Hava Yolu Ulaşımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

uçak animasyon

Hava Yolu Ulaşımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Merhaba,

Gün geçtikçe dünyamızda kaydedilen teknolojik ilerlemeler sayesinde bir noktadan bir noktaya ulaşım amacıyla havayolunu kullanır olduk.Bu bize hem zaman açısından hem de biletlerin ucuzlamasıyla maddiyat açısından daha konforlu seyahat etme imkanı sundu.  Ben de, bir havayolu çalışanı olarak bu ilk yazımda yolcu haklarını ve havayolu ulaşımına dair merak edilenleri sizlerle paylaşmak istedim..

-Bebekli yolcu taşıma prosedürü

0-2 yaş arasındaki bebekler “infant” adı altında anılır, isimlerine bilet düzenlenir. Havayolu şirketi tarafından sigorta kapsamında olurlar.Sembolik bir bilet ücreti ödenir,çünkü bebekler için özel bir koltuk tahsis edilemez,ek kemer aracılığıyla ebeveynlerinin kucağında bağlanırlar. Bir yetişkin, ancak bir bebeğe refakat edebilir.

-Gecikme Prosedürü

Havalimanı kalkış-iniş trafiği,park pozisyonu yoğunluğu, hava durumu,uçak arızası, check in işlemini yaptırıp,bagajını veren yolcunun uçağa gelmemesinden kaynaklanan bagaj arama ve emniyet prosedürleri gibi sebeplerle gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu tür gecikmeli durumlarda havayolu şirketleri bu gecikmeye bağlı olarak bazı önlemler almak zorundadır. Örneğin, 2-3 saatlik gecikmelerde havayolu şirketi, bekleme yerlerinde yolculara içecek servisi yapmakla yükümlüdür. 3-5 saatlik gecikmelerde yiyecek ve içecek, bir geceyi bulan gecikmelerde ise konaklama imkanı sağlamakla sorumludur.

 

 

11026398_10205868444571170_1526319065_n
Hava Yolu Ulaşımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-Bagaj hakkı

Genel olarak 15-20 kilo arasında değişmektedir. Bunun üzerinde kilo başına ücret ödenmektedir. Ayrıca, bildiğiniz gibi yeni uygulamaya göre yolculara sıvı kısıtlaması getirilmiştir. Uçağa getirilen el bagajları içerisindeki sıvıların en fazla 100 ml ve ambalajı içerisinde olması gerekmektedir.Aksi takdirde cihazdan geçerken tespit edilir ve el konur.

 

Not :Yine Sivil Havacılığın yaptığı yeni düzenlemeye göre, uyarıldığı halde telefon kullanmak, diğer yolcularla ya da kabin ekibiyle tartışmak, emniyet kemerini bağlamamak, uçak içerisinde sigara içmek gibi davranışlarda bulunan yolcular “kural tanımaz yolcu” statüsünde değerlendirilir. Bu tür yolculara 1000 TL ye varan para cezası uygulanır.

Umuyor ve diliyorum ki, sizlerle ilk yazı olarak paylaştığım bu bilgilerle az da olsa aydınlatabilmişimdir. Bir sonraki yazım, havayolu sektöründe kariyer yapmak isteyenler için olacak.

O zamana kadar sevgiyle kalın, hoşçakalın..

Seda  Yeşiltaç

 

 

Toplam Ziyaret: 1972 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir