İkea Evinizin Her Şeyi

Dört kişilik bir aile olup, evimizde biraz küçük olunca, her şey üst üste yığıldığında, derleyip toparlamak beni deli ettiğinde offf diyerek IKEA Bayrampaşa mağazasına atıyorum kendimi.

Evimdeki eşyaları ne zaman yenilemek istesem IKEA katalogu elimde önce bir bakıyor sonrada beğendiklerimi sıralıyor, görmek için mağazaya gidiyorum.

IKEA hakkında uzun uzadıya o kadar çok şey yazabilirim ki sizi sıkmamak için bir kaç önemli şeyden bahsetmek istiyorum.

Biraz tarihçe 🙂

Ingvar Kamprad beş yaşındayken kibrit satmaya başlayarak, kar edebileceğini anlar. Kendini geliştirir ve kibritten sonra çiçek tohumları, tebrik kartları, yılbaşı ağacı süsleri, daha sonra da kurşun ve tükenmez kaleme kadar çeşitlenerek uzak yerlere satış yapar. 17 yaşına geldiğinde babasından ödül olarak aldığı parayla kendi işini kurar.  IKEA  ismi Ingvar Kamprad’ın baş harfleri I ve K, E ile A ise büyüdüğü köy ve çiflik adlarının baş harfinden oluşmuştur. 1948 yılında mobilya üretimi başlamıştır. 1951’de ilk Ikea katalogu çıkartılır. İlk mobilya galerisi 1953’de İşveç’te açılır. 1956’da demonte fikri doğar, 1958’de ilk Ikea mağazası İsveç’te açılır. Hızlı bir büyüme ve markalaşma süreci başlamış olur.  5 yaşındaki bir çocuğun başarı öyküsü kısaca bu şekildedir.

IKEA mağazalarına gittiğinizde farklı şekillerde düzenlenmiş odalar,  mutfaklar,  tv üniteleri, çocuk odaları görebilirsiniz. Her şeyi deneyebilir, oturabilir, not alıp, detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Var olan şekliyle beğendiğiniz modelleri aynen alabilir veya kendi istediğiniz tasarımları personel yardımıyla oluşturabilirsiniz.

Benim bir tv ünitesine ihtiyacım vardı ve tv ünitesi almak istediğimde çok mağaza gezdim ve istediğim gibi bulamadım. Taki Ikea mağazasını gezene kadar.

Ürünlere stantlara çok baktım. Ölçtüm, biçtim, kullanışlı olması için dolapların içini inceledim. Bir kaç defa gidip gelerek sonunda kafamda oluşturmuş olduğum ünite için, en sonunda eşimle beraber karar vererek kendi ünitemizi kendimiz tasarladık. Sehpanın üstüne cam koyduk,  dolap kapaklarını başka renkte maun kaplama seçtik,  dolap altlarına temizlenmesi kolay olsun diye ayak taktık.  Tasarım biraz mağazadan,  biraz bizden oldu. Ben çok severek kullanıyorum.

 wpid-20150315_143251.jpg

Ikea ürünlerinin çoğu demonte ürünlerden oluşuyor. Besta Dolap Sistemleri parça parça ve siz istediğiniz şekilde kurup gerçekleştiriyorsunuz. İster yere koyarsınız ister duvara monte dersiniz. Tüm vidaları, asma aparatları ve kullanım kılavuzu ambalajın içinde bulunuyor. Siz uğraşmak istemezseniz hem nakliye hem de montaj servisleri ücret karşılığında mevcuttur.

Her bölümde eğitimli personeller var ve ne istediğinizi, nasıl olması gerektiğini anlattığınızda size Ikea’ya özel hazırlanmış programlarında hazırlayıp, fiyatlandırarak bir çıktısını veriyorlar. Olur da siz kaybeder ve yeniden isterseniz diye adına göre sistemlerinde kayıt oluşturuyorlar.  Yapmış olduğunuz modele göre, size verilen listede self servis alanında bulunan ürünlerin numaraları, raf kısımları ve fiyatları yazıyor.

Benim aldığım Besta dolap sistemleri  8+2 yıl garantili.  Ülkemizde hangi mağazamızda on yıl garanti var? Aldığınız ürünlerde 30 gün iade garantisi, değişim hakkınız fatura ile mevcut.

Mesela bir sehpa aldım ve  bir kenarı kabarma yaptı.  Fatura ile gittiğimde sorgusuz sualsiz değişim yapıldı. Gerçekten hizmetten ve ürünlerimden memnunum. Memnuniyet kimilerine göre göreceli. Ben aldığım hizmetten hiç bir şekilde memnuniyetsizlik yaşamadım.

Evimdeki bir çok eşya ve aksesuar Ikea ürünlerine ait olmaya başladı. Çocuklarımın ranzası, bir takım mutfak eşyaları, tekstil ürünleri, banyo paspası, saklama kutuları raflar ve daha birçok şey…

Şimdiki planın yatak odamla ilgili.  Tasarım ve maliyetlendirmesini yaptım. Bütçeyi hazırladığımda kendilerine sahip olacağım. Oğlum biraz büyüdükten ve ellerini koltuklara sürmekten vazgeçtiğinde beğendiğim koltuk takımını alacağım. Oda şu anda 8+2 yıl garantili.

Şifonyer ve dolap içi düzenlemelerinden gayet memnunum. Çünkü dağınık durmuyorlar.

Sizler, farklı ürünleri değişik şekillerde kullanabilirsiniz. Yeter ki ihtiyacınızı karşılayacak ve ne şekilde kullanacağınızı bilmek gerekiyor.

Bir başka daha önemli detaydan bahsedip yazımı sonlandırmak istiyorum.

Başka önemli bir detay ise Ikea’nın sosyal sorumluluk projeleri.

Bunlar neler derseniz;

Barınaklara yiyecek yardımı, Ikea Food restorantında biriken artık yemekler  toparlanıp hayvan barınaklarına gönderiliyor.

hayvan barınakları

Çocuk Dostu Şehirler Projesi: IKEA Türkiye ve UNICEF Türkiye, UNICEF Türkiye Milli Komitesi’yle birlikte, ülkenin dört bir yanında şehirlerin “çocuk dostu” olmasını desteklemek üzere, geleceğe umut katan bir projeyi hayata geçiriyor. Evlerde daha iyi bir günlük yaşam yaratan ve çocukların ihtiyaçlarına uygun keyifli yaşam alanları sunan IKEA, “Çocuk Dostu Şehirler” projesiyle de, çocukların kentsel alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamayı ve onlara daha iyi bir ortam sunmayı hedefliyor. UNICEF Türkiye Ülke Ofisi ve projeye ortak belediyeler tarafından yürütülen çalışma kapsamında, çocukların ihtiyaç ve beklentilerine yönelik programlar tasarlanması, oyun ve gelişim haklarından faydalanması amaçlanıyor. Projeye ulusal düzeyde, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) katkıda bulunuyor. Yerel düzeyde ise çalışmalar Uluslararası Genç Liderler Akademisi tarafından destekleniyor. (Ikea’nın internet sitesinden alıntıdır.)

img-social-responsibility-6-new

Belirli zaman aralıklarında Ikea’dan aldığınız her yumuşak oyuncak için UNICEF’e 2,5 TL katkıda bulunuyorsunuz. Bu sene başı ben oğluma bir panda almıştım ve yatağının başında durmakta.

img-social-responsibility-8

Ikea ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü kitaplarla dolu bir kitaplığı okullarında ihtiyaç duyan öğrencilere götürüyor ve sizden aldığı kitaplar karşılığında ücretsiz kahve ikram ediyor. (Diğer projelerini bilmeme rağmen bu projeden haberim yoktu. Bu yazıyı hazırlarken fark ettim. Evimde o kadar çok kitap oluştu ki, bende ilk fırsatta kitap okumak isteyen çocuklara ulaşması için Ikea Müşteri Hizmetlerine ayırmış olduğum kitapları bırakacağım.

img-social-responsibility-7

Alışverişten yoruldunuz biraz dinlenip nefes almak istediniz veya acıktınız. Ikea restoranına bakmayı unutmayın. Sen derece temiz ve steril olarak hazırlanmış ve taptaze ürünler sizleri bekliyor. Biz ailece her menüyü denedik. En sevdiğim ise lazanya. Aç kalmazsınız. Ayrıca gıda marketinden de İsveç ürünleri ilgili alışveriş yapabilirsiniz.

İkea Food’nun kuruluşu da biraz ilginç ve bahsetmeden edemeyeceğim.

İkea Restoranı’nın kuruluşunu geçen sene Ikea belgeselini seyrettiğimde anlamıştım. Ikea’nın kurucusu Ingvar Kamprad yaptığı gözlemlerinde öğlen saatinde müşterilerin mağazadan ayrılmasına neyin sebep olduğunu düşünmüş ve insanların yemek yemek için gittiğini anlamıştır. Müşterilerinin alışverişi bırakarak kaçmaması ve yemek hizmetini ayaklarına kadar getirmiş ve kendi standart restorantını kurmuştur. Kısa sürede bu hizmeti de büyük beğeni almıştır. Çocuklar için Çocuk Oyun Salonu ve Ikea Kurumsal bölümleri de vardır.

IKEA Türkiye’de Ankara, İstanbul Bayrampaşa, İstanbul Ümraniye, Bursa, İzmir’de mağazalarına giderek, gidemeyenler içinde İnternet Mağazasından alışveriş yapabilirler. Ben son derece keyif alarak alışveriş yapıyorum ve tarzıma uygun ürünleri seçebiliyorum. Evimin bir çok yeri ikea ürünleri ile dolu. Kendi sloganları gibi Ikea evimin her şeyi 🙂

Ikea’nın internet sitesinde E bültene abone olduğunuzda sürpriz kampanyalardan ve yeniliklerden de haberdar olmanız mümkün.

Umarım keyifle okuyabileceğiniz bir yazı olmuştur.

Sevgiyle kalmanız dileğiyle

İyi alışverişler.

Detaylı bilgilenme için  Ikea internet mağazısını ziyaret edebilirsiniz. http://www.ikea.com.tr

Not: Resimler ve bazı yazılar Ikea’nın internet sitesinden alınmıştır.

Toplam Ziyaret: 2719 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 2]

2 thoughts on “İkea Evinizin Her Şeyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir