu kızının yaşadıklarına ama ses çıkaramıyordu çünkü annesi de zamanında benzerlerini yaşamıştı. Kocasıydı o, hem sever hem dövebilirdi!

Annesi evine döndü mecburen,Seher devam ediyordu dayak yemeye derken 2. bebeğe hamile kaldı ve yine dayaklardan düştü bebeği. Aşiret, gelinlerinin kısır olduğunu söylüyordu herkese, oğullarının kabahatlerini örtmek için bu durumda ne yapılmalıydı?

Kuma gelmeliydi!

Karar verildi, Seher itiraz edip mahallelerinin saygın bir hoca(şıh)’ın evine sığındı, biliyordu ki kocası onu oradan kendi izni olmadan çıkaramazdı. Kocası Seher’in ailesine haber saldı kızınızı ikna edin kocasının yanına gelsin diye, abileri ve kuzeni Yakup gittiler.

Seher’e olanları bildikleri halde öldürülme korkusundan ses edemiyorları, eniştelerinden söz almak ile yetindiler. Bir daha Seher’e el kaldırmayacak, onu üzmeyecek, eziyet etmeyecekti!

Durum Seher’in koca evine dönmesiyle yatıştı ama kuzeni Yakup çok severdi Seher Ablasını ”biraz daha büyüyeyim seni kaçıracağım buradan Seher abla dayan”diyerek abilerinin  yapamadığı şeyi yapmaya söz vermişti.

15 gün geçmişti Seher koca evine döneli. Kara haber Seher’in ailesine ulaşmıştı. Seher traktörün altında kalarak kafası ezilmişti, aslında bariz bir ”töre cinayetiydi” ama susturuldular, Seher ölmüştü onlarda mı öleydi?

Şöyle bir düşündüğümde aslında dehşet verici bir hikaye ve bunun gibi nice Seher’leri de izlemedik mi? Çocuk Gelinler için ciddi ne yapıldı?  Ne değişti? Ben cevaplayayım hiç bir şey, oysa ki her bireyin kendi kararlarını verebilmesine olanak tanınabilirdi. Resmi olarak evlilik gerçekleştirilmediği için sadece tanıdıklar biliyor. Hepsi de sessiz kalıyor ! Bu tür düşüncedeki insanların bulunduğu bölgelerde daha çok zorunlu yaptırımlı eğitimler olmalı, bu eğitimleri uzmanlar vermeli ve sürekli insanların beyinlerine işlemeli diye düşünüyorum. Daha çok Seher’lerin hayata tutunabilmesi için bir çok düzenleme yapılabilir. Belki bu yazımı birileri okur da yaptığı ve yapacağı yanlıştan dönebilir. Çocuk Gelin hiç birimiz istemiyoruz!

Ne  dersiniz?

Toplam Ziyaret: 324 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir