Kaz Dağları Gezisi Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi

Kaz Dağları Gezisi- Hasan Boğuldu

Mutlu haftalar.Bu hafta gezmeyi sevenler için minik bir tavsiyem olacak. Buyurun Kaz Dağları yolculuğuna beraber çıkalım. Balıkesir ve Çanakkale illeri arasında kalan bir dağ. Geçtiğimiz hafta Akçaya gittiğimde Kaz Dağlarına da gitmeden olmaz dedik. Baya geniş olan bu arazide iki meşhur yer ver. Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi.

Hasan boğuldu Sabahattin Alinin kitaplarına bile konu olan romantik ve  dram yüklü bir hikâye. Birbirine kavuşamayan âşıkların hikâyesi. Hasan ve Emine, birbirlerine âşık olan iki genç, Emine’nin ailesi tarafından pek hoş karşılanmaz. Hasan, Emine’nin yaşadığı yere göre daha kolay şartlarda yaşar ve bu yüzden damat olarak kabul görmesi için kırk okka tuzu sırtında taşımasını söylerler. Hasan  çuvalları taşırken sırtını yakan tuza dayanamaz ölür, Emine de Hasanın yokluğuna dayanamaz. O günden beri öldükleri yer Hasan boğuldu olarak anılır.

Kaz Dağları Gezisi- Hasan Boğuldu

Arabayla ulaşımı bir yere kadar yapıp biraz yürümeniz gerekebilir. Çok fazla araç olduğu için park sıkıntısı çok muhtemel. Yukarı çıkarken sağ tarafınız dağ sol tarafınız uçurum kalıyor biraz gergin bir çıkış olsa da göreceğiniz güzellik için değer. Etrafta mangal yapıp piknik yapan aile görmeniz mümkün biz sadece Hasan boğulduya girmek için çıktık. Peki girebildik mi?

Suya girmek ulaşmaktan daha zordu desem doğu olur. Terliğimi çıkarıp yere bastığım anda suyun soğukluğunu anladım. Kayalıklar bile buz gibi. Su derinliği de 4 metre civanında vardır. O yüzden basamak gibi bir yerden atlamak gerekiyor. Bu da büyük cesaret işi. Oturarak yavaş yavaş gireyim dedim ama saniyeler içinde ayaklarım uyuştu :)Arkadaşlarımın hepsi suya girmiş olsa da soğuk seven değilseniz bu suya yaklaşmanızı tavsiye etmem. Ama berraklığı ve temizliği her halinden belli oluyor.

Kaz Dağları Gezisi- Sütüven Şelalesi

Biraz ısındıktan sonra rota Sütüven Şelalesi oldu. Burası Hasaboğulduya göre daha sıcak bir suya sahip. Yine yüzebileceğiniz bir derecede değil ama en azından ben girebildim 🙂

Kaz Dağları Gezisi- Sütüven Şelalesi

Şelalenin akan kısmının altına geçip bir kaç saniye durmayı başarırsanız muazzam bir tecrübe yaşamış olursunuz.  Cesaret ederseniz aklınız da olsun biraz yüksek olan kayalara tırmanıp atlayan pek çok kişi var. Ben tavsiye etmem:)

İyice yorulduktan sonra dönüş yoluna başlamadan önce köylü teyzelerin hazırladığı karadut suyundan da içmeyi unutmayın. Soğuk suya girmek kolay iş değil sonuçta 🙂

Özel araçlar için Kaz Dağlar giriş ücreti 15 TL’ymiş. Çok uzak olmayan bu saklı cenneti gidip görmenizi tavsiye ederim.

Toplam Ziyaret: 1670 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir