İstanbul’un Gözdesi Galata Kulesi

Herkese mutlu haftalar, Bu hafta herkesin diline mutlaka konuk olan, efsaneleriyle ünlü bir yerden konuşalım istiyorum. Uzaktan bakmanın bile ayrı bir zevk verdiği bu yer Galata Kulesi  değilse nedir?  Doğma büyüme İstanbul’lu olmama rağmen Galata kulesini bir türlü ziyaret edememiştim. Fırsat bu zamanaymış.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında inşa ettirilen bu kule Galata semtinde bulunuyor. Orta boşluğunun bodrumu zamanında zindan olarak kullanıldığı için çukurların altında pek çok kafatası ve kemiklere rastlanmıştır. Pek çok efsanenin yanında talihsiz ölümlere de şahitlik eden bu kule de ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın oğlu intihar etmiş.

Galata Kulesi-Hazarfen
Galata Kulesi-Hazarfen

Galata Kulesi dendiğinde akla gelen ilk isim 1600’lü yıllarda yaşayan Hezârfen Ahmed Çelebi olsa gerek. Kendisinin Galata’dan süzülerek kuşkanatlarına benzer bir aletle Üsküdar’a indiği anlatılır. Bu iddiayı destekleyen tek bilgi Seyahatnamede olmasından dolayı, ünlü tarihçiler bu olayın efsaneden fazlası olmadığını söylüyor.  Efsane bile olsa Ahmet Çelebinin Galata ve Kız Kulesi aşkına yardım ettiğini bilmek de bizi derinden etkiler. Kavuşamayan iki âşıktan Galata kulesi, uçuş yapacak olan Ahmet Çelebiden mektuplarını sevdiğine ulaştırmasını ister ve sonuç ne olursa olsun iki aşık kalben kavuşmuştur. Her ne kadar efsane bile olsa herkes bu hikâyeyi severek dinliyor.

Galata Kulesi
Galata Kulesi
Galata Kulesi
Galata Kulesi

Kuleye çıkmak istiyorsanız 15 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Kuledeki katlar son iki kat hariç asansör ile çıkılıyor ama inerken yürümek zorundasınız. Sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim, tatilde geldiğinden dolayı galata bu aralar fazla kalabalık. Kulenin en üst katında gündüz saatleri cafe, akşam saatleri de restoran olan bir bölüm var. Cafe kısmında fiyatlar manzaraya eş olarak biraz normalin üstünde gelebilir. Ama o manzara için değmez mi?

Galata Kulesi Manzara
Galata Kulesi Manzara

 

Galata Kulesi Yemek
Galata Kulesi Yemek

Son olarak Galata’ya ilk kimle çıkarsanız onunla evlenirmişsiniz. Bu aralar en çok dolaşan dedikodu bu.

İyi haftalarr

Toplam Ziyaret: 489 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir