Havacılık Sektöründe Kariyer

pilot_hostes

Havacılıkta kariyer nasıl yapılır

Herkese tekrar merhaba!

Bir önceki yazımda, havacılıkta kariyer nasıl yapılır sorusuna cevap yazacağımı bildirmiştim. Şimdi şöyle bir baktığımızda, havacılık içerisinde bizim gördüğümüz ve göremediğimiz pek çok meslek barındırıyor. Ama uçuş personeli anlamında bakarsak, pilot ve hostesler en çok öne çıkanlar.

Nasıl Pilot Olunur?

İlk şart tabi ki sağlıklı olmak. Sağlık muayenesinden geçtiğinizde hiçbir rahatsızlığınızın tespit edilmiyor olması gerekli. Sonrasında mezuniyetinizin en az lise olması gerekli. Havacılık ingilizceniz minimum 4. levelda olmalı .Bu şartları sağlayabiliyorsanız, yüksek meblağda para ödeyip uçus okuluna kayıt oluyorsunuz ve serüveniniz başlıyor. Başarıyla tamamladıktan sonra lisansınızla birlikte iş aramaya başlayabilirsiniz. Başta büyük yatırımlar yapmış olsanız da kesinlikle değiyor. Geleceği çok parlak bir meslek. Emeklilik durumları, özelden ya da askeriyeden olmalarına göre, uçtukları saate göre ve sağlık durumlarına göre değişiyor.

havacılıkta kariyer nasıl yapılır

Nasıl Kabin Memuru Olunur?

En az lise mezunu olmanız, ingilizcenizin iyi bir seviyede olması, boy ve kilo dengenizin olması, diksiyonunuzun düzgün olması yeterli sayılabilecek özellikler.

Havayolu şirketlerinin açtığı mülakatlara katılıyorsunuz, 4-5 aşamayı başarılı geçenler eğitime alınıyor. Eğitim süreci dediğimiz, uçuş hekimi olan bir hastaneden sağlık raporu alınmasıyla başlıyor. Sonrasında yangın eğitimi, ilk yardım eğitimi, uçakta doğum, acil durumda tahliye, insan ilişkileri ve crm, uçak tipleri, yolcu taşıma usulleri gibi teorik ve pratik bilgilerden oluşan bir eğitim alınıyor. Tüm bu eğitimlerin birer de sınavı oluyor tabi.. Yaklaşık 2-3 aylık bir süreç. Hatta bir platoda uçaktan havuza atlıyorsunuz, havuzdan bota tırmanıyorsunuz 🙂 Bu da sınavlardan biri.

Tüm bunlar bittikten sonra, sertifikanızı alıp eğitim uçuşları yapıyorsunuz ve iş hayatınız başlıyor..

Sektörde başka bir seçenek de, Türk Hava Yollarında çalışmak üzere Do&Co ikram şirketinin ” flying service chef” şeklinde adlandırdıkları uçucu servis şefleri. Bu kişilerde yurtdışı uçuslarında servisten sorumlu oluyorlar ve Do&Co bünyesinde sınava tabi tutuluyorlar. Bir kabin memuru kadar olmasa da, bu kişiler için de aynı nitelikler aranıyor ve benzeri mülakatlar yapılıyor.Başarılı olanlar daha çok servis içerikli eğitimler alıp işe başlıyorlar ve uçaktaki esas işleri business servisi oluyor.

Şimdilik paylaşacaklarım bu kadar. Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz,cevaplıyor olacağım.

Bir daha ki Cuma’ya kadar sevgiyle kalın..

Hoşçakalın..

 

Not: Resimler webden alıntıdır 

Toplam Ziyaret: 1908 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir