Duygu ASENA –Kadının Adı Yok

Duygu ASENA –Kadının Adı Yok

Kadının adı var mı?

Peki ya kadın?

1946 doğumlu kadın direnişinin en önemli simgelerinde Duygu ASENA diyor ki : “Bu kadının adı yok. Bu adı olmayan kadın kendi mecrasını yaratan bir nehir. Denize ulaşıp ulaşmaması önemli değil.”

Sanırım bu hafta ki gündemim anlaşılmıştır. Duygu ASENA –Kadının Adı Yok 1987 yılında basılan ve ilk yılından 40 baskı yapan muazzam bir eser. Aradan geçen onca yıla etkisini bir gram bile azaltmamış her an varlığınızı, karakterinizi sorgulatabilecek bir yapıt. Küçücük bir kızın cinsiyetçi ve eşitliğin yanından bile geçmeyen bir ortamda her şeyi kendi başına öğrenmesiyle oluşan tecrübelerinden ibaret. Küçük bir çocuktan kırışıklı bir tene sahip oluncaya kadar kendisi için var olmayı hedefliyor bu kadın. Yapıyor da.

Duygu ASENA –Kadının Adı Yok

 

Eser de vurgulanılan en baskın figürlerden biri de “baba”

Asla yol göstermeyip bunu baskıyla halledebileceğini düşünen bu karakter kadın ve erkek olgusunu küçük çocuklarının üzerinde bil yaşatmaya kararlı. İş işten geçtikten sonra kendine gelsen ne fark eder diye sorarlar.

Eser aslında çok tanıdık. Her yerden her gün gördüğümüz tipler çıkıyor. Erkekliği baş tacı yapanlar, yoldan geçen her kadına laf atanlar, bu yüzden utanan küçük kızlar, doğrusunu ayıp diye öğrenemediği için sürekli düşen insanlar…

Duygu ASENA –Kadının Adı Yok

Kitap 1998 yılında müstehcen bulunarak yasaklandı. 2 yıllık dava süreci sonunda izin verilen kitap, yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı. Bu yasaklara rağmen kitap 3 farklı dile çevrildi ve “best seller” oldu. Kitap, filme çekildiğinde de gişe rekoru kırdı. Duygu Asena sadece bir kadın ve yazar değil aynı zamanda bir simgeydi. Hala umut var dedirten.

Eserin dili oldukça sade. Olay yoğunluğu ve verilmek istenen mesajlar üzerinde durulduğu için yoğun ve süslü bir dil yok. En fazla 2 gününüzü alacak bu eseri okumayan varsa mutlaka okumalı diyorum. Kendi hastalığını bile okurlarına  yazıyla duyuran ASENA 2006 yılında vefat etti. Hastalığıyla bile mücadele eden Duygu ASENA yerine kadının adını aramaya biz devam etmeliyiz.

İyi haftalar

Toplam Ziyaret: 3198 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir