Felinoloji Derneği Uluslararası Kedi Yarışması 14-15 Ocak 2017

Felinoloji Derneği Uluslararası Kedi Yarışması 14-15 Ocak 2017

Türkiye’nin En Güzel Kedileri 14-15 Ocak 2017’de Aqua Florya’da buluşuyor!

Ana Sponsorluğunu Farmina Pet Foods Türkiye olan  5. Ve 6. Uluslararası Kedi yarışması Cat Show’u Felinoloji Derneği düzenliyor.

Tatjana CERNOVA Ve Albert WOJCİECH KURKOWSKİ hakemliğinde yapılacak yarışmada kazanan kediciklere harika kupalar ve rozetlerin yanı sıra Türkiye’nin en kaliteli kedi maması N&D Tahılsız Mama verilecektir!

14 Ocak Cumartesi günü çok özel ve eşsiz bir misafiri de ağırlayacak Cat Show. Afrika Serval-Savannah Kedisi Lusya özel izinle yarışmada bulunacak. Serval kedileri Eylül 2000’de TICA(The İnternational Cat Association) tarafından onaylanarak yeni bir ırk kategorisine kabul edilen bir kedi ırkıdır. İlk görünüşte Çita ve Vaşak’ı andırsa da DNA araştırmaları soyunun Aslan’dan geldiğini destekliyor. Oldukça nadir görülen bır kedi ırkıdır. Bu nedenle bu ırkı merak edenler yarışmada Lusya ile tanışma fırsatı bulacak…

Afrika Serval-Savannah Kedisi Lusya

 

Sponsorlardan ArmoKitty’nin her katılımcıya 10 kg’lık paketlerde Kedi Kumu Hediye edeceği yarışmada ayrıca profesyonel kedi fotoğrafçısı da yer alacaktır. Böylece kedilerin en güzel anları muhteşem bir anı olarak ölümsüzleştirilecek…

Armokitty Kedi Kumu

Yarışma öncesinde 12-13 Ocak 2017 tarihlerinde WCF Dünya Kedi Federasyonu tarafından Mükemmel Yetiştiricilik adı altında resmi yetiştiricilik eğitimi yapılacak. Kedilerin bakımı, üretimi, kedi ırkları, şecere konularında bilgi verilecek olup Kedi Yetiştiriciliğini ciddiye alan, WCF üyesi Cattery’lerin mutlaka alması gereken eğitime aynı zamanda profesyonel kedi yetiştiricileri ve kedilerine özen gösteren tüm kedi sahipleri katılacaktır. Farmina Pet Foods Türkiye’nin sponsorluğundaki seminerde simultane çeviri yapılacaktır.

Farmine Pet Foods

Hakemlik düşünenler için 2 günlük seminerde toplam 4 steward veya 4 adet öğrenci hakem belgesi verilerek hakemlik kariyeri için gerekli belgeler sağlanacaktır.  

Yarışmayı düzenleyen Felinoloji Derneği Kimdir?

Felinoloji Derneği 4 Mart 2014 tarihinde Türkiye’deki kediseverler tarafından kedi ırklarını tanıma/tanıtma, safkan ırkları koruma, geliştirme, ırkları genetik hastalıklardan arındırma ve soy takibi yapma, kediseverlerin profesyonelleşmesi ve uluslararası alanda felinolojik faaliyetler yapmak üzere kurulmuştur.
Dernek kedi ırklarının korunması ve geliştirilmesi için kontrollü üremeyi desteklemekte ve soy takibi yapmaktadır. Dernek üyesi olup kontrollü üretim yapmak isteyenler WCF’nin(Dünya Kedi Federsayonu) ana hatlarını çizmiş olduğu ve Felinoloji derneğinin detaylandırdığı soy takibi kurallarına uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Dernek bünyesinde yetiştiricilik yapan üyeler WCF tarafından Cattery lisansını alıp kurallı bir şekilde yavru almakta ve soy takibi yapmaktadır.

 

World Cat Federation (Dünya Kedi Federasyonu-Almanya)
WCF uluslararası alanda faaliyet göstermekte olup dünya çapında 370’den fazla üye kuruluşu olan Almanya merkezli bir federasyondur. Felinoloji Derneğinin de WCF bünyesinde soy takibi yaptığı derneğe kayıtlı yavrular WCF bandrollü soy belgesine sahip olup şecereleri uluslararası federasyonlar tarafından tanınmaktadır. Kişi, yetiştirici(breeder) sıfatını almak için Cattery açmalı ve lisanslı olarak yavru almalıdır. Irkların korunması ve gelişmesine katkı sağlayacak yetiştiricilik çalışması WCF tarafından kontrollü olarak gerçekleştirilir.

Kedi Güzellik Yarışması Nedir?

WCF üyesi olan Felinoloji Derneği lisanslı kedi yarışmaları düzenlemektedir. WCF üyesi diğer derneklerin de düzenlediği yarışmalar aslında kedi güzelliği yarışması değil, kedi ırkı standartları yarışmasıdır. Yani yarışmada görüntü olarak gözünüze güzel görünen kediler değil, hakemler tarafından ırkının standartlarına en uygun kediler derece ve ünvan almaktadırlar.

Yarışmaya başlamadan önce tüm kediler yarışma alanındaki veteriner hekim tarafından muayene edilir ve genel sağlık durumu uygunsa hakem önüne çıkarılmaya hazır olur.

Yarışmanın birinci aşamasında tüm kediler tek tek hakem masasına getirilir. Hakem kedi sahibi ve hakem yardımcılarının duyabileceği şekilde kedileri değerlendirir. Kediler tek tek değerlendirildikten sonra hakemler ‘’Yarışmanın En iyi Kedisi/Best İn Show aday kedilerini belirler. Nomination in Best in Show(NOMBİS), yarışmanın en iyi kedisi adaylığıdır. Her kedi kendi kategorisinde sahneye çağrılarak yarışmanın en iyi kedileri seçilir. Kategoriler uzun tüy, kısa tüy, oryantal/siyam ve yarı uzun türlü olup yavrularla yetişkin kediler ayrı ayrı değerlendirilir.

En iyi kediler hakem masasının yanında toplanır, hakem herkesin duyabileceği şekilde Best of Best(iyinin en iyisini) seçer. Tüm elemeler sonunda kategorilerde belirlenen Best of Best arasından Best General seçilip günün birincisi ilan edilir.

 

Ring ve Özel Gösteri/Monobreed Show Nedir?

Kedi yarışmalarında kediler yetişkin ve yavru gibi kategorilerle ringe alınır. Kediler hakem tarafından hakem masasına alınarak  herkese açık olarak tek tek değerlendirilir ve izleyicilere gösterilir. Hakem kedinin ırkı, rengi ve genel durumuyla ilgili bilgi verir.

Özel gösteri/monobreed show’da ise yetişkin yavru ayırmaksızın aynı ırktan tüm kediler ringde herkese açık şekilde değerlendirilir.

Kedi yarışmaları öncelikle kedinizin ırkının ve sağlıklı olduğunun tescillendiği yarışmalardır. Kedi yarışmalarında bir araya gelen tüm kediseverler tanışarak kaynaşırlar. Yarışmalarda mükemmel ırk standartlarında ve mükemmel bakımda olan kedileri görüp kedi sahipleriyle fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Yarışmalarda çeşitli sponsorlardan hediyeler kazanabilir, kazandıklarınızı kendi kedilerinize kullanabileceğiniz gibi barınak ya da sokaklardaki kedilerin bakımını sağlayabilirsiniz. Ve yeni  çıkan ürünlerle tanışarak kedileriniz için en iyi malzemeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Uluslararası federasyonlar bünyesinde yapılan yarışmalarda toplanan puanlarla kedileriniz ırk, ülke, kıta ve dünya gibi derecelendirmelerin olduğu Best Cat Competition(En İyi Kedi Yarışması’nda) puan toplayıp derece alırlar. Sizler de kedileriniz sayesinde iyi ve hoş vakitler geçirip mutluluğu yakalarsınız.

Rozetler

Kedi yarışmasında kediler temiz ve bakımlı olmanın yanı sıra form tutmaları ve sağlıklı kiloda olmaları gerekmektedir. O yüzden sağlığına dikkat etmeli, tüyleri her gün taranmalı, ağız, tırnak, göz ve kulak temizliğinin bakımına önem verilmelidir. Yarışmadan iki gün önce özel kedi kozmetikleriyle kedilerinizin bakımını yaparak, onları yıkamalı, tırnaklarını keserek göz ve kulak bakımını yapmalısınız. Uzun tüylü kedilerin bakımını ihmal etmeden her gün muntazam bir şekilde taranmalı, kıtıklaşma önlenmelidir.

Felinoloji Derneği Uluslararası Kedi Yarışması 14-15 Ocak 2017 alanında kedinin tuvaleti, mama ve su kabını rahatça alabileceği çadırı olmalıdır. Veya yarışma organizasyonundan kafes kiralayabilirsiniz. Yarışmaya katılan tüm kediseverlerin yanında aşı karnesi, yarışma çadırı ya da kafesi, mama, su kabı, yeterli miktarda mama, tuvalet,kum, tarak, mendil ve sprey gibi bakım malzemelerini yanında bulundurması gerekmektedir.

 

Toplam Ziyaret: 5780 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir