Kitap – Hayatı Yeniden Keşfedin

Bugün sizlere çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Hayatı Yeniden Keşfet. Psikonet Yayıncılık Bilişsel ve Davranışsal Terapiler Serisinin bir kitabı. Öncelikle kitabın adının içi boş bir kişisel gelişim kitap adı gibi göründüğünü, ya da bana öyle hissettirdiğini söylemeliyim. Yani içi bu kadar faydalı bilgilerle dolu bir kitaba daha ağır bir isim verilebilirdi.

kil1
Hayatı Yeniden Keşfedin

Neyse isim eleştirisini geçtikten sonra kitaptan bahsedebilirim. Son zamanlarda psikolojiyle biraz ilgisi olanların bile bildiği bir terapi yöntemi “Şema Terapi” den bahsediyor kitap. Hepimiz dünyayı öğrenirken beynimizde şemalara oluşur. Yani şema zihinsel yapılardır. Mesela masa dendiğinde aklımıza gelen “masa şeması”dır. Bu oluşan şemalar bazen bizim ilişkilerimizi bozabilir, kendimizi iyi hissetmememize sebep olabilir. İşte bu kitapta şemalarımızı küçük bir test yardımıyla öğrenip değiştirmek için neler yapabileceğimizi anlatıyor. Yani aslında psikoloji hakkında hiç bir şey bilmenize gerek yok. Kendi kendinize şemalarınızı tespit edebileceğiniz bir kitap.

Yazarları Jeffrey E. Young ve Janet Klosko. Fiyatı 25 TL .

Kitabın arka kapağındaki yazıyla  ile yazımı bitiriyorum. Görüşmek üzere hoşçakalın……..

“Tatmin etmeyen ilişkiler, evhamlarla dolu bir hayat, nedensiz yere kendini diğerlerinden aşağı hissetmek…. Tüm bunlar fark etmeden kabul ettiğimiz inanışlarımızı değiştirerek çözülebilir. Bu kendine zarar verici düşünme ve hissetme kalıplarına “şema” adı verilmektedir. “Hayatı Yeniden Keşfedin” , mutluluğa ulaşmanızı engelleyen bu girdaplardan nasıl kurtulacağınızı gösteriyor”.

Toplam Ziyaret: 1226 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 7 Ortalama: 3]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir