Pal Sokağı Çocukları-Kitap İncelemesi

 

Mutlu haftalar,Nemecsek desem ilk aklınıza ne gelir? Peki ya Janos Boka desem?Aklınıza Pal Sokağı Çocukları geliyorsa ne mutlu size.

Bir süredir kitap okumaya ara vermiştim. Fakat hatırladım ki ne saatlerce sevdiğimiz dizileri ne de hayranı olduğumuz filmleri tekrar tekrar izlemek kitap kokusu kadar tatmin etmiyormuş.  Pal Sokağı Çocukları Ferenc Molnar tarafından 1907 yılında yazılmış bir eser. Yazarın pek çok romanı olmasına karşın başyapıtı olarak gösteriliyor. İlk başta çocuklar için olduğu düşünülse de önce yetişkinlerin okuması gerektiğini düşünüyorum.  Eser bir grup çocuğun arsası için yaptıkları mücadeleyi anlatıyor. Jozsefvarosta gecen olaylar , kırmızı yeşil kasketini ölürken dahi yanından ayırmayan çocukların mücadelesi emin olun sizi büyüleyecek.

Pal Sokağı Çocukları

Karakterleri incelersek:

Boka,askerleri tarafından sonsuz bir sevgi duyulan bir lider aynı zamanda savaş sırasında da bir general.

Nemecsek, Macun Derneği üyeleri tarafından adı deftere küçük harflerle yazılıp hain ilan edilmiş olsa da sonradan kahraman olarak görülen ve arsası için ölen sarışın bir ufaklık.

Gereb, ilk başlarda bizim çocukları düşman Feri Ats’ a satsa da Boka ve askerleri tarafından affedilip onurlu mücadelesine devam eden bir asker.

Bu üç karakter gibi asla unutulmayacak başka karakterlerde var. Barabas ve Kolnayın hiç bitmeyen kavgaları, Slovak bekçinin arsayı savunmak için direnmesi, her zaman güzel giyimli olan temiz Csele …

Pal Sokağı Çocukları

Küçücük bir arsa için küçücük çocukların verdiği büyük mücadele. Kitap ilk başlarda olayı oturtmak için ilerlerken sonrasında tarih kitaplarından fırlamışçasına savaş sahnesi satırlarıyla dolu.  Ama bu mücadele de bile tertemiz yüreklerini bir kenara bırakmıyorlar. Kitabın sonu  hem Pal Sokağı Çocukları için hem de benim için bir hayli üzücü oldu.  Çünkü Nemecsek’in uğruna öldüğü sizin bu satırları okurken gözyaşı döktüğünüz arsa, çocukları terk ediyor.  Galibiyeti ve mağlubiyeti aynı anda tadan Boka için bu haber ne kadar büyük bir yıkım olmuştur kim bilir?

Macun Derneği Üyelerinin kendisini affettiğini göremeyen Nemecsek, arsanın ihanetini de görmemişti. Ne şanslıydı!

Eser Yapı Kredi Yayınları tarafından Tarık Demirkan’ın çevirisinde basılmış. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Dili gayet akıcı olduğu için 235 sayfalık eseri bir günde bile bitirebilirsiniz.

Farklı olduğumuzu değil, niçin farklı olduğumuzun anlaşıldığı bir dünya umuduyla mutlu haftalar.

Toplam Ziyaret: 4529 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir