Öğretmenler Günü ve Önemi

Bugünkü yazımda biraz eğitim ve öğretim ve de yaklaşan Öğretenler Günü hakkında neler yapılabilir, hediye neler alabiliriz konusunu paylaşmak istiyorum.

1981 yılından itibaren her 24 Kasım değerli  öğretmenlerimizin öğretmenler günü olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlamıştır. Biraz tarihi biraz anı paylaştım affınızla.

Öğretnenlik insanlık tarihi boyunca en önemli mesleklerden bir tanesi olmakla birlikte kutsal bir vazife olarak görülmüştür.

Öğretmen demek iyi ve doğruyu öğreten bir ülkenin geleceği anlamına da gelmektedir. Eğitim kalitesi yükseldikçe eğitimli ve pırıl pırıl gençler ülkemizde var olmaya devam edecektir. Bu başarıya öğretmenlerimiz sayesinde ulaşmıyor muyuz?

Öğrenilecek her bir bilgi öğretmenler tarafından edinilmektedir.

Atatürk ilke ve inkilaplarında yetişen öğretmenlerimiz baş öğretmenimizin izinde ilerleyerek yaptıkları ve sorumlu oldukları kutsal görevlerini her şartta ve zorlukta yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

Screenshot_2015-09-28-08-53-18-1

Kurtuluş savaşımızda, savaş öncesi ve savaş sonrası öğretmenlerimiz üstlendikleri görevlerini ve fedakarlıklarını Atatürk övgüyle bahsetmiştir.

“Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.”

1928 yılında latin harfleri kabul edildikten sonra Millet mektepleri açılmış ve Mustafa Kemal Atatürk baş öğretmen olarak kabul görmüştür.

Bir çoğumuz okul ders kitaplarında kara tahta karşısında yazı yazarken çekilmiş olan fotoğrafını hatırlıyorsunuzdur.

Hangimiz öğretmenimizi unuttuk. Mutlaka yaşamımızın bir anında benimde şöyle bir matematikçi, böyle bir edebiyatçım vardır diye söze başlamışızdır.

Hababam Sınıfı bize öğretmene olan saygı ve sevgiyi bir kez daha vurgulamıştır.  Ahh Mahmut Hoca, Kel Mahmut neler çektin sen o Hababam Sınıfı’ndan. Rıfat Ilgaz ne güzel bir eser bırakmış bize.

Hediye önerileri ile ilgili geçtiğimiz haftalarda sizlerle bir yazı paylaşmıştım. Okumak isteyenler için; Öğretmenler Günü Hediye Seçenekleri

Bunların dışında, çiçek, kitap, öğrencileri ile birlikte olan bir anısını ölümsüzleştirecek resim, video da olabilir. Ya da sınıfça toplu olarak hediye almak ta bir diğer secenek.

Bize bir çok şey öğreten güzel öğretmenlerimize sevgi ve saygımı sunuyorum. Bu kutsal mesleği layıkıyla yerine getirdikleri için önlerinde saygıyla eğiliyorum.

Sadece 24 kasım değil, her günde de değerlidir bizim güzel öğretmenlerimiz.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 1466 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirElmas Koçan

Yazar Hakkında

(94 yazısı var )

Ve Ben…
Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı.
Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence.
Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim.
Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım.
Çikolatasız yaşayamam.
Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım.
Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da.
İyilikten vazgeçme…
Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:)))
Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım.
Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur.
En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak.
Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum.
Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak.
Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan…

Web sitesi: http://www.elmaspiriltilari.com