Romantik Kıskançlık

Romantik Kıskançlık

Henüz üç yaşında bir kardeşim var,seni ondan bile kıskanıyorum.’ ’Kıskanırım seni ben, kıskanırım kendimden.’ Hep bu şarkılarla büyütüldük ve sevdiğimiz ne kadar kıskanç olursa bizi o kadar çok sevdiğine inandırıldık. Kadın cinayetleri işlendi. Adam kendini savundu ’Seviyordum, öldürdüm.’dedi. Biz de halk olarak, hukuk olarak adamı anladık hatta cezai indirim uyguladık.

Aile Danışmanı hocamız toplumla ilgili bir ön görüye sahip olma açısından ara sıra evlilik programları izlememizi önermişti. Geçen gün ben de biraz bakayım dedim. Programda kadının biri adamla görüşmek için sosyal medya hesabından ve telefon defterinden tüm kadınların isimlerini silmesini ve çok kıskanç olduğunu söyledi. Sağ olsun program sunucuları da sevenin kıskanmasının normal olacağını onayladı. İnanamadım, giderek ruh sağlığı bozuk bir topluma mı dönüşüyoruz diye düşündüm.

Romantik Kıskançlık
Romantik Kıskançlık

Kıskançlık, yitirilmek istenmeyen bir kişinin ya da bir ilişkinin yitirileceği ya da tehdit altında olduğu düşüncesiyle yaşanan karmaşık ruhsal yaşantı durumudur. Kıskançlık, önce duygu sonra düşünce en son olarak da davranış şeklinde ortaya çıkar. Bazı kuramcılara göre kıskançlık olgusu, insan doğasında sağlıksız bir durumken psikolojinin babası olarak sayılan Freud’a göre insanın doğasında var olan kaçınılmaz ve evrensel bir duygudur. İki tür kıskançlık vardır biri romantik kıskançlık diğeri de romantik olmayan kıskançlık (kardeş kıskançlığı, iş yeri kıskançlığı, anne-çocuk kıskançlığı, baba-çocuk kıskançlığı gibi). Konu başlığında da belirttiğimiz gibi romantik kıskançlığa değineceğiz.

Kıskançlıkta eğitim, yetiştirilme biçimi, kişisel ve toplumsal ön yargılar önemli rol oynar. Romantik sahiplenme duygusunu aşan kıskançlıklar, her zaman ilişkiyi bozucu bir etkiye sahiptir. İlişkinin başlarında doğal gibi karşılanan kıskançlık durumu, ilerleyen süreçte eşleri sadakatsiz ve ahlaksız durumuna sokar. Bir insanın başkasına güvenebilmesi için ilk önce kendine güvenmesi şarttır. Kendine güvenle birlikte kişinin birlikte olduğu insana güvenmesi önemlidir. Güveni olmayan insanın kıskançlık düzeyi yüksek olur. Bu insanlara sorulduğunda da durumu maskeleyip ona değil diğer insanlara güvenmiyorum diyerek durumu kendince bir mantığa bürür. Kıskançlığın dozajı yükseldikçe ilişkinizde mutluluk oranı düşer. O yüzden eğer kıskançlıkla ilgili sorunlarınız varsa en önce kendinizden başlayın ve sorununuz çözün.

Bunun için size şunları öneriyorum:

Romantik Kıskançlık
Romantik Kıskançlık
  • Kendinize güvenin.Başkalarının sizin kafanızı karıştırmasına izin vermeyin.
  • Başkalarının sizin kişiliğini ezmesine engel olun.(Çok sevdiğiniz partneriniz de olsa)
  • Kişinin mazisine takılıp kalmayın,sürekli geçmişini kurcalamayın.
  • Güvenmediğiniz kişiyle sevgili olmayın.
  • Kişisel özgürlük alanına saygı duyun. (İzin verin sevgiliniz erkek arkadaşlarıyla maça gidebilsin,kızlar da kız arkadaşlarıyla alış verişe çıkabilsin.)
  • Kendi kurallarınızı partnerinize dayatmayın.
  • Sosyal çevresi ve arkadaşlarına kısıtlama getirmeyin.(Zaten birlikte olduğunuz insan sizin için mutlaka fırsatlar yaratacaktır,merak etmeyin.)

İletişimlerinizde üsluba dikkat edin. (O etek çok kısa giyemezsin yerine,seni o elbiseyle sadece ben görmek istiyorum gibi yumuşatıcı ifadeler kullanın.)

Son olarak şunu söyleyebilirim. Kıskançlık belli bir dozajda olabilir ama siz normalleştirdikçe artıyorsa buna dikkat etmeniz gerekir. İlişkiler birbirimizi boğmak değil, hayatınızı paylaşmak ve daha anlamlı hale getirmek içindir. Her ne kadar toplum, medya, bir çok şey kıskançlığı pompalasa da inanın bu şekilde davranırsanız kaybeden siz olursunuz.

 

Yazar Hakkında

Merhaba, Ben Yurdagül Çelik, Uzman Psikolojik Danışmanım. Necmettin Erbakan Üniversitesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında yüksek lisans yaptım. Ankara’da ikamet ediyorum. https://dahamutluyasam.blogspot.com.tr/ blogunun sahibiyim.
Yağlı boya tablo yapıyorum, zumba yapıyorum bolca da klasik müzik dinleyip kitap okuyorum.
Amacım psikoloji ve güncel hayata dair yazılar yazarak farkındalık oluşturabilmek.

Toplam Ziyaret: 388 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir