Kemal’in Brüksel Günlüğü Kitap Yorumu

Merhabalar

Adımı çok okuyana çıkardılar:) İnanın sırf kendim için okumuyorum. Hem okuyor, hem örnek olmaya çalışıyor, hem de sevdirmeye çalışıyorum.

Kitap sevgisini tatsın diye oğluma sürekli kitap almaya çalışıyor,  her akşam kitap okuyorum.

Yaklaşık iki ay belki daha fazla olabilir emin değilim hep aynı kitabı okumaktan ben sıkılmıştım ama Berke hiç sıkılmamıştı:))

Berke’nin son günlerdeki en sevdiği kitap Kemal’in Londra Günlüğü’ydü.

Kemal’in Londra Günlüğü kitabını daha öncede burada yorumlamıştım. Merak edenler için tık tık 

Kemal’in günlüklerinin ikinci kitabın çıkacağını biliyordum ama zamanını bilmediğim için Berke’ye açıklama yapamıyordum. Biliyorum ki sürekli bana hadi alalım anne diyecekti.

Bende kitabın çıkacağı tarihi öğrenmek için Özge Hanım’a  instagramdan mesaj atınca yeni kitabın kitap fuarına yetişeceğini öğrendiğimde, hemen satın alma planlarını yapmıştım.

Fuara gittiğimde de ilk uğradığım standt Altın Kitaplar’a uğramak oldu. Hemen ikinci kitap olan,  Kemal’in Brüksel Günlüğü alındı.

Şimdi de her akşam Brüksel semalarına gidip bir gezip tekrar geri geliyoruz.

Londra’dan sonra şimdi de Brüksel hakkında birçok bilgi edinmiş olduk.

Kemal’in Günlükleri bir seri aslında. İlk kitap Londra olmuştu şimdide Brüksel. Yine çok güzel bir anlatım ve çizimler var.

Kemal ailesi ile çıktığı yurt dışı gezilerinde gördüklerini, o ülkenin kültürünü, yaşadıklarını kendi gözüyle anlatıyor. Kemal hem geziyor hem de bize o ülkenin birçok özelliğini tanıtıyor.

Kemal’in Brüksel Günlüğü, Londra’ya göre biraz farklı. Bu sefer Kemal’in yanında bir arkadaşı var, Defne.

Kemal ve Defne ne çok geziyor, ne çok eğleniyor, ne çok anlatıyor.

Nereleri gördüklerini size yazmıyorum ki , çocuğunuzla beraber okurken sizde o yerleri görün istiyorum.

İlk kitapta olduğu gibi, ikinci kitapta da çıkartmalar mevcut.

Biz yeni kitabımızın çıkartmalarını ders masamızın üstüne yapıştırdık. Ders yaparken bize eşlik ediyorlar:))

Brüksel’de vaffle çok popülermiş.

Kitabın sonunda güzel bir vaffle tarifi var.  Biz henüz denemedik ama deneyenler olmuş. Yorumları okuduk. En kısa zamanda deneyeceğiz.

Kemal’in Brüksel Günlüğü’nde bir diğer fark da yazar kendi çektiği fotoğraflarına da yer vermiş ve bence güzel bir ayrıntı yakalamış.

Ayrıca Özge Lokmanhekim‘i ve Altın Kitapları takip ederseniz Kemal’in Brüksel Günlüğü ile ilgili okuma etkinliklerinden haberdar olup, çocuğunuzla gitme şansı yakalayabilirsiniz.

Son günlerde kitap okurken bizim için güzel bir ayrıntıda Berke ile bazı kelimeleri beraber okumamız. Berke okula yeni başladı ve harfleri yeni öğreniyor. ben ona kitap okurken o bildiği kelimeleri harfleri görünce seviniyor ve ben okumayı ona bırakıyorum. O okuduktan sonra çok seviniyor.  Hatta ona şöyle bir yorum yaptım; “artık okuma yazma öğrenmeye başladın ve artık sen okuyacak ben dinleyeceğim” sanırım daha beklemem gerekecek:) Sizce de öyle değil mi?

Biz bu kitapları çok seviyoruz. Çok iyi bakıyoruz. Kitap hakkında bu kadar yorum yaptıktan sonra bu güzel çocuk kitabına resimleri ile can veren renk katan Gökçen Eke’yi de unutmamak gerekir.

Bir sonraki kitabımızı merakla bekliyoruz. Oda Kemal’in Roma Günlükleri

Sevgiler…

 

Toplam Ziyaret: 4338 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir