MARTI-Richard Bach

Herkese merhaba.   Hiç bir kitap kahramanı olmayı hayal ettiniz mi? Mesela bir “MARTI

Ünlü yazar Richard BACH’ın eseri bu haftaki yazıma konuk oldu. 1972 yılında yazılan bu eser Jonathan Livingston’un hikâyesini anlatmaktadır.

Richard Bach-MARTI
Richard Bach-MARTI

John, kendisini diğer martılardan ayıran yegâne amacı bulmuş ve onların tek amacı olan yemek bulma fikrine karşı çıkmıştır. Uçmak! Onun için öğrenilmesi gereken tek şeydir. Üç bölümden oluşan eserde ilk bölüm bizim martının neler başarabileceğini, kaç kez ölüm tehlikesi atlatsa bile yılmadığını gösteriyor. Tam pes etme noktasına gelmişken ben bu değilim diyerek ayağa kalkan Jonathan tam bir ilham kaynağı Fakat bu yeteneği ve özgürlüğü Martı Konseyi tarafından hoş karşılanmaz ve John yalnızlığa mahkûm edilir. Artık sürüden atılmış bir martıdır.

İkinci bölüm daha soyut olup bize cennet kavramını düşündürtüyor. Bulunduğu yerin cennet olduğuna karar veren John orada arkadaş bile bulmuştur. Kendi gibi özel yetenekleri olan martılar. Chaing isimli diğer martıyla girdiği diyalog, kitabın altı çizilmesi gereken onlarca paragrafından sadece biri. “Cennet ne bir yerdir, ne de bir zaman.. Cennet yetkinliğe ulaşmanın ta kendisidir.”

Üçüncü bölüm ise John kendi sürüsüne geri dönmüş ve oradakileri de ışığı ile aydınlatmıştır.

Richard Bach-MARTI
Richard Bach-MARTI

Herkes benim kadar beğenir mi bu eseri bilemem ama en azından bir kere okumanızı tavsiye ederim.  Daha önce okuduğum bu eseri bu sefer 2. el satan bir kitapçıdan alarak okudum. Benden önceki sahibi iyi bakmış kitaba. ARENA Yayıncılık tarafından basılan eserin çevirisi Aynur Şahin’e ait. 80 sayfalık bu kitap 10 TL civarından. Her kitapçıda bulmanız mümkün.

Bol neşeli hafta olsun

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 382 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirİlknur Özkan

Yazar Hakkında

(139 yazısı var )

1995 İstanbul Doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümü öğrencisiyim. Yaklaşık bir yıldır Acemi Sihirbaz isimli blogumda yazıyorum.
Dünyaya geliş amacımız olduğuna inanıyorum ve bu yolda ki en önemli aracımız kelimeler. Bu nedenle kitap okumak ya da bir şeyler karalamak benim için basit bir hobi olmaktan çıkalı çok oldu. Bir kitap sayfasının insanların hayatında değişime yol açması,onları etkilemesi ,onlara yön göstermesi benim için çok mühim. Belki şu anda bana bile çok amatör gelen yazdıklarımın, ilerde insanları etkileyecek seviyeye gelebilmesi için daha profesyonel olan kişilerle yazmak benim için bu yüzden önemli.
Konuk yazar olarak başladığım bu sitede, yazarların arasına girmek beni çok mutlu ediyor. Sizden de desteklerinizi bekliyorum :)

Web sitesi: http://acemisihirbaz.blogspot.com.tr/