Hidiv Kasrı

Merhaba,

Bugün sizlere, İstanbul Beykoz’da bulunan bir yerden bahsedeceğim. Hidiv Kasrı. Size öncelikle biraz mekanın tarihçesinden bahsetmek istiyorum.

hidiv-kasrı
Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı  1907 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati‘ye yaptırılmış bir saray yavrusu. 1984 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy tarafından restore ettirilmiş ve bir süre otel olarak hizmet vermiş. Ancak, 1994-1996 yılları arasında yeniden restore edilen Hidiv Kasrı’nın işletmeciliği, 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan Beltur’a geçmiş. Şu anda lokanta ve sosyal tesis olarak kullanılmakta.. Kasrın bir yüzündeki İstanbul ‘un en büyük gül bahçelerinden olan dış mekanı ve tarihi iç mekanında ayrıca düğün gibi organizasyonlar da düzenlenmekte. Arkasındaki koruluk ve dik yürüyüş yolu ise spor ve yürüyüş yapanlarca değerlendiriliyor, çevre halkı istediği zaman burada spor yapabiliyor. Mekan 1000 m2 lik bir alana sahip, bahçesi ise yanlış hatırlamıyorsam 387 dönümdü.

hidiv-kasri

hidiv-kasrı

hidiv-kasri

Ulaşım açısından tabiki Anadolu yakasındakiler biraz daha şanslı. Avrupa yakasından gelecekler içinse, özel araç ile yolculuk yapmak daha rahat. Ulaşım için daha detaylı bilgi almak isterseniz Hidiv Kasrı sitesinden alabilirsiniz. 

hidiv kasri

hidiv-kasrı

hidiv-kasrı

hidiv-kasrı

hidiv-kasri-brunch

Beykoz Çubuklu’da bulunan Hidiv Kasrı‘nda hafta sonları brunch hizmeti verilmekte. Ayrıca akşam yemekleri ve öğle yemeklerinde de menüsü ile iddialı. Şehir içindeki bir çok mekanla kıyaslandığında fiyatlar ortalama. Böyle bir ortamda yemek yemenin pahalı olacağını düşünebilirsiniz ama değil.

hidiv-kasri

hidiv-kasri

hidiv-kasrı

Bir dönem kullanılan bir odaya da girdim sizin için. Oda bile başlı başına bir ev gibi. Kendine özel tuvaleti ve banyosu mevcut. Banyo küvetinin yanında gördüğünüz borular, oldukça özel. Sıcak suyun geçmesi sağlanarak, o devirde bile banyonun ısınması görevini üstlenmişler.

hidiv-kasri

hidiv-kasrı

Kasrın bir de kulesi var. Dar merdivenlerden çıkılan kuleye özel izin gerekli. Merdiven dışında asansörü de tercih edebilirsiniz. İlk buharlı asansörlerden biri olan asansör şimdilerde elektrik ile kullanılıyor. Sadece 3 kişi binilen asansörde mutlaka bir görevli yanınızda bulunuyor. 

hidiv-kasri

hidiv-kasrı

Kulenin üstüne çıkınca ise manzara böyle harika. Tüm İstanbul ayaklarınızın altında. Kulenin en üstünde de şanlı bayrağımız dalgalanıyor. İnsan bir kere daha “Ne Mutlu Türk’üm diyene” diye içinden geçiriliyor. 

turk-bayragi

Mekanın bahçesi her mevsim güzel ama çoluk çocuk gidecekseniz ben size kış dışındaki mevsimleri öneririm 🙂 Hele ilkbaharda eminim harikadır. Gittiğinizde tahinli profiterolünü de denemeyi unutmayın. Benden tavsiye.

tahinli_profetorol

Bir başka yazıda görüşmek üzere

Sevgiler

Şafak

Not: Tarihçe için Wikipedi’den destek alınmıştır.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 1938 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞafak Karadeniz Kilimcigöldelioğlu

Yazar Hakkında

(115 yazısı var )

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben.
Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim.
41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :)
Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım.
Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum.
Bu sitede sizinle olmak hep hayalini kurduğum şeylerden biriydi. Hayallere kavuşmak kimi mutlu etmez ki. Sizler tarafından beğenilip sevilen bir site olmayı başardığımız günün gelmesini iple çekiyorum.
Sevgilerimle
Şafak

Web sitesi: http://www.safagindunyasi.com