Duyusal Gelişim İçin Kinetic Kum

Kinetic kumun ne olduğunu bilen veya duyan var mı?

Pek çok anne ve baba bilmiyor sanırım. Bende oğlumla katıldığım bir etkinlik sonucu öğrendim (Kidsnook yazımda bulabilirsiniz) ve inanılmaz sevdim.

Orijinal adı Kenetic Sand. Nasıl bir ürün biraz bahsetmek isterim.

% 98 elenmiş deniz kumu, % 2 polimerden oluşmuş bence modern zamanların oyun hamuru. Sadece çocuklar için değil, aynı zamanda biz yetişkinler içinde stres atmak için birebir üretilmiş bir malzeme.

+ 3 yaşından sonraki çoçuklar için uygun olan Kinetic Sand İsviçre’de Avrupa standartlarına göre üretilmiştir.

Kesinlikle kurumayan, elde iz bırakmayan, parçalanmayan % 100 güvenli ve guluten içermeyen bir ürün. Dikkat edilmesi gereken sadece su ile temas etmemesi. Olur da yanlışlıkla çocuğunuz yemeye mi kalktı? Korkmayın hayvanlar üzerinde test edilmiş ve zararı olmadığı kanıtlanmıştır.

Kinetic kum  kolayca şekil verilebilen, ilginç bir akışkan yapıya sahip, ıslak gibi ama ıslak olmayan, serbest bırakıldığında  ise dağılmayan, kendi kendine yapışan, yumuşak içerikli biraz garip, biraz anlatması zor acayip bir ürün.

Kinetic kum çok yönlü kullanılabilen bir materyal olup tüm dünya çocoukları tarafından tanınması ve ideal bir terapi sağlaması için tutkuyla bağlanılabilecek bir oyun aracı. Bir terapi ürünü. Mıncıkla, sık, dağıt, şekil ver, istediğin ne varsa yapmaya çalış. Artık hayal gücün ne kadar genişse ona göre uygula. Hayal sınırlarını keşfet.

Çocuklar üzerinde farklı şekillerde terapi olarak uygulanabilen Kinetic Kum farklı beceriler ortaya çıkarmaya fayda sağlıyor.

 • Motor Becerileri
 • Duyusal Gelişim
 • Çizim ve yazma öncesi gelişimi
 • Yaratıcı Düşünme
 • Sembolik oyun
 • Konuşma ve dil gelişimi
 • Dikkat gelişimi
 • Sakinleştirme

Sürekli bir şeyler dokunma isteği olan çocukların önüne dökün ki kinetic kumu motor becerileri artsın. Elleri kuvvetlensin. Parmakları koordinasyon sağlasın. Dokunuldukça bırakılmak istenmemesi rahatlatıcı bir his vermesin. Yeni şeyler denemesine yardımcı olsun. Ellerinde sıktıkları kum ile basınç hissine varsın. Yaptıklarını anlatmaya çalışarak dil becerileri gelişsin. Kısaca çocukların yaratıcılığı ortaya çıksın.

Kinetic kum tırnak aralarına girmiyor ve kumun batma hissini vermiyor, acıtmıyor.

Son zamanlarda sürekli ana okullarında veya etkinlik merkezlerinde kinetik kumla ilgili alıştırmalar yapılıyor. Çocukların gelişimine katkı sağlıyor.

Kinetic kumu sadece oğlum değil bende çok sevdim. Berke’nin kumla ilgili alıştırmlarını seyretmek ve neler yaptığını izlemek birde ona katılmak harika. Oooo neler yapılıyor bir deneseniz.

Kinetic kumun 1 kilosu genelde 60 TL’den satılmakta.

İnternet üzerinden satın alabilirsiniz ama ben tercih etmedim. Biraz güvensizlik yaşadım. Orijinal olmamasından korktum. Geçen katıldığımız #bloggerannelerhamleyste etkinliğinde Hamleys İstanbul mağazasından kendim görerek ve test ederek aldım. İki paket alınca 90TL gibi bir meblağ ödedim. Bir kilo Berke’ye, diğer bir kilo Duru’ya. Duru oğlumun arkadaşı.

Aşağıda katıldığımız etkinlikten bir kaç fotoğraf bulabilirsiniz. Bence çok odaklanmış durumdalar.

Sizce nasıl görünüyorlar?

Kinetic Kum
Kinetic Kum

Kinetic Kum
Kinetic Kum
Kinetic Kum
Kinetic Kum

Haftaya görüşmek üzere.

Sevgiyle kalın

Toplam Ziyaret: 32319 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 133 Ortalama: 2.4]

11 thoughts on “Duyusal Gelişim İçin Kinetic Kum

 1. Merhaba, bizde iki hafta önce kinetik kum aldık çok severek oynuyoruz fakat 2 gündür elimize yapışmaya başladı konu hakkında bilginiz var mı? Eski haline nasıl döndürebiliriz?

 2. merhaba
  kinetik kum eliniz terli veya nemli olmadığı sürece yapışmaz. her zaman kuru kalır.
  ortamın nemi çok fazla ise yapışma olabilir yine de…

 3. Merhaba,
  Kinetic Sand Türkiye distribitörü olarak biz , ufak bir düzeltme yapmak istiyoruz.
  Kinetic Sand İsveç’te üretilmiş bir üründür.
  Suyla temas edip, kuruduğunda tekrar aynı formu almaktadır.
  Bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 4. merhabalar Melis hanım. kinetic sand almak istiyorum ama renkli olanlar zarar verir düşüncesindeyim. sade (kahverengi) daha doğal ve zararsız geliyor bana . yanılıyor muyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir