Far Bazı Nedir? Ne İşe Yarar?

Sizlerle buluştuğum geçen haftaki ilk yazımda yazımı okuyan değerli okuyucularımdan biri eyelinerı ne zaman kullansa dağıldığını yazmıştı. Ben de kendisine tavsiyelerde bulunurken sizinle paylaşacağım gelecek yazıma da böylece karar vermiş oldum. 

Göz farınız uzun süre gözünüzde durmuyorsa ya da “Başkalarında daha canlı duruyor bende hiç de öyle güzel durmadı bu göz farı” gibi cümleler kuruyorsanız,  eyeliner ya da göz kaleminiz sürdükten bir süre sonra bozulup dağılıyorsa bugün yazım tam size göre 🙂

Piyasada bir çok markanın minik tüp ya da kavanozlarda “primer” adı altında sattığı krem kıvamında olan (bazen daha akışkan bazen daha katı)  far bazı aslında gerçekten çok faydalı ve eğer alışırsanız vazgeçemeyeceğiniz bir makyaj ürünü. Göz makyajınıza başlamadan önce far bazınızı göz kapağınıza çok az bir miktar uygulayıp iyice yediriyorsunuz. Yapısına göre hemen göz makyajınıza başlayabildiğiniz gibi bir süre bekleyerek de mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Far bazını uyguladıktan sonra tercihinize göre ister göz farınızı isterseniz göz kalemi ya da eyelinerınızı rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Çünkü siz far bazı kullanarak temelleri gerçekten sağlam attınız bu makyajda.

Far bazının faydalarına gelirsek;

Göz farının, eyelinerın  ya da göz kaleminin daha uzun gözünüzde dayanmasını sağlar,

Göz farının renginin daha canlı görünmesine katkıda bulunur,

Göz farının göz kapağında birikme yapmasına, çizgi çizgi olmasına engel olur,

Göz kalemi, göz farı ya da eyelinerın gün içerisinde akmasına ve dağılmasına müsade etmez.

Kısacası sabah yaptığınız göz makyajı uzun süre geçse de hatta bazen gece yarısı bile olsa hiç bozulmadan ilk andaki gibi kalıyor.

Her far bazı aynı mıdır? Bence kesinlikle aynı değil. Elimde şu an 5 adet farklı markanın far bazı var. Bazı markalar Türkiye’de satılıyor ama malesef her marka burada yok o yüzden kimisine yurtdışından ulaşmak gerekiyor. Bunlardan biri de Urban Decay markası. Far bazının o kadar çok ününü duydum ki kullanmaya başlayınca benim favori far bazım oldu kendisi. İkinci favorim ise The Balm’ın Put A Lid On It far bazı. İkisinin yapısı gerçekten birbirine çok benziyor o yüzden benim için ikisi de vazgeçilmez. Flormar ise alt fotoğraftaki swatchlardan da anlayacağınız gibi daha parlak ve sıvı kıvamlı bir baz. Flormar’ın da bir kaç rengi mevcut. Elf markası da ne yazık ki Türkiye’de satılmıyor onun far bazı da fena sayılmaz. Sephora’nın far bazını ise daha denemeye fırsatım olmadı. Fiyat olarak baktığımızda yine farklı farklı fiyatlar ortaya çıkıyor. Urban Decay iki boy ve fiyatları 11.80 $ – 23.50 $ arasında değişiyor. The Balm sanırım 27 Tl, Flormar Eye Perfection Primer 17.90 Tl, Elf Eyelid Primer ise 2 $.

image
Far Bazı

Umarım size far bazını güzel izah edebilmişimdir ve hiç kullanmayanlar bile umarım yazımdan faydalanıp bir tane far bazı edinir ve göz makyajı akmayınca da beni aklından geçirir 🙂 Haftaya yine ilgi çeken başka bir konu ile görüşmek üzere 😉 Takipte Kalın 😉

 

 

Toplam Ziyaret: 24241 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 45 Ortalama: 2.6]

4 thoughts on “Far Bazı Nedir? Ne İşe Yarar?

    1. Merhaba Aylin Hanım,
      Makyaj bazı olarak The Balm’ı kullandım fakat memnun kalmadım. Mac kullanıyorum ve çok daha başarılı. Tabi yine de tercih meselesi.

      Sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir