Karne Dönemi Sorunları Nasıl Çözülmeli?

Karne dönemi Sorunları Nasıl Çözülmeli?

Herkese merhaba,

Karneler için son haftaya girdik. Yaklaşık bir hafta sonra, okul dönemindeki çocuklarımız karnelerini alacak. Biz de sizler için, Uzman Klinik Psikolog Mine Hasırcı ile karne dönemi sorunları ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimizde, karne dönemi sorunları nasıl çözülmeli, karne kötü geldiğinde veliler nasıl davranmalı sorumuza cevap arayacağız.

Mine hanım merhaba, malum karne dönemi yaklaştı. Bir çok ailede ve çocukta şimdiden gergin bir bekleyiş var. Bu konuda ki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Karne zamanı birçok evde hem çocuk hem de anne-baba için kriz zamanı haline gelebiliyor. Evde gerginlik özellikle notlar ile ilgili bir sıkıntı varsa ortaya çıkıyor. Çocuk veya genç, karneyi annesi-babası görünce evde bir tartışma çıkacağını, hatta bunun bir kavgaya dönüşebileceğini düşünüyorsa karne zamanı yaklaştıkça kaygılanmaya başlar. Çocuğunun notları ile ilgili endişeli olan anne-babalar da bu dönemde gergin bir bekleyiş içerisine girebilirler.

Kötü karne gelirse çocuklara nasıl davranmak gerek?

Notların düşük gelmesi durumunda anne-babalar bu durumu değiştirmek için farklı şekillerde davranırlar. Birçok anne-baba da nasıl davranacağını bilemeyebiliyor ve bu çaresizlik duygusu ile faydası dokunmayacak tam tersi ters tepebilecek davranışlar sergileyebiliyorlar. Bu sebeple ne şekilde davranmanın işe yaramayacağını ve ne şekilde davranmanın fayda gösterebileceğini bilmek önemli. Bunların yanı sıra ilk etapta ne yapılabileceği hakkında da aklınızı kurcalıyor olabilecek bir soruyu cevaplamaya çalışacağım.

Kötü Karne Gelirse
Kötü Karne Gelirse

Ne yapmak işe yaramaz?

Çocukla inatlaşmak, çok sert davranmak, uygulaması zor olacak katı kural ve yasaklar koymak işe yaramaz. Şiddet her alanda olduğu gibi bu alanda da işe yaramaz elbette.

Peki neden bunlar çözüm olamaz? Çünkü çocuğunuz bu gibi davranışlar sonucunda içine kapanıp, depresif bir ruh haline girebilir ve motivasyonu kırılabilir; kendine güveni zedelenebilir; nasıl düzelteceğini bilmez bir halde ise kaygılanabilir ve bunun sonucunda da daha da kötü performans gösterebilir; sizinle inatlaşmaya başlayabilir veya pes edebilir. Tüm bu sonuçların istediğinizden farklı olduğuna eminim.

Ne yapmak işe yarayabilir?

İlk yapılacak şey neden böyle notlar geldiğini onun açısından dinlemek olacaktır. Bir sıkıntısı veya kaygıları olduğu için de notları düşmüş olabilir, önemsemediği ya da tembellik etmek istediği için de. Tabii bunlar dışında da birçok sebebi olabilir. Yargısız infaz yapmadan önce çocuğunuzun açıklamalarını yargılamadan dinlemeye ve onun bakış açısını anlamaya çalışın. Çocuğunuzun açıklaması size mantıklı gelse de gelmese de onu dinlemeniz onun da sizi dinlemesi için ilk koşul olarak görülebilir. Siz onu dinlemezseniz ise o sizi hiç dinlemeyecektir veya mecbur kaldığı için sözünüzü dinleyip ilk fırsatta kuralları çiğneyecektir.

Anne – babalar bu konuda birlikte mi hareket etmeli? Yoksa sadece bir tanesi mi çocukla daha detaylı görüşmeli?

Anne-baba olarak önceden nasıl davranmanız gerektiği konusunda konuşup ortak bir karara vardıktan sonra ona göre davranmanız çocukla bu durumda sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz açısından oldukça önemli. Anne ve babasının çok farklı davrandığı durumlarda büyük ihtimalle çocuk işine gelen tarafa yanaşıp diğerinin sözlerini dikkate almayacaktır.

Çocuk ile bundan sonrası için ne yapmayı düşündüğünü konuşun. Varsa onun önerilerini alın. Eğer yoksa bunun sebebini anlamaya çalışın. Umudu mu yok, depresif ya da kaygılı bir halde mi yoksa disipline ve bazı kurallara mı ihtiyacı var. Eğer depresif yani çökkün, üzgün bir halde olduğu için çalışamıyorsa veya çok kaygılı olduğu ve ne yapacağını bilemediği bir durumdaysa ya da pes etmişse bu durumda bir uzmandan yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır. Böyle bir imkanınız yoksa bu durumda ise yine en iyi çözüm sizin onu yargılamadan dinlemeye çalışmanız olacaktır.

Uzman Klinik Psikolog Mine Hasırcı
Uzman Klinik Psikolog Mine Hasırcı

Anne – babaların en çok korktuğu durumlardan olan düşük notlarla dolu bir karne. Peki çocuk düşük notlar ile dolu bir karne ile eve geldiğinde nasıl tepki göstermeli?

Bu noktada en önemlisi öfkeden deliye dönmüş, hayal kırıklığına uğramış, kaygısından ne yapacağını bilemez hale gelmiş bir durumdayken kendinize zaman vermek. Karne geldiği anda, sıcağı sıcağına kural ve yasaklar koymaya çalışmak, o anda sonradan pişman olacağınız şeyler söylemek hiçbir fayda getirmez. Bu nedenle sakinleşmek ve düşünebilmek için kendinize zaman tanıyıp sonra harekete geçmek istediğiniz gibi çocuğunuzla iletişim kurup anlaşabilmenizi sağlama olasılığınızı artırır. Karne geldiği anda bir tepki göstermek veya bir çözüm bulmak zorunda değilsiniz. Düşünmek ve harekete geçmek için eminim zamanınız vardır. En acil durumda bile en azından sakinleşmek için bir birkaç saatinizin olmaması imkansız. Öyle değil mi? Ayrıca karne bugün geldiğine göre daha koskoca bir tatil var önünüzde. Zamanınız yokmuş gibi aceleye getirmeye çalışmayın.

Sevgili Mine Hanım’a bu güzel önerilerini bizimle paylaştığını için teşekkür ederiz. Siz de Uzman Klinik Psikolog Mine Hasırcı‘yı aşağıda ki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Soru ve talepleriniz için mail adresi

Bir başka uzman yazımızda görüşmek dileği ile sevgiler

Şafak

Toplam Ziyaret: 319 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir