Duyusal Gelişim İçin Kinetic Kum

Kinetic kumun ne olduğunu bilen veya duyan var mı?

Pek çok anne ve baba bilmiyor sanırım. Bende oğlumla katıldığım bir etkinlik sonucu öğrendim (Kidsnook yazımda bulabilirsiniz) ve inanılmaz sevdim.

Orijinal adı Kenetic Sand. Nasıl bir ürün biraz bahsetmek isterim.

% 98 elenmiş deniz kumu, % 2 polimerden oluşmuş bence modern zamanların oyun hamuru. Sadece çocuklar için değil, aynı zamanda biz yetişkinler içinde stres atmak için birebir üretilmiş bir malzeme.

+ 3 yaşından sonraki çoçuklar için uygun olan Kinetic Sand İsviçre’de Avrupa standartlarına göre üretilmiştir.

Kesinlikle kurumayan, elde iz bırakmayan, parçalanmayan % 100 güvenli ve guluten içermeyen bir ürün. Dikkat edilmesi gereken sadece su ile temas etmemesi. Olur da yanlışlıkla çocuğunuz yemeye mi kalktı? Korkmayın hayvanlar üzerinde test edilmiş ve zararı olmadığı kanıtlanmıştır.

Kinetic kum  kolayca şekil verilebilen, ilginç bir akışkan yapıya sahip, ıslak gibi ama ıslak olmayan, serbest bırakıldığında  ise dağılmayan, kendi kendine yapışan, yumuşak içerikli biraz garip, biraz anlatması zor acayip bir ürün.

Kinetic kum çok yönlü kullanılabilen bir materyal olup tüm dünya çocoukları tarafından tanınması ve ideal bir terapi sağlaması için tutkuyla bağlanılabilecek bir oyun aracı. Bir terapi ürünü. Mıncıkla, sık, dağıt, şekil ver, istediğin ne varsa yapmaya çalış. Artık hayal gücün ne kadar genişse ona göre uygula. Hayal sınırlarını keşfet.

Çocuklar üzerinde farklı şekillerde terapi olarak uygulanabilen Kinetic Kum farklı beceriler ortaya çıkarmaya fayda sağlıyor.

 • Motor Becerileri
 • Duyusal Gelişim
 • Çizim ve yazma öncesi gelişimi
 • Yaratıcı Düşünme
 • Sembolik oyun
 • Konuşma ve dil gelişimi
 • Dikkat gelişimi
 • Sakinleştirme

Sürekli bir şeyler dokunma isteği olan çocukların önüne dökün ki kinetic kumu motor becerileri artsın. Elleri kuvvetlensin. Parmakları koordinasyon sağlasın. Dokunuldukça bırakılmak istenmemesi rahatlatıcı bir his vermesin. Yeni şeyler denemesine yardımcı olsun. Ellerinde sıktıkları kum ile basınç hissine varsın. Yaptıklarını anlatmaya çalışarak dil becerileri gelişsin. Kısaca çocukların yaratıcılığı ortaya çıksın.

Kinetic kum tırnak aralarına girmiyor ve kumun batma hissini vermiyor, acıtmıyor.

Son zamanlarda sürekli ana okullarında veya etkinlik merkezlerinde kinetik kumla ilgili alıştırmalar yapılıyor. Çocukların gelişimine katkı sağlıyor.

Kinetic kumu sadece oğlum değil bende çok sevdim. Berke’nin kumla ilgili alıştırmlarını seyretmek ve neler yaptığını izlemek birde ona katılmak harika. Oooo neler yapılıyor bir deneseniz.

Kinetic kumun 1 kilosu genelde 60 TL’den satılmakta.

İnternet üzerinden satın alabilirsiniz ama ben tercih etmedim. Biraz güvensizlik yaşadım. Orijinal olmamasından korktum. Geçen katıldığımız #bloggerannelerhamleyste etkinliğinde Hamleys İstanbul mağazasından kendim görerek ve test ederek aldım. İki paket alınca 90TL gibi bir meblağ ödedim. Bir kilo Berke’ye, diğer bir kilo Duru’ya. Duru oğlumun arkadaşı.

Aşağıda katıldığımız etkinlikten bir kaç fotoğraf bulabilirsiniz. Bence çok odaklanmış durumdalar.

Sizce nasıl görünüyorlar?

Kinetic Kum
Kinetic Kum

Kinetic Kum
Kinetic Kum
Kinetic Kum
Kinetic Kum

Haftaya görüşmek üzere.

Sevgiyle kalın

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 126 Ortalama: 2.3]
Toplam Ziyaret: 29388 ,
Beğen & Paylaş:

Yazı ile ilgili 11 yorum “”

 1. Merhaba, bizde iki hafta önce kinetik kum aldık çok severek oynuyoruz fakat 2 gündür elimize yapışmaya başladı konu hakkında bilginiz var mı? Eski haline nasıl döndürebiliriz?

 2. merhaba
  kinetik kum eliniz terli veya nemli olmadığı sürece yapışmaz. her zaman kuru kalır.
  ortamın nemi çok fazla ise yapışma olabilir yine de…

 3. Merhaba,
  Kinetic Sand Türkiye distribitörü olarak biz , ufak bir düzeltme yapmak istiyoruz.
  Kinetic Sand İsveç’te üretilmiş bir üründür.
  Suyla temas edip, kuruduğunda tekrar aynı formu almaktadır.
  Bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 4. merhabalar Melis hanım. kinetic sand almak istiyorum ama renkli olanlar zarar verir düşüncesindeyim. sade (kahverengi) daha doğal ve zararsız geliyor bana . yanılıyor muyum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirElmas Koçan

Yazar Hakkında

(94 yazısı var )

Ve Ben…
Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı.
Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence.
Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim.
Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım.
Çikolatasız yaşayamam.
Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım.
Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da.
İyilikten vazgeçme…
Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:)))
Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım.
Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur.
En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak.
Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum.
Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak.
Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan…

Web sitesi: http://www.elmaspiriltilari.com