Çocukların Öğrenme Becerilerini Geliştirmek İçin Zeka Oyunları Nelerdir?

Çocukların Öğrenme Becerilerini Geliştirmek İçin Zeka Oyunları Nelerdir?

Zeka oyunları, çocukların akıl yürütme becerilerini geliştiren araçlardır. Bizler, çocuklarımız için bu araçları “eğlence” amaçlı kullanıyor olabiliriz. Evet, oyun veya oyuncaklar çocukların vaktini eğlenceli geçirmesini sağlıyor ama faydaları bununla sınırlı değil. Oyunların, çocuklar üzerindeki en büyük etkisi (faydası) akıl yürütme becerilerini geliştirip, öğrenmeyi kolaylaştırıyor olmasıdır.

Bu sebeplerle Avrupa’da, eğitim müfredatlarına akıl oyunları dersleri eklenmiştir. Aynı şekilde Türkiye’de 2013-2014 yılında MEB zeka oyunları dersi, seçmeli ders olarak eğitim müfredatına eklendi. (Şuan için sadece 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarda uygulanıyor)

Meb zeka oyunları dersinde, çeşitli oyun materyalleri ile çocukların zeka gelişimi desteklenmiş oluyor. Çocuklar, zeka oyunları sayesinde mantık kurma, strateji geliştirme, el-göz koordinasyonu, hafıza ve dikkat becerilerini geliştiriyor. Bununla birlikte, zeka oyunları öğrencilerin görsel zeka, sözel zeka, sayısal zeka gelişimini destekliyor.

Soru:

“Meb akıl oyunları dersinde başarılı olan öğrencilerin diğer derslere daha istekli katılması ve başarı oranlarının artması zeka oyunlarının önemini gayet net ifade ediyor. Peki, Milli Eğitim Bakanlığı, zeka oyunlarını neden sadece 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencilerinde uyguluyor? Oysa ki zeka oyunları, her yaş çocuk için uygun ve gerekli gelişim aracı değil midir?“
Cevap:

“Meb akıl oyunları dersi, uygulamalı bir ders olduğu için hem oyunlara hakim, hem de oyunları uygulatma konusunda tecrübeli öğretmenlere ihtiyaç var. Problemin üstesinden gelmek için yine MEB tarafından eğitmen eğitimi sertifikasyon programları oluşturuldu. Zeka oyunları öğretmenliğine aday kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurumlarda eğitim alarak zeka oyunları öğretmeni olabiliyor. Sertifika sahibi öğretmen sayısı artana kadar 1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencileriyle birlikte okul öncesi eğitim alan çocuklar bu derslerden faydalanamayacak gibi görünüyor.”

Her Yaş Çocuk İçin Kullanıma Uygun TÜBİTAK Destekli Zeka Oyunları Geliştirildi (YENİ!)

Eğitimde başarıyı artırmak için yapılan güzel projelere devlet desteği devam ediyor. Meb zeka oyunlarıyla birlikte, çocukların herhangi bir gözetmene ihtiyaç kalmadan kullanabileceği benzersiz zeka oyunları uygulaması geliştirildi. Bu uygulamanın adı: MentalUP

MentalUP, yıldız teknik üniversitesi akademisyenleri ile pedagoji alanında uzman doktorların uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve 2015 yılında hizmete sunduğu zeka oyunları uygulamasıdır. MentalUP zeka oyunları uygulaması bilgisayar, tablet, telefon gibi akıllı teknolojiler ile kullanılabiliyor. İçerdiği beyin egzersizleri tıpkı bir oyun gibi tasarlandığı için çocukların yoğun ilgisini görmeyi başardı. İlk yıl yüz bin’den fazla kullanıcıya ulaşan MentalUP’a günde 300’den fazla aile katılıyor.

bloggerlarpaylasiyor

MentalUP Zeka Oyunları’nın Özelliği Nedir?

Çocuğunuz ister okuma yazmayı bilsin, ister bilmesin MentalUP Beyin Egzersizleri’ni tek başına kullanabiliyor. Bunun sebebi, üye olurken programın size sorduğu sorular ile çocuğunuzu tanıyan akıllı teknolojisinin olmasıdır. Çocuğun doğum tarihini, okuma becerisini ve toplama-çıkarma gibi basit matematik işlemlerini yapıp yapamadığını soruyor. Verdiğiniz cevaplar ise çocuğun ilk kez karşılaşacağı egzersizlerin zorluk seviyesini belirliyor.

Uygulamayı kullanmaya başlayan çocuğun oyunlardaki performansı ise bir sonraki egzersizin zorluk seviyesinde belirleyici faktör oluyor. Bu sayede hem ebeveyn yardımına gerek kalmıyor, hem de gittikçe zorlaşan egzersizler ile çocukların zeka gelişimi desteklenmiş oluyor.

Ebeveyn veya eğitmenlere ise sadece çocuğun bilişsel gelişim raporlarını takip etmek kalıyor. MentalUP, egzersiz sonuçlarını hem yaşıtlarıyla karşılaştıran, hem de zamana göre değişimi gösteren gelişmiş performans raporlarına sahiptir.

Aşağıdaki indirim kuponu, www.bloggerlarpaylasiyor.com ‘un MentalUP’a sağladığı destekten dolayı tüm takipçilerine hediye edilmiştir. 1 Hafta ÜCRETSİZ deneyebilir; aşağıdaki indirim kodunu kullanarak %20 indirimle profesyonel üyeliğe geçiş yapabilirsiniz.

İNDİRİM KUPONU: 180716
(Üye girişi yaptıktan sonra SATIN AL sayfasında kullanabilirsiniz)

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Bu indirim kuponu www.bloggerlarpaylasiyor.com takipçileri için oluşturulmuştur. Halka açık başka platformlarda, farklı marka ile ilişkilendirilerek paylaşılması yasaktır!

Toplam Ziyaret: 1678 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 2 Ortalama: 2.5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir