İstanbul Modern’de Çocuk Atölyeleri

Merhabalar

Bu haftaki yazım İstanbul Modern.

Okulların açılması ile birlikte atölye etkinlikleri de artmaya başladı. benim fikrim okul döneminde daha çok etkinlik olmakta ve ben de sürekli takip içerisindeyim. Berke ile yaptığımız etkinlikler bir o kadar da benim hoşuma gidiyor. Onunla birlikte bende bir çok şey öğrenebiliyorum.

Mesela geçen hafta yaptığımız etkinlik kumdan kalelerdi.

Kısa bir bilgi vermek istersek. 

“Kumdan Kaleler”

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris’teki Centre Pompidou işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla yirmincisini gerçekleştirdiği Genç İstanbul Modern, 5 Ekim 2016 – 8 Ocak 2017 tarihleri arasında “Kumdan Kaleler” ile çocuklara, yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir alan sunuyor. 

5-12 yaş grubundaki çocuklar; 5-12 yaş grubu çocuklu aileler için düzenlenen program, Kanadalı sanatçı Dale Murdock’ın kumdan yaptığı büyük boyutlu mimari yapılardan esinleniyor. Program çocukları kumla özgürce oynamaya, hayal kurmaya, masallar inşa etmeye davet ediyor. Oyunun sanatla buluşturduğu bu atölye çalışmasında çocuklar planlama, inşa etme, yapıya karakter kazandırma ve yapıları bir araya getirerek manzaralar oluşturmayı deneyimliyor. 

Program, çoğunlukla herkesin dokunma duyusunu tetikleyen, yaz mevsimini, mutluluğu ve huzuru çağrıştıran, oynayan herkesi büyüleyici bir biçimde akran kılan kum malzemesine odaklanıyor. Sadece yaz aylarında parkta ya da plajda oynanan, çocukluğun vazgeçilmez bir parçası olan “Kumdan Kaleler”, yaratıcılığa ve estetiğe odaklanan bir atölyeye dönüştürerek Genç İstanbul Modern’e taşınıyor.

Programa katılan çocukları ilk olarak, Dale Murdock’ın özel olarak bu program için tasarladığı, kumdan yapılmış devasa bir şehir karşılıyor. Çocuklar, sanatçının farklı formlarda, dokularda ve büyüklüklerde kum yapıları bir araya getirerek oluşturduğu mimariyi inceleyerek programa başlıyor. İkinci adımda çocuklar, kendi hayali şehirleri, kaleleri ve sarayları için bir eskiz çalışması üretiyor. Programın üçüncü adımı, bu tasarımların kumdan yapılara dönüştürülerek somutlaştırılmasını içeriyor. Parmaklarının arasından dökülen kum tanelerini su ile birleştirerek büyüleyici yapılara dönüştürüyor; binalarına, kalelerine pencereler ve süslemeler ekliyor. Oyun ve sanatı buluşturan programda, çocukların kumdan yapıları her etkinlikte yeniden bir araya gelerek yeni manzaralar ortaya çıkarıyor.

Dale Murdock

1991 yılında Victoria Üniversitesi’nin heykel bölümünden mezun olan Kanadalı sanatçı Dale Murdock, pratiğini özellikle kumdan yaptığı mimari yapılar üzerine kurgulamıştır. Birçok kere “Dünya Kumdan Kale Şampiyonu” ünvanını kazanmıştır. Dünya’nın çeşitli ülkelerinde kumdan yaptığı kale, şato gibi devasa yapılar ile hem dış hem de iç mekânda çalışmalarını devam ettirmektedir. Çalışmaları sanatsal ve eğitsel alanlarda kullanılarak sadece eğlence amaçlı değil, aynı zamanda dokunun, hayal gücünün sınırlarının, tekniğin ve pratiğin önemini vurgulamaktadır. 

İstanbul Modern'de Çocuk Atölyeleri
İstanbul Modern’de Çocuk Atölyeleri

Kısa bir bilginin ardından alet ve edevatlarımızla birlikte başladık çalışmamızı yapmaya. Benim oğlum araba kulesi yapmak istedi. Tabi tek başına yapamayacağı için ben bir yandan oğluma destek veriyorum. İkimiz birlikte bir koldan üç adet kule yaptık.

Bir polis evi, bir hapis evi, birde araba otoparkı. Bu binaları yapmak ve isimlerini bulmak benim oğlumun düşüncesi. Binaların adları da Berkece:)

kumdan-kaleler-1
İstanbul Modern’de Çocuk Atölyeleri

Kumları sıkıştırmak, onlara şekil vermek, üzerilerine pencere ve kapı yapmak Berke’yi çok eğlendirdi. Biz binalarımız bittikten sonra masamızı bir güzel temizleyip, aletlerimizi yerlerine bıraktık.

Herkesten önce tüm işlemlerimiz bittiğinde Berke sevinçle biz birinci olduk diye bağırdı. Aslında kimse ile yarışmıyorduk ama oğlum öyle hissetmiş ve erken bitiriş yaptığımız için sevinmişti.

İstanbul Modern’den çıkıp biraz yürümeye başladıktan sonra Berke yeniden gelmek istediğini söylediğinde ben gerçekten çok sevindim. Onun için planladığım etkinlikten memnun ayrılması benim için çok önemliydi ve doğru yolda ilerlediğimin bir kanıtıydı.

Yine değişik etkinlikler peşindeyim:)) Bakalım…

İstanbul Modern’de ücretsiz eğitim programlarının yanı sıra, hafta sonu eğitim programlarına katılabilirsiniz. Takip etmekte zorlanıyorsanız E bültenlerine üye olup aylık programların hakkında detaylı mailde alabilirsiniz.

Çocuğunuz etkinlik yaparken siz sergiyi de gezebilirsiniz.

Oralara kadar gitmişken mutlaka cafesinde oturup Haliç’e karşı birde tük kahvesinin tadına varabilirsiniz.

Çocuk atölyelerinin fiyatları aile ve tek çocuk olarak farklılıklar göstermektedir. Ben oğlumla birlikte etkinliğe katılmak istediğimden 50 TL dedim.

Ayrıca İstanbul Modern’e üye olanlar, üyelere özel ayrıcalıklardan faydalanabiliyorlar.

Sorularınız ve merak ettikleriniz için www.istanbulmodern.org/tr ziyaret edebilirsiniz.

Haftaya farklı bir konuda görüşmek üzere.

Toplam Ziyaret: 4349 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir