Ölümün Soğuk Yüzü

Merhaba

Bu hafta sonu benim için üzüntülü ve çok duygulu geçti. Tüm gün kendimi tutamayıp ara ara ağladım.

Bir yakınımın babasının cenazesine katıldım.

Babamı kaybettikten sonra aldığım her ölüm haberi beni derinden etkiliyor elimde olmadan. O günüm hep huzursuz geçiyor ve kendime gelmekte zorlanıyorum.

Katıldığım cenaze evlerine gittiğimde babamın kaybettiğin günün acısını hep yaşadığım için bazen ne konuşmak istiyorum nede gidip baş sağlığı dilemek. Acısı taze olan kişilere ne derseniz deyin hiç bir şekilde teselli olamayacağını bildiğimden sessizce bir köşede kalmak orada küçülmek istiyorum.
Senin yanındayım ve acını paylaşıyorum diyorum hep içimden.

Doğmak ne kadar gerçekse ölümde o kadar gerçek. Aradaki fark dünyaya bir bebek geldiğinde ne kadar çok seviniyorsak, ölüm olduğunda da bir o kadar üzüntüye yasa boğuluyoruz.

Hiç birimiz sevdiklerimizi, hele ki en yakınımızdakileri kaybetmek istemiyoruz.

Ölüm acısı ile başka bir duygu daha yaşadım bu hafta sonu. Ne olduğunu anlatmadan önce kişileri gizli tutmak istiyor sadece bende yarattığı etkiden bahsetmek istiyorum.

Bu yazıma Ölüm ve Beraberinde Getirdikleri diyorum.

Gençliğin baharında yanlışlardan dolayı ve arkadaş kurbanı olan, on iki yıldır ceza evinde yatan bir çocuk, babasının cenazesine katılmak ve onu son kez görebilmek için devlet koruması altında evine izinli geliyor.

Yanında dört asker, bir komutan ve iki sivil polis ile birlikte kendi evinde babasını defnedilmesini bekleyen bir evlat.

Devlet mahkumlara veya tutuklulara ölüm veya hastalık durumunda mazeret izni verebiliyormuş. Bilmiyordum. Bu yönetmeliği yaşayınca öğrenmiş oldum.

Ölümün acı soğukluğu beni ne kadar etkilese de, ben babasını son kez olsun görmek için gelen o çocuk için çok duygulandım.

Yıllar sonra kendi evine bir ölüm haberi ile birlikte gelmesi ne garip,
Taziyeye gelen bir çok kişiyi yıllar sonra yeniden bu şekilde görmek, onlarla sarılmak,
Zamanında beraber oyun oynadığın arkadaşlarının, gelip sana sarılıp nasılsın demesi, onlar hürken senin esaret altında kalman,
Daha bir çok düşünce aklımdan dolaşıp, durdu.

Oda hür olmak istemez miydi?
İsterdi elbet.
Akranları gibi yuvasını kurup, çoluk çocuğa karışmak isterdi tabi.
O çocuğun, (çocuk diyorum çünkü; ölen bir babanın çocuğu) yüzüne o kadar dikkatli baktım ki, hem buruk bir sevinç hem de çok acı bir üzüntüyü gördüm.

Ne olursa olsun bu şekilde olmamalı diye düşündüm.
Kader mahkumu bu olsa gerek dedim.

Sırtında çelik yelek kollarına dolanmış asker ve komutanla babanın cenaze namazını kılmak onu toprağa vermek, sonra yeniden geri dönmek.

Yine arkada gözü yaşlı anne ve kardeşler bırakarak hükmünün tamamlanmasını beklemek…

Artık bende sözün bittiği yer oluyor.

Yazdıklarım içimdeki duyguların sadece bir kaç cümlesi. Benim gibi bu tarz olaylar yaşayan kim bilir kaç kişi vardır.

İnsan oğlu hayatında yaşamak istemediği bir çok olayla karşı karşıya geliyor. Sanırım insan olmak ve dayanmak ta bunu gerektiriyor.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 253 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞafak Karadeniz Kilimcigöldelioğlu

Yazar Hakkında

(115 yazısı var )

Eskiden bankacı, şimdi ev hanımı. Hüsnü ve Fikriye’nin kızı, Kemal ve Elif Miray’ın ablası, Ege ve Efe Deniz’in annesi Alp Tolga’nın eşiyim ben.
Başıma ne gelirse gelsin , savaşmaktan asla vazgeçmem. Tam bir kova kadınıyım ama iyi niyetim beni üzdükleri an biter.Dışarıdan bakıldığında çok sakin ve sessiz olarak görülsem de görüntü sizi aldatmasın. Bir noktaya kadar sabreden, sonrasında tüm gemileri yakıp yeniden başlayacak kadar cesur biriyim.
41 yaşındayım, 41 kere maşallah demeyi unutmayın :)
Doğduğumdan beri BeşiktAŞKlıyım.
Küçüklükten beri günlük tutardım. Yine günlük tutuyorum ama internette :) Oğullarıma anılarımı bırakmak için kurduğum www.safagindunyasi.com blogunu yönetmekten ve orada paylaşımlar yapmaktan çok hoşlanıyorum. Ölene kadar da sürdürmek istiyorum.
Bu sitede sizinle olmak hep hayalini kurduğum şeylerden biriydi. Hayallere kavuşmak kimi mutlu etmez ki. Sizler tarafından beğenilip sevilen bir site olmayı başardığımız günün gelmesini iple çekiyorum.
Sevgilerimle
Şafak

Web sitesi: http://www.safagindunyasi.com