Pakmaya Bana Çocukluğumu Hatırlatır

Pakmaya 

Eskilerde bu kadar unlu mamuller çeşidi yoktu. Annelerimiz ekmek, poğaça kek , börek, hamur işi ne varsa kendileri yapar, konu komşu toplanır para veya altın günü eşliğinde yapılan hamur işleri bir güzel yenirdi.

O zamanlar annemin bana sürekli bakkaldan aldırdığı kurtarıcı malzemesi pakmaya markasından yaş mayaydı.

Mayayı su ya da sütle ayrıştırmak sonra kabarması ve puf puf olmasını görmek çek neşeli bir işti.

Anneme çaktırmadan hamurdan çaldığım parçalarla kendi mutfağımı kurar poğaçalarımı yapardım. O zaman mutfağa düşkün olacağım belliymiş. 🙂 

O günlerde sadece yaş maya markası Pakmaya günümüzde farklı ürün yelpazesiyle piyasada diğer markalarla bir arada rekabette.

Ben zaman zaman vanilya, kabartma tozu, yaş mayası (Olmazsa olmazım. Başka bir marka tercih etmem.) nişasta ve pudra şekerini denemiştim ve tazelik ve kabarma konusunda hiç bir sorun yaşamadım. 

Pudingleri #nihanvesafakla23nisan etkinliğine sponsor olan Mutfağın Yıldızı’nın  vermiş olduğu hediye paketinde bulunan, iki farklı çikolatalı pudingi yaptıktan sonra deneme fırsatım oldu.

Tatlı krizine girdiğim geçen akşam, bir paket dört kişilik bir aileye yetmez düşüncesiyle çikolatalı puding ve bademli çikolatalı pudingi aynı tencere pişirip sununca gayet güzel olduğu kanaatine vardım. Bademli pudingin içinde badem parçacıkları var ve yerken hissedebiliyorsunuz. Bir sonraki denemem muzlu ve çilekli pudingi ayrı pişirip aynı kupta sunmakla olacaktır. 

Ayrıca www.mutfaginyildizi.com sitesini ziyaret ettiğinizde güzel tariflere ulaşmanız mümkün. Bakmakta fayda var diye düşünüyorum. 

Ben kullandım ve memnun kaldım.

Pakmaya Mutfağınızın Yıldızı olmayı hak ediyor. Kendi sloganları böyle. İddialı. 

Sevgiyle ve tatlılıkla kalın. 

Not: Fotoğraftaki minik eller benim tatlı kuzum Berke’ye ait.

Toplam Ziyaret: 1409 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir