Dardanel Ton Zeytinyağlı, Makarna, Ben ve Çocuklar

 

Bu akşam ne yesek, ne yesek derken, dolapta en son aldığım ton balığı konservesini gördüm.  İtiraf ediyorum markette rafta gördüğümde ambalajından etkilenmiş ve bu zeytinyağlı ton balığı da nasıl ola ki diye merak ederek sepete atmıştım. Kısmet bugüne mi diye düşünerek çocuklara “Makarnalı zeytinyağlı ton balığı yer misiniz?” diye sordum.

Dardanel Ton Balığı

Gelen olumlu cevap sonrası konserve kutusunu her zaman açtığım gibi açıp, makarnaların üzerine paylaştırdım. (üzerine nasıl açılacağına dair resim eklemişler  🙂   )

Daha sonra Efe sadece peynirli makarna yemeğe karar verince onun ton balığını Ege ile paylaştık.

Efe’nin tabağı (Ton Balığından son anda vazgeçti)

Ege’nin tabağı (üzerine ayrıca kaşar rendeledi)

Dardanel Ton Balıklı Makarna

Benim tabağım (Ton Balıklı Makarna)

Dardanel Ton Balığı

 

3-4 aydır ton balığı yemediğim için bu yeni ambalajlı özellikle “zeytinyağlı” olarak vurgulanan ton balığının tam olarak farkını kavrayamadım.

Daha önceki deneyimlerimde konserveyi açtıktan sonra ton balıklarını aldıktan sonra kalan yağı genelde çöpe atıyordum.

Zeytinyağını çok severim. Bu sefer kalan kısmını makarnadan sonra ufak bir sandviç yapıp içine ekledim. Bu sefer yağı çöpe atmadım.

Sonuç Ege tabağını bitirdi, ben zaten hızlıca bitirip üzerine bir de ton balıklı sandviç yedim.  

 

Lezzet : Tam puan

Ambalaj : Tam puan

Açıklama ve bilgilendirmeler: Tam puan

Bariz bir fiyat farkı yoksa bundan sonraki ton balığı tercihim yine zeytinyağlı olanı olur.

Tam puan vermeme rağmen kutu üzerinde bazı şekillerin anlamlarını sizle paylaşmak istedim.

Kutu üzerinde en çok göze çarpan ifadeler “zeytinyağlı” ve “omega 3”

Özel olarak incelemeseydim diğerlerini fark etmeyecektim.

Şimdi Dardanel Ton Zeytinyağlı kutusu üzerinde yazanları inceleyelim.

 

Omega 3 :  100gramda 200 mg Omega 3 var.

Omega 3 için kesin bir veri olmamakla birlikte yaygın kanı; Yetişkinler için tavsiye edilen en düşük doz: Günde 500 mg. Omega-3, İdeal doz: Günde minimum 1000 mg. Omega-3

Çocuklar içinse

1–3 yaş: günlük 700mg Omega 3

4–8 yaş: günlük 900mg Omega 3

Bu durumda Ege sadece bu akşam yemeğinde alması gereken Omega3 ‘ün %11’ini almış oldu, ben de %10’unu.

Yüksek Protein :

100 gramda 23,5 gram protein var.

Spor yapmayan bir yetişkin için kilo başına tavsiye edilen protein alma miktarı 0,8 gr. Benim kilom için 54 gram.  Ege 8 yaşında, onun için günlük alması tavsiye edilen protein 26 gram.   Tek başına bir kutu ton balığı Ege’nin günlük protein ihtiyacının %90’ını karşılıyor.  Yarım ton balığı ve bir tabak makarna ise Ege’nin %70’ini karşılıyor.

Çocukların günlük alması gereken proteini karşılayan besin miktarları

1-3 yaş çocuk: 15-18 gr. protein ihtiyacı; 1 bardak süt veya yoğurt +1 kibrit kutusu kadar peynir +2 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir. 

4-6 yaş çocuk: 20-25 gr. protein ihtiyacı; 1 bardak süt veya yoğurt +1 kibrit kutusu kadar peynir +3 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir. 

7-9 yaş çocuk: 26-38 gr. protein ihtiyacı; 2 bardak süt veya yoğurt +2 kibrit kutusu kadar peynir +3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir. 

10-13 yaş kız çocuk: 39-45 gr. protein ihtiyacı; 2,5 bardak süt veya yoğurt +2 kibrit kutusu kadar peynir +3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

10-13 yaş erkek çocuk: 39-60 gr. protein ihtiyacı, 3 bardak süt veya yoğurt +2 kibrit kutusu kadar peynir +3-4 köfte kadar tavuk, et, balık ile sağlanabilir.

 

Bütün Dilim, Katkısız:  Evet kutuyu açınca bütün olarak dilimlenmişti, dağılmamıştı, küçük parçalar halinde değildi. Katkısız konusunda herhangi bir fikrim yok. Bunu evde nasıl test edip, emin olabilirim ki?

Yunusları koruyor ve sürdürülebilir balıkçılığı destekliyoruz (açıkçası altına sadece www.dardanel.com.tr web adresini koymuşlar, bu konuyla ilgili sayfa linkini koysalar daha dikkat çekici olabilirdi)

Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası  0212 223 88 30

 

Dardanel Ton Zeytinyağlı Konserve Kutusu üzerindeki semboller

 

 

Düzenli Adam Sembolü

Bir çok ürün üzerinde gördüğümüz bir semboldür.Bu sembol maddeyi uygun bir şekilde imha etmek anlamına gelir.

40-FE Sembolü

 Ambalajın demir/metal olduğunu gösteriyor.

Yeşil Nokta

Bu sembol çoğu ülkede içerisinde belirli miktarda geri dönüşüm yapılmış katkı bulunmaktadır anlamına gelir.

TSE  – Türk Standartları Enstitüsü damgası

TSE damgasının bir malın üzerinde bulunması o malın üretimde TSE standartlarına uygun bir şekilde üretildiğini gösterir gönül rahatlığıyla bu ürünleri kullanabilirsiniz.
Kolay açılır sembolü

İnternette bu sembolün resmini bulamadım, Dardanel Ton Zeytinyağlı  kutusu üzerinde çok küçük bir resmi var.

 

NOT. Bardaklı, fırçalı sembolün ne olduğunu bulamadım. Ona yakın bir sembol var, onun anlamı da ambalaj gıda maddesine temas ediyor demek.

Bu vesile ile hem Dardanel’den hem de tüm üreticilerden bir isteğimiz olduğunu söyleyelim. Ürünlerin kutu ve ambalajları üzerindeki sembollerin anlamlarını  web sitelerinde açıklarlarsa biz tüketiciler olarak büyük memnuniyet duyacağız.

 

 

İçindekiler :

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Toplam Ziyaret: 1796 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirYazar Hakkında

(23 yazısı var )

Her şeyden kıymeti 2 oğlum Ege ve Efe Deniz, en büyük destekçim biricik eşim Şafak ve ben hayatımıza olanca hızımızla devam ederken sizlere benden ve bizden bir şeyler verebilirsem ve sizin hayatınızda da fark yaratabilirsem (birkaç kişi bile yeterli) bu site için yaptığım çalışmalar ve zaman boşa gitmeyecek diye düşünüyorum.

1972 Salihli doğumluyum. Burçlara göre bakarsanız bir ikizlerim. Sınırsız hayal gücüm, hiç bir zaman büyümek istemeyen, her zaman eğlenecek bir şeyler bulan, hayata hep pozitif yanından bakan, yetenekli ve eğlenceli biraz da sıra dışıyım. Kimseye merhaba demekten çekinmem.

Aklıma hep yıllarca önce gittiğim Denizliler günü geliyor. Kapıda herkesi hoşgeldin diye karşılamış, çılgınlar gibi pistte dans etmiş, Denizli şivesi ile konuklarla sohbet etmiş, sonra da kapıda gelecek sene görüşmek üzere diye uğurlamıştım. inanın çok eğlenceliydi. :)

“Kimi yere baktı yerdeki çamuru gördü, kimi göğe baktı gökteki yıldızı gördü”

Hep gökteki yıldızları görmeyi tercih ederim. Çamuru herkes görür, önemli olan zor anlarda bile umut dolu olmak. İnsanlara her zaman daha iyisine layık olduklarını anlatır, kendi potansiyellerini keşfetmeleri konusunda onları yüreklendiririm.

94 Deniz Harp Okulundan elektronik mühendisi olarak mezun oldum. 5 yıl sonra da üsteğmenlikten istifa ettim. Sonrasında hep bilişim ve teknoloji şirketlerinde çalıştım.

İş alanım donanım, yazılım, eğitim, sistem, network… Birçok kimsenin bilmediği bir sürü terimle teknoloji içinde boğulmadan iş hayatına devam ediyorum.

Ölü zamanlarını yatırım aracı olarak kullanarak tüketim organizasyonu kuruyor, liderlik becerilerini geliştirmek için kişisel gelişim seminerlerine katılıyorum.

Burada da öncelikli olarak iş hayatım nedeni ile tecrübe ettiğim ürünleri sizlerle paylaşacağım. Ayrıca Tüketici olarak yaşadığım güzel ve üzücü olayları sizlerle paylaşacağım. Hep birlikte sorunlara çözüm arayıp, bulacağız.

Sorunsuz teknoloji için geri bildirim çok önemli.

Sevgiyle kalın :)

Alp Tolga

Web sitesi: http://www.nettowork.com