Felix Yaş Mama İncelemesi

Felix Yaş Mama

Kedi bakımında en büyük sorunlardan biri, yaş mama vermeliyim veya yaş mamamı sadece vermeliyim yoksa kuru mamamı?

Bir öğünde bir pk yaş mama vermem doğrumu?

Bunlarla ilgili herkesin farklı düşünceleri var. Kimi veterinerler bir öğün yaş mama verilmesini uygun görürken, kimi veterinerler yaş mamanın haftada belirli günleri, sadece belli miktar verilmesini öneriyorlar.

Ancak buradaki en önemli kriter kedinizin ihtiyacı ne? Benim biri 6 yaşında Zilli isminde biri de aramıza yeni katılan 1,5  yaşında Pörtlek isminde 2 kızım var. Ben zilli’yi büyütürken yaşadığım tüm sorunlardan aldığım derslerle, pörtleğin büyümesinde faydalanıyorum.

Öncelikle iki kızımda ciddi seçici. Her mamayı yemez, et yemezler, tavuk keyifleri olursa oda haşlanmış göğüs eti minicik parça yerler. Bir kedi balık yemez mi? Yemiyorlar benim iki kızımda.

Tüm bunlardan dolayı seçimlerim daima sıkıntılı oldu benim. Yaş mama da dahi bir kedinin seçme yaptığını onlarda gördüm. Diyeceksiniz ki cins kedilerdir. Hayır diiler. İkisini de sokaktan sahiplendim. İkisi de tekir cinsinde. Yani öyle aman aman bir özellikleri de yok. Ancak ruhları kraliçe diyorum ben 🙂

Yaş mama da öyle fazla marka zilli de 6 sene boyunca denedim, sayısını isimlerini bir çoğunun unuttum artık. Benim ancak iki kızımın yaş mamada ortak noktaları, kesinlikle kıyılmış olacak, jölesi akışkan olacak, sert keskin bir kokusu olmayacak, hiçbir şekilde içerisinde büyük iri taneler olmayacak.

Son 3 yıldır beni en memnun eden markam;

Purina markasına ait Felix Yaş mama

Felix Yaş Mama
Felix Yaş Mama

Öncelikle Purina Nestle bünyesinde olan bir marka. Purina olarak alt yapısında birçok çeşitleri var. Ancak biz Felix yaş mama ile çok iyi anlaştık.

Felix yaş mama yapı olarak kıyılmış bir yaş mama. Yeni çıkartmış oldukları teneke kutularla çok farklılar, bunu öncelikle bilmenizi istiyorum. Teneke kutuda olan yaş mamaları iri taneli ve jölesi daha az. Ancak benim kullandığım 100gr poşette. Bu aynı marka, aynı isim olduğu halde neden farklılaşmaya gidildiği konusunda bir fikrim yok.

Ben Nasıl yaş Mama Veriyorum?

Ben 6 senede çok farklı şekiller denedim.

1 öğün yarım pk olarak verdim zilli ishal oldu.

2 günde 1 yarım pk verdim gene ishal oldu

Gün içerisinde farklı zamanlarda az az verdim, bu sefer kuru mamasına burun kıvırmaya başladı. Sürekli yaş mama ister duruma geldi.

Şimdi ki bulduğum yolum şöyle;

Sabah iki kızım evde birbirlerini her sabah 10 civarı kovalamaya başlıyorlar. Sonrasında yoruluyorlar. Buzdolabının kapısında kendilerini yerden yere atarak miyavlamaya başlıyorlar. İşte bizim Felix yaş mama zamanımız geldi. Her ikisinin de minik tabakları var. O tabaklara 1 tatlı kaşığı Felix yaş mama koyuyorum. Zaten tabaklarını elime aldığım anda ikisi de kendilerini kaybediyorlar. 10 saniye içerisinde mama bitiyor. Bizim günlük Felix yaş mama miktarımız hepsi bu kadar. Her ikisi de çok sağlıklı, hiçbir sağlık sorunları yok. Dışkılamaları gayet normal. Hergün 1 kez yapıyorlar. Asla kötü kokulu değil. Yaş mamayı ancak fazla verirsem, anında ishal durumuna geçiyorlar. Çünkü benim iki kızımın da bünyelerinin ihtiyacı 1 tatlı kaşığı. Ne kadar bana yalvarsalar da onlara daha fazlasını vermiyorum. Yukarıda dediğim gibi. Ben çok farklı neredeyse piyasada bulunan tüm markaları denedim. Bizim bünyemize en iyi gelen Felix yaş mama oldu. Kızlarımın her ikiside bayılarak yiyor. Ancak gene son zamanlarda çıkartmış oldukları ikisi bir arada ayrı bir çeşitleri var. Tavuklu ve sığır etli bir de balıklı ton balıklı, bu karışım olan mamaları niyeyse yemediler. Diyorum ya sizlere ruhları kraliçe benim kızlarımın.

Felix yaş mama içeriği

İçindekiler: Et ve Et ürünleri (%4 Tavuk eti), sebze protein ekstraktları, balık ve balık ürünleri, mineraller, çeşitli şekerler

Katkı Maddeleri:Besin Katkı Maddeleri:IU/kg:A Vitamini: 1490;D3 Vitamini:230 mg/kg Demir (Fe(E1)):10; İyot (I(E2)):0.3; Bakır (Cu(E4)):0,9; Manganez 8Mn(E5): 2; Çinko (Zn(E6);10

Analiz Değerleri: Protein %13 Yağ İçeriği %3 Ham Kül %2.2 Ham Selüloz %0,5 Nem %80 Linoleik asit (Omega 6) %0.2

Felix Yaş Mama
Felix Yaş Mama

Yukarıda görebileceğiniz gibi, onlara bir çok mineral ve vitamin ihtiyacını Felix yaş mama sayesinde verebiliyorum. Ancak benim yaptığım, Felix yaş mama’yı bir ödül maması gibi vermeyi alışkanlık haline getirdim. Felix yaş mama bir öğün değil asla, sadece onların ağız tatlarını değiştirecek bir ek gıda olarak görüyorum. Yaş mama benim gözümde bir öğün olmamalı. Tam tersi ödül yerine kullanılmalı. Elbette sizin kedinizin ihtiyacı doğrultusunda, kendiniz bir ritüel belirleyebilirsiniz. Benim yazım sadece sizlere örnek olabilir. Market mamaları kötüdür diye de bir inanış söz konusu. Ancak biz yaklaşık 3 yıldır Felix yaş mama ile yolumuza devam ediyoruz, hiçbir sağlık sorunuyla karşılaşmadık. Kilomuz gayet yerinde. Oyunculuğumuz 6 yaşında olan bir kediye göre çok daha fazla. Enerjimiz asla düşük değil. Bu yüzden her zaman söylediğim bir söz vardır. Herkesin söyledikleri yerine, kedinizin isteklerine göre hareket ederseniz eğer, o da siz de mutlu upuzun bir ömür sürersiniz.

Ben zilli ve pörtleği Felix yaş mama ile mutlu görüyorum. Umarım sizler de kedilerinizi mutlu eden mamaları bulmakta benim kadar şanslı olursunuz.

Toplam Ziyaret: 4122 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 28 Ortalama: 2.9]

2 thoughts on “Felix Yaş Mama İncelemesi

  1. Evet, bende her sabah kahvaltı yaparken 2 yemek kaşığı yaş mama veriyorum. Acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünüyordum, sizde aynısını yapıyormussuz. Dediğiniz gibi gun içinde bir kac kez verince kuru mama yemiyor. İki üç günde bir verdiğimde de cok mızmızlanmaya başlıyor.

  2. Oncelikle Tuyleri kadar omurleri olsun kedicikleriniz fakat bi konuya aciklik getirmek isterim,iceriginde et ve et urunleri(turevleri,cesitleri) yazan urunler kedilerin sagligina olumsuz etki ediyor,bunu hem kendi kedim uzerinde deneyimledim hem de okudugum bir kac makale ve danismalarimla edindim.Cunku bu urunler hastalikli hayvanlarin etleri oluyor ve ibik ,gaga gibi yan urunler kullaniliyor.ek olarak iceriginde seker bulunduran urunler de oyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir