Pakmaya Bana Çocukluğumu Hatırlatır

Pakmaya 

Eskilerde bu kadar unlu mamuller çeşidi yoktu. Annelerimiz ekmek, poğaça kek , börek, hamur işi ne varsa kendileri yapar, konu komşu toplanır para veya altın günü eşliğinde yapılan hamur işleri bir güzel yenirdi.

O zamanlar annemin bana sürekli bakkaldan aldırdığı kurtarıcı malzemesi pakmaya markasından yaş mayaydı.

Mayayı su ya da sütle ayrıştırmak sonra kabarması ve puf puf olmasını görmek çek neşeli bir işti.

Anneme çaktırmadan hamurdan çaldığım parçalarla kendi mutfağımı kurar poğaçalarımı yapardım. O zaman mutfağa düşkün olacağım belliymiş. 🙂 

O günlerde sadece yaş maya markası Pakmaya günümüzde farklı ürün yelpazesiyle piyasada diğer markalarla bir arada rekabette.

Ben zaman zaman vanilya, kabartma tozu, yaş mayası (Olmazsa olmazım. Başka bir marka tercih etmem.) nişasta ve pudra şekerini denemiştim ve tazelik ve kabarma konusunda hiç bir sorun yaşamadım. 

Pudingleri #nihanvesafakla23nisan etkinliğine sponsor olan Mutfağın Yıldızı’nın  vermiş olduğu hediye paketinde bulunan, iki farklı çikolatalı pudingi yaptıktan sonra deneme fırsatım oldu.

Tatlı krizine girdiğim geçen akşam, bir paket dört kişilik bir aileye yetmez düşüncesiyle çikolatalı puding ve bademli çikolatalı pudingi aynı tencere pişirip sununca gayet güzel olduğu kanaatine vardım. Bademli pudingin içinde badem parçacıkları var ve yerken hissedebiliyorsunuz. Bir sonraki denemem muzlu ve çilekli pudingi ayrı pişirip aynı kupta sunmakla olacaktır. 

Ayrıca www.mutfaginyildizi.com sitesini ziyaret ettiğinizde güzel tariflere ulaşmanız mümkün. Bakmakta fayda var diye düşünüyorum. 

Ben kullandım ve memnun kaldım.

Pakmaya Mutfağınızın Yıldızı olmayı hak ediyor. Kendi sloganları böyle. İddialı. 

Sevgiyle ve tatlılıkla kalın. 

Not: Fotoğraftaki minik eller benim tatlı kuzum Berke’ye ait.

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 1400 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirElmas Koçan

Yazar Hakkında

(94 yazısı var )

Ve Ben…
Kendime bazen şöyle diyorum: Güzeller güzeli iki çocuk annesi, öğrenci, ev hanımı ayrıca yetkili otomotiv servisinde çalışan arabaları çok seven bir müşteri danışmanı.
Bu kadar uğraşın arasında, kitap okumak vazgeçemediğim bir tutkum. Oğlum Berke ile yaptığım etkinliklerden aldığım zevk paha biçilemez düzeyde. Kızım Damla ile türk kahvesi eşliğinde yaptığımız sohbetlerin tadı hiçbir yerde yok. Takip ettiğimiz dizlerin yorumunu yapmak, tartışmak ayrı bir eğlence.
Tipik bir aslan burcuyum. Başarısızlığa ve bilgilerini kendine saklayanlara tahammülüm yok. Yemeyi ve ayrıca yapmayı çok sevenlerdenim. Dünyaya yeniden gelsem kendi yaptığım yemekleri sunacak küçük bir göl manzaralı lokanta sahibi olmak isterdim. Karadenizli olduğumdan denizi olmayan bir şehirde yaşayamam. Yeşili, çiçekleri ve hayvanları çok severim. Köpeğimiz Lucky kaybolduğundan beri bir daha evde hayvan beslemedim.
Birçok kadın gibi alışveriş yapmaktan, yeni yerler ve yeni tatlar edinmekten, bulunduğum her ortamda yeni yüzler tanımaktan mutluluk duyarım.
Çikolatasız yaşayamam.
Fotoğraf çekmek bir tutku benim için. Paylaşımdan korkmam. Benim gördüğüm güzellikleri başkaları da görsün isterim. Sürekli bir şeyleri fotoğraflarım.
Her kötülükten veya olumsuzluktan bir ders çıkarılması gerektiğine inanırım. İyilik her zaman kazanır derim. Kazınır da.
İyilikten vazgeçme…
Temizlik gibisi yok. İyi ki de bulaşık ve çamaşır makinesi icat edilmiş. Yoksa ne yapardık:)))
Eski olan her şey ilgimi çeker. Eski zamana yapılmış filmleri seyretmeye bayılırım.
Tabak çanak almaya, bakmaya doyamadığım bir şey. Deterjan kokusu gibi yoktur.
En büyük aç gözlülüğüm sürekli kitap almak.
Hayatımdaki en önemli varlıklarım ilk önce biri sağ, biri sol gözüm olan çocuklarım. Ailem onlardan sonra geliyor. Hayatta her şeyin bir sıralaması varmış. Bu durumu anne olduktan sonra anladım. Anne olmak Allah’ın kadınlara bahşettiği en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Canım annemi anne olduktan sonra daha fazla düşünüyorum.
Zaten duygusalım, her şeye ağlarım ama anne olduktan sonra daha da hassaslaştım. En sevmediğim özelliğim kafamın içinde sürekli konuşmak ve duygularımı o an saklayamamak.
Ben buyum işte. Adım Elmas. Bazılarında göre elmas gibi parlayan…

Web sitesi: http://www.elmaspiriltilari.com