Kaliteli Yaş Kedi Maması Tavsiyeleri

Merhaba, tatlı pisiciklerinizin hayır diyemeyeceği kaliteli yaş kedi maması tavsiyelerinde bulunacağım.  Bazı kediler çok seçici olabiliyorlar ve her kuru mamayı da her yaş mamayı da yemeyebiliyorlar. Özene bezene aldığınız mamayı önüne koyuyorsunuz ve bir merak gelip sadece koklayıp arkasını dönüp gidiyor mu? Ozaman yazının devamı tam da size göre.

Tavsiyelerime geçmeden önce önemli birkaç husustan bahsetmek istiyorum. Kedi beslenmesinde yaş mamanın yeri sürekli olmamalıdır. Kedim yaş mamayı daha çok seviyor, kuru mama yediremiyorum diyorsanız sizin yaptığınız bir hata mevcut demektir. Aynı çocuk eğitimindeki gibi bu olayda kararlılık gerektiriyor.

Yaş mama ile sürekli beslenmenin sakıncası dişlerde kalıntıların daha yoğun olması. Oluşan bu tartarları fırçalama olmadığından gidermek münkün değil. Kedinizin ağız ve diş sağlığını önemsiyorsanız kuru mama ağırlıklı bir beslenme yapmanızı öneririm. Bunu bizzat Veteriner hekimimiz söyledi. Kuru mama çiğnerlerken dişlerindeki tartarıda temizliyor. Hatta çiğnemeden yutma olayı da olabiliyor ve besinler hiç dişlerde bir birikme yapmıyor.  Ama tatlı kediniz yaş mamayı büyük iştahla yiyor diye kıyamayıp veriyorsunuz. Buna bende dahil. Ara sıra önereceğim bu iyi firmaların yaş mamalarından verebilirsiniz. Haftada bir iki kere ödül olabilir. Böyle bir gereklilik elbette yok.

Peki kedim sadece yaş mama istiyor diyorsanız işte orada bir durun. Çünkü bahsettiğim kaliteli yaş mamalar öyle çok ucuz şeyler değil ve kedinizi devamlı bu şekilde beslemek maddi olarak da sizi zorlayacaktır. Adi market yaş mamaları da içeriklerinden ötürü ağız ve diş sağlığına olumsuz etkilerinin yanı sıra ciddi böbrek hasarı, idrar yolu hastalıklarına sebebiyet verebiliyorlar. Hatta kuru mamalarda kesinlikle aynı. Bu konuda bir yazım var neden bu market mamaları kullanılmamalı mutlaka buradan  okuyun derim. Kaliteli bir kuru mama alarak ilk etapta bol ılık su ile ıslatıp yaş mamaymış gibi yemesini sağlayıp bu tada alıştırabilirsiniz. Sonrasında yavaş yavaş kendi alışacaktır. Kararlı olun ve yemiyor diye yaş mama vermeye devam etmeyin. Biraz açlık çeker reddeder ama sonunda alışır. Buna emin olabilirsiniz. Veya sevdiği bir yaş mamadan bir dolu çay kaşığı koyup içine kuru mamasında karıştırabilir, zaman içinde yaş mamayı azaltarak sonunda tamamen kuru mamaya geçirebilirsiniz. 

animonda-carny-ocean
Animonda Carny Ocean Sığır Etli Ton Balıklı

Şuana kadar pek çok marka denedim ve aslında şimdi yazacaklarım dışındada iyi mamalar var. Ancak ben özellikle seçici kediler için asla hayır diyemeyecekleri 3 çeşit ve marka önereceğim.  Bunların dışında alabileceğiniz birkaç mama marka ve çeşidi de yazarım. Kedinizde aşırı seçicilik  yok ise verebilirsiniz.

Öncelikle piyasada protein oranı en yüksek yaş mamalar olduklarını ve hatta neredeyse kendiniz bile açıp yiyebilirsiniz diyebileceğim direkt olarak çeşidine göre löp löp balık etini, karidesi, kırmızı eti, beyaz eti görebileceğiniz mamalar bunlar. Yani önce işlemden geçip preslenip falan yeniden şekillendirilip jöleli şekilde satılanlardan değil.

Gözünüz kapalı Schesir Nature For Cat konserve ve Animonda Carny Ocean serisi. Markaların farklı serileri olabiliyor bu açıdan lütfen isimlere dikkat edelim. Jölesiz olan konserve kutularından bahsediyorum. Özellikle balıklı olanları tercih etmemizdeki sebep ise, balık kedilerin tüy yapısının daha kaliteli olmasını sağlar ve tüylerin dökümü daha az olur.  Bu iki markanın bahsettiğim serileri en ama en iyi ve kaliteli yaş kedi mamaları. Kediniz hayır diyemez.

Animonda Carny Ocean - Schesir
Animonda Carny Ocean – Schesir

Sonraki tavsiyem Gim Cat Shiny ve Gourmet Gold. Ve yine balıklılar tercih sebebi.  Kediniz bu iki mamayı da severek yiyebilir ama hayır deme olasılığı azda olsa var Schesir ve Animonda Carny Ocean kadar vazgeçilemez değiller.

gim-cat-shiny-gourmet-gold

Son olarak güvenle alabilir tercih edebilirsiniz diyebileceğim ama  imkanınız varsa ilk iki markadan vazgeçmeyin diyebileceğim mamalar. Animonda’nın Vom Feinsten serisi, Animonda’nın Rafine Soupe serisi, Royal Canin ve Hills yaş mamalar.

animonda-rafine-soup

Umarım faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur. Sevgili doslarımız için en iyisini, sağlıklısını düşünerek tercihlerimizi yapmalıyız diye düşünüyorum. Onlar bizim çocuklarımız, emanetimiz. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

 

Toplam Ziyaret: 4514 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 21 Ortalama: 2.8]

3 thoughts on “Kaliteli Yaş Kedi Maması Tavsiyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir