Değişsin Duygular

 

Duygular nasıl değişiyor değil mi sürekli? Yani hep aynı duyguda kaldığınızı düşünsenize ne kadar zor olurdu hayat…

Örneğin bir yakınınızı kaybediyorsunuz. Tarifi imkansız bir acı yaşıyorsunuz. Eğer o acı geçmezse duygu değişmezse ömür boyu bu duyguyla nasıl ayakta durabilir ki  insan? Tabii ki unutmuyorsunuz yakınınızı ama yaşadığınız duygunun boyutu değişiyor. Azalıyor yani zamanla.

Birine çok öfkelendiğinizde de hep o öfkeyle devam etmiyorsunuz. Zamanla öfke yerini kırgınlığa bırakıyor ya da öfkeniz geçince sakinlikle aslında o kadar da kızacak bir şey olmadığını farkediyorsunuz.

Birini çok seviyorsunuz diyelim. Onsuz bir dakika geçiremem diye düşünürken. Karşınızdakinin yaptıkları zamanla o sevginizi azaltıp bitirebiliyor. Ya da öyle şeyler yapıyor ki sizde sevgi değil de o duygunun yerini kızgınlık, nefret alabiliyor. Sonra o duygular da değişiyor. Nefret de geçiyor , hiçbir şey hissetmemeye başlıyorsunuz o insana karşı. Yani yaptığı hiçbir şey sizi etkilemiyor. İşte böyle bir döngü içinde sürekli değişir duygularımız. Duyguların değişiminde düşüncelerimiz de etkilidir. Bu yüzden iyi hissetmek için iyi düşünmek önceliklidir.

emotion-duygular

İyi hissetmek için ne yapmalı peki?

Duygularımız görünmeyen yüzümüzdür. Dıştan görüntümüz aynı olsa bile, o görünmeyen yüz hep hatta bir gün içinde bile bazen defalarca değişir. Sabah çok mutlu çıktığınız evinizden , öğlene doğru gelen bir haberle sarsılabilir, öğleden sonra yaşadığınız küçücük bir anla heyecanlanabilirsiniz. Akşam gördüklerinizle nefretin en üst noktasını yaşayabilirsiniz. Tüm bu değişiklerle baş edebilmeye de işte güç denir. Bütün karşılaştığınız olayları, yaşadığınız hayatı kendinize kabullenerek alıp yaşamanız gereken duyguyu yaşayıp o duygudan arınabiliyorsanız. Evet güçlü bir ruh yapınız var diyebiliriz. Diğer türlü karşılaştığınız olumsuzluklarda yaşadığınız duyguda kalıyorsanız hep, hep bir üzüntü, bir kaygı içindeyseniz yeni duygular yer bulamıyor gelecek. Hep o ruh halinde kalmak bir süre sonra bütün hayatınızı esir alıyor. Kötü birşey yokken dahi üzgün ve de kaygılı olduğunuzu fark ediyorsunuz. Bunun adına da anksiyete bozukluğu deniliyor. Bir üst noktası da yani uzantısı da depresyon oluyor zaten. İşte o durumlara gelmemek için kötü olarak gördüğümüz başımıza gelen bir olaya o an üzülüp, acınız neyse yaşayıp sonra o duygudan çıkmamız gerekmektedir. Evet bir ayrılık yaşadınız ve üzüldünüz. Sonra bitirin o duyguyu. Olan diğer iyi olaylara odaklanıp onların duygusunu yaşayın. Deneyelim en azından bunu. Sizi öfkelendiren şeyleri düşünüp düşünüp kendi içinize yerleştirmeyin, içselleştirmeyin. Unutmak diye bir şey var ve iyi ki de var.  

UNUTUN

Şimdi bütün o yaşadığınız olumsuzlukları bırakın. Bırakın sizden çıkıp gitsin. Tutmayın içinizde. Kendinizi kötü hissettiğinizde, üzüldüğünüzde hatırlamak için mutlu anılarınızı yazın bir kenara, zihninize…Ne zaman yine o olumsuz düşünceler, duygular gelirse o yazdığınız iyi anılarınızı canlandırın hemen gözünüzde… Yeni duygulara yer açın. Etrafınıza bakın. Sahip olduklarınızı görün. Görün ve şükür, teslim oluş duygusunu alın kendinize.

Her şeyin bir oluş sebebi olduğuna inanın ve başınıza gelen her şeye şükredin.

Dua edin…

Dua edin ve aracılardan değil de Yaradandan isteyin ne istiyorsanız. Ne olsun istiyorsanız isteyin. İstedikleriniz oldukça da nasıl mucizelerle karşılaştığınızı göreceksiniz.

Bugün ki ödevimiz bu arkadaşlar. Kötü olayları, kişileri bırak…

Bırak , gönder…

Ve ellerini aç dua et istediklerin için…

duaİzle…

Dua et izle…

Dua ve sağlıkla ….

Toplam Ziyaret: 1226 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 thoughts on “Değişsin Duygular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir