Kira Geliriniz Varsa Vergi Dönemi Başladı

kira-beyannamesi

Kira Geliri Vergisi

Merhaba,

Bugün sizleri bir konuda bilgilendirmek istiyorum. Kira geliri elde edenler için beyanname verme ve gelir vergisi ödeme dönemi başladı. Kira geliri elde edenler 5-25 Mart tarihleri arasında beyannamelerini vermek zorundalar. Hesaplanan gelir vergisi, Mart ve Temmuz aylarında eşit iki taksit halinde, vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırılabilir.

Peki Vergi Ödememiz Gerektiğini nasıl anlayacağız?

  • 2014 yılı için, sadece mesken kirası elde edenler için bu rakam 3.300 TL. Eğer kira geliriniz bu rakamı aşıyorsa beyanname vermek zorundasınız.
  • Sadece işyeri kira geliri elde ediyorsanız ve işyeri sadece size aitse ve kiracınız stopaj ödüyorsa bu rakam 27.000TL. İşyeri kiracını stopaj ödemiyorsa bu durumda 1.400 TL üzerine yine beyanname vermek zorundasınız. 
  • Hem işyeri hem de mesken dolayısıyla kira geliri elde ediyorsanız ise; mesken kira gelirinden 3.300 tl düştükten sonra kalan tutar ile işyeri kiranızız toplamı 27.000  TL yi aşıyorsa beyanname vermek zorundasınız. Eğer aşmıyorsa sadece mesken kira gelirinizi beyan etmek zorundasınız.
kbs_2015
Kira Geliri Vergisi

Beyannamemizi nasıl dolduracağız ve nereye vereceğiz?

Beyannamenizi mali müşaviriniz, kanuni temsilciniz ya da kendiniz doldurabilirsiniz. Eğer kendiniz doldurma yöntemini seçtiyseniz bunun iki yolu var. 

  • İlki vergi dairesinden alacağınız formları kendiniz yada orada ki görevlilerden yardım isteyerek doldurup elden verebilirsiniz. 
  • İkinci ve daha kolayı ise internet üzerinden Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi  adresine girerek doldurabilirsiniz. Bunu tercih etmeniz durumunda vergi dairesine hiç gitmeden, hatta ödemenizi de kredi kartıyla yapıp tahakkuk fişinizi ve ödeme fişinizi alabilirsiniz.

Beyanname Doldururken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Beyanname doldurumu sırasında size sorulan bazı sorular var. Bu soruları iyi okuyup, doğru cevaplar vermeniz çok önemli. Hatalı beyanname düzenlediğiniz takdirde özellikle de az vergi hesaplamak için bu durumda, cezalı konuma düşüyorsunuz ve aynı zamannda istisna tutar olan 3.300 TL den faydalanamıyorsunuz. Eğer yanlışlık yaptıysanız ve bunu vergi dairesinden önce fark ederseniz, düzeltme beyannamesi vererek düzeltebilirsiniz. Bu durumda da küçük bir damga vergisi ödüyorsunuz.

Kira Gelirinin Vergilendirilmesinde Safi Tutarın Hesabı

Burada Giderler ile ilgili iki yöntem seçme hakkınız var.

Götürü Gider Yöntemi 

İstisna tutar düşüldükten sonra kalan tutarın %25’ini siz hiç bir gider yapmasanız bile düşmenize olanak tanıyor. Örneğin istisnadan sonra kalan tutar 1.000 TL ise siz 750 TL ‘nin vergisini ödüyorsunuz. Bu yöntemi seçen mükellefler 2 yıl boyunca diğer yönteme geçemiyorlar.

Gerçek Gider Yöntemi

İstisna tutar düşüldükten sonra kalan tutardan gayrimenkulleriniz için harcadığınız faturalandırılmış, kiraya veren tarafından karşılanan gerçek masrafları düşüyorsunuz. 

– Kiraya verilen gayrimenkul için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
– Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile orantılı olan idare giderleri,
– Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri,
– Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara harcanan borçların faiz giderleri,
– Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin % 5’i (iktisap bedelinin % 5’i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanacak, indirilmeyen kısım gider fazlalığı sayılmayacaktır.),
– Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya verenler tarafından ödenmiş olmak şartıyla belediyelere ödenen harcamalara iştirak payları,
– Kiraya verilen mal ve haklar için ayrılan amortismanlar,
– Kiraya veren tarafından kiraya verilen gayrimenkul için yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri,
– Kiraladıkları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler,
-Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları  konut veya lojmanların kira bedeli (kiranın indirilemeyen kısmı gider fazlalığı sayılmayacaktır.),
– Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar

Gerçek gider yöntemini seçenler vergilerinden düşebiliyorlar.

Kira Tahsilatı Ne Şekilde Yapılmalı?

Kiraya verdiğiniz meskenin aylık kirası 500 TL’yi geçiyorsa mutlaka banka, benzeri finans kurumları ve  ptt aracılığı ile ödeme almalısınız. İşyeri olarak kiraya verdiğiniz yerlerde tutar söz konusu değil. Mutlaka yukarıda bahsettiğim kuruluşlar üzerinden yapılmalı.

Eğer Kiraya Verenin Ortağı Varsa Nasıl Bildirim Yapılacak?

Her ortak kendi adına ayrı bir beyanname ile hissesine düşen tutarı bildirmekle yükümlü. İstisna tutar her bir ortak için ayrı düşülebiliyor.

Burada ayrıca bu sene öğrendiğim bir hususu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Gerçek gider yöntemini seçenlerin indirdiği Eğitim harcamaları ile ilgili nokta da dikkat edilmesi gereken bir yer var. Eğer çocuğunuz Özel Üniversitede okuyorsa, Özel Üniversitelerin bir çoğu bir vakfa bağlı olduğu için ve vakıflar Kurumlar Vergisi ödemedikleri için  bunu gider olarak gösteremiyorsunuz.

Konu hakkında daha çok bilgi almak isterseniz Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesini incelemenizi öneririm. Orada oldukça iyi bilgi verilmiş. 

Ayrıca 444 0 189 nolu telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ben bunları nerden mi bu kadar iyi biliyorum 🙂 Yıllardır ailemin ve arkadaşlarımın beyannamelerini ben hazırlıyorum da 🙂

Vergi ödeme zamanını kaçırmamanızı ve vergileriniz tam olarak beyan etmenizi dilerim.

Sevgiler

Şafak

 

Kaynak : www.gelirler.gov.tr

Not: Resimleri bazıları webden alıntıdır.

 

Toplam Ziyaret: 2206 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 thoughts on “Kira Geliriniz Varsa Vergi Dönemi Başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir