Kocan Kadar Konuş!!

kocan-kadar-konus

Herkese çok neşeli bir Merhaba,

Son günlerde herkesin sıkça duyduğu “Kocan Kadar Konuş” kitabı ve filminden bahsetmek istiyorum bu hafta. Diliyorum okuyamayan ve izleyemeyenler için aydınlatıcı olabilirim.

Kocan kadar konuş kitabı, Şebnem Burcuoğlu’na ait, Türk milletinin en büyük sorunlarından biri olarak görülen “evlenememe sorunu”  ile alakalı. Baş kahraman Efsun ve baskıcı ailesi ile yıllar önce sevdiği çocuk Sinan arasında dönen bir hikaye. Yazar o kadar akıcı ve sempatik bir tarzda yazmış ki,  sesli gülerek 2 gün içinde bitirdim kitabı. İzmir’li bir aile, 30 yaşına gelmiş, çok okuyan aydın kızlarına evlilik baskısı yapıyor. Efsun da, bir noktadan sonra onların etkisi altında kalıp anlamsız bir evlilik saplantısı içine giriyor. Lise zamanında sevdiği Sinan ile karşılaşınca da olaylar kopuyor. 

kocan-kadar-konus
Kocan Kadar Konuş – Kitap Yorumu

 

Filmi ise,neredeyse birebir aynı konuyu ve olayları işleyen bir film olmuş. İzlemekten son derece keyif aldım. Normalde kitapların konu edildiği filmler birebir olmaz, zaman zaman konudan uzaklaşılır ama bu öyle değildi ve daha keyifliydi. Yönetmen Kıvanç Baruönü çok güzel bir iş çıkarmış. Efsun rolünde hepimizin sevdiği Ezgi Mola vardı ve kendisinden beklenen başarıyı göstermişti. Filmde de kitapta olduğu gibi çoğu zaman sesli güldüm, aynı zamanda da satır aralarından sosyal mesajlar aldım. Bu mesajları izlediğinizde eminim siz de alacaksınız.

Filmin fragmanı zaten ne kadar eğlenceli olduğunu belli ediyor. Beşiktaş Kültür Merkezi’nin (BKM) kameraya aldığı seyirci yorumları da böyle hissedenin sadece ben olmadığı gösteriyor.

Demem o ki, toplum olarak bu sıralar böylesi filmlere ve kitaplara ihtiyacımız vardı. Güldüren ve güldürürken de düşündüren şeyler 🙂 Şiddetle tavsiye ediyorum.

Sevgiyle kalın..

Toplam Ziyaret: 2932 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

4 thoughts on “Kocan Kadar Konuş!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir