Okul Çağı Çocuğu

Okul Çağı Çocuğu ve Gelişimi

Her evde okul zamanları yaşanan sıkıntıları az çok biliyoruz. Binbir emek verip okul çağına hazırladığımız çocuklarımız, nasıl oluyor da büyük bir stres altında eğitim görüyorlar. Keşke uzun uzun anlatabilsem ve tanık olduğum sayısız annenin okul hayatında çektiği sıkıntıları yazabilsem. Peki neden çocuklarımız  bir adım önde olması gerekirken bir adım geri kalıyorlar?

Üniversite sınav sonuçlarını hep birlikte gördük. Devlet okullarının adı bile yok. Peki ne yapacağız? Öncelikle panik yapmayacağız. Kendimize hiç olmadığımız kadar güvenip, her şeyi okulların yapmasını beklemeyeceğiz. Yeni,farklı bir çağda yaşıyoruz. Kuşaklar arası fark 4 yıl gibi kısa bir zamana düşmüşken, bizim çocuklarımızın çok okuması gerekiyor. Tamam, okusunlar ama önce biz okuyalım. Çocuk söyleneni değil, gördüğünü yapar. Bu nedenle hem onlar okusun, hem biz okuyalım. Tabi ki çocuklarımızın öğrenmeyi sevmelerini istiyorsak her gece bir saatliğine televizyonu kapatıp kitap okumalıyız. Çocuklarımızın mükemmele odaklanmalarını istiyorsak ilk adımı biz atmalıyız. Evlerimizi güzel kitaplarla doldurup,bu kitapları okumaya zaman ayırarak günde 15 dakikalığına bile olsa onlara okumanın önemli olduğu mesajı verebiliriz.

Bununla birlikte,okul çağı çocuğu çoğu anne ve baba  kadar öğretmen ve arkadaş gibi başka kişilerle özdeşim kuruyor. Bu açıdan çocuğu her yönüyle anlamamızı kolaylaştıracak, ailelere ve öğretmenlere rehberlik edecek kitaptan bahsetmek istiyorum.

Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in “Okul Çağı Çocuğu” kitabı, çocuğu eğitim ve gelişim özellikleriyle anlatıyor. Bir nevi “0-6 Yaş Çocuğu” kitabının devamı niteliğinde. Kitap 2000 yılında Remzi Kitapevi ‘nden çıkmış. Haluk Yavuzer, 229 sayfalık kitapta, çocukların gelişim özelliklerini de çok güzel bir ifade ile anlatmış.  İlk 6 yılın çocukluk sezgisinden ve düşüncesinden uzaklaşmaya, büyümeye başlayan çocuğun olaylara nasıl bakmaya başladığını hem ailelerine hemde öğretmenine anlatmaya çalışıyor bu kitapta. Benim başucu kitabım oldu. İçeriğini çok beğendim. Anne-Babaya not, öğretmene not bölümleri de ayrıca okunmaya değer.

Anne-Babaya not: Çocuğun okuldaki başarısıyla ilgili kusurlarınız varsa öncelikle öğretmeniyle konuşun.

Öğretmene not: Karşılıklı  sevgi ve saygıya dayanan anlayışlı bir ortam içinde cezaya yer yoktur.

Bize düşen dikkatli ve bitmek bilmeyen bir bağlılıkla okumalıyız. Okumakla önce kendimizi sonra  dünyamızı değiştirebiliriz.

Herkese iyi okumalar… 

 

Toplam Ziyaret: 1224 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir