Kitap – Hayatı Yeniden Keşfedin

Bugün sizlere çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Hayatı Yeniden Keşfet. Psikonet Yayıncılık Bilişsel ve Davranışsal Terapiler Serisinin bir kitabı. Öncelikle kitabın adının içi boş bir kişisel gelişim kitap adı gibi göründüğünü, ya da bana öyle hissettirdiğini söylemeliyim. Yani içi bu kadar faydalı bilgilerle dolu bir kitaba daha ağır bir isim verilebilirdi.

kil1
Hayatı Yeniden Keşfedin

Neyse isim eleştirisini geçtikten sonra kitaptan bahsedebilirim. Son zamanlarda psikolojiyle biraz ilgisi olanların bile bildiği bir terapi yöntemi “Şema Terapi” den bahsediyor kitap. Hepimiz dünyayı öğrenirken beynimizde şemalara oluşur. Yani şema zihinsel yapılardır. Mesela masa dendiğinde aklımıza gelen “masa şeması”dır. Bu oluşan şemalar bazen bizim ilişkilerimizi bozabilir, kendimizi iyi hissetmememize sebep olabilir. İşte bu kitapta şemalarımızı küçük bir test yardımıyla öğrenip değiştirmek için neler yapabileceğimizi anlatıyor. Yani aslında psikoloji hakkında hiç bir şey bilmenize gerek yok. Kendi kendinize şemalarınızı tespit edebileceğiniz bir kitap.

Yazarları Jeffrey E. Young ve Janet Klosko. Fiyatı 25 TL .

Kitabın arka kapağındaki yazıyla  ile yazımı bitiriyorum. Görüşmek üzere hoşçakalın……..

“Tatmin etmeyen ilişkiler, evhamlarla dolu bir hayat, nedensiz yere kendini diğerlerinden aşağı hissetmek…. Tüm bunlar fark etmeden kabul ettiğimiz inanışlarımızı değiştirerek çözülebilir. Bu kendine zarar verici düşünme ve hissetme kalıplarına “şema” adı verilmektedir. “Hayatı Yeniden Keşfedin” , mutluluğa ulaşmanızı engelleyen bu girdaplardan nasıl kurtulacağınızı gösteriyor”.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 7 Ortalama: 3]

Toplam Ziyaret: 1158 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirKadriye Koba

Yazar Hakkında

(84 yazısı var )

Arda ve Ezgi’nin annesi, Ankara’da yaşayan bir Bursa’lı, yay burcu bir Psikolojik Danışman. Gezmeyi okumayı yeni şeyler denemeyi çok severim. Genelde pozitif, arkadaş canlısıyım. Yeni insanlar tanımaya bayılırım. Ama bu hayatta en çok anne olmayı sevdim. Çocuklarımla birlikte olmayı çok seviyorum. Onlarla çok eğleniyoruz.

İnsanların özellikle de kadınların kendilerini daha çok sevmelerine yardımcı olmak gibi kendimce bir misyonum var. Kadınların kendi değerlerinin farkında olmadıklarını ve bu yüzden mutlu olamadıklarını düşünüyorum. Kendini sevmekle başlar her şey. Önce kendini sevmelisin ki başkalarını da sevebilesin. Ve bugün kü ortamda en çok ihtiyacımız olan şeyin sevgi olduğunu düşünüyorum.

Bir ailede kadın iyiyse o ailenin diğer fertleri de iyi. Ama kadın sorun yaşıyorsa o aile sorunlu oluyor. Hele ki çocuklar üzerinde annelerinin etkileri inanılmaz. Bu yüzden önce biz kadınlar mutlu olmalı ve kendimizi sevmeliyiz ki mutluluk saçabilelim. Bu gibi düşüncelerle www.bizkimizkadiniz.blogspot.com ‘u açtım ve bir süredir burada yazıyorum.,Kadın olmak sadece zayıf olmak, güzel olmak, makyaj, moda, kozmetik gibi şeyler değil. Onlarda önemli tabi ama kişisel gelişimimiz de çok önemli.
Bundan sonra bu sayfalarda sizlerle buluşup deneyimlerimi paylaşacak olmak benim için mutluluk verici.
Sevgilerimle…….

Web sitesi: http://bizkimizkadiniz.blogspot.com.tr/