Ruh İkizimi Ruh Öküzü mü

Merhaba herkese

Bugün sizlere Seda Akgül hanımın yazmış olduğu Ruh İkizi mi, Ruh Öküzü mü adlı kitaptan bahsedeceğim.

Önce Seda Akgül hanımdan bahsedeyim sizlere; İlk kitabı Dişilik mi Kişilik mi 2013 yılında çıkmıştı. O kitaptan sonra tekrar yazmaya başlayan Seda hanım kitabın ön sözünde çenenizi tutamıyorsanız, bazı şeyleri görmezden gelmeyi başaramıyorsanız ve ilk yakaladığınız yalanda erkeğe saygınızı yitiriyorsanız benim gibi bekarlığa mahkum olursunuz. Bu kitaptan mucize beklemeyin ama yapan nasıl yapıyor yapmamak kayıp mı veya ayıp mı ya da yaptık da iyi mi oldu işte bunları size anlatabilirim hem de güldürerek. Garanti! diyor

ruh-ikizi-mi-ruh-okuzu-mu
Ruh İkizimi Ruh Öküzü mü
Kitap Alfa yayınlarından çıkmış benim elimdeki 7. basım. Kitabın ilk basımı 2015 yılı. Kitap 271 sayfa.

Ben eğlenceli kitapları daha çok seviyorum. Hele de bana bir çok bilgi katan eğlenceli kitapları bulup okumayı ve çevremdekilere de tavsiye etmeyi çok seviyorum. Çünkü hem bilgilenip hem eğlenip hem de kitap okuyarak dinlenmek beni çok mutlu ediyor. Sadece akıl ve öğüt veren ya da sadece dümdüz yazan kitapları sevmiyorum. Eğitimin her tarafında bir parça eğlence olmasından yanayım. Böylece verilen öğütlerde akılda kalıyor.

Seda hanımın dili çok akıcı ve anlatımları çok candan. Sanki arkadaşımla sohbet ediyor gibi okudum ve başladığımda birden bitirmek istedim. Bir kere çok eğlenceli ve anlattığı şeyler hayattan hepimizin her an yaşadığı şeylerden. Kitapta belirli başlıklar altında farklı konulara değinilmiş ve kısa kısa örneklerle anlatılmış bu da sıkmadan eğlenerek bilgilenmemizi sağlıyor. Kadın ve erkeğin beklentilerini ve yaşadığı hayal kırıklıklarına sık sık değinilmiş. Ruh ikizimizi aramamız mı gerekiyor yoksa olanı kabullenmemizi mi ?

Kitapta beni en çok etkileyen bölüm ise; Orson Wells’in ”Affetmek için iki kişilik erdem lazım hem onu affetmek hem de onu affettiğin için kendini affetmek” sözüne değinilmiş. Aslında pek çoğumuzun affettiği ancak unutmadığını; unutmadığı için de sürekli affettiğimiz kişilerin bunu başına kaktığımızdan bahsediyor. Hatta bir çok erkek sürekli başına kakılmasındansa affedilmemeyi  hatta terk edilmeyi tercih eder diyor. Bir de surat asma meselesi var ki bunu ben de asla yapmam, yapamam. Yazarda zaten surat asmanın bizlere olan zararlarından bahsediyor. Bir de tartışma amaçlarına değinilmiş. Tartışmanın asıl amacının karşımızdakine bizi daha mutlu etmenin yollarını anlatmak tiyolarını vermek olması gerekirken hatta bizi rahatsız ettiği şeyleri söyleyip bunlardan karşımızdakini vazgeçirmek olması gerekirken sadece üste çıkıp haklı olalım yeter durumuna getirdiğimizi anlatıyor. Okurken ya evet gerçekten böyle dediğim çok şey oldu. Özellikle evli ve yeni evlenecek arkadaşlarıma kesinlikle kitabı altını çizerek bölümleri tek tek anlayarak okuyup neredeyse özet çıkartmalarını öneriyorum 🙂 inanın hiç sıkılmayacaksınız

Kitabın sonunda da 6 basit kural ile neler yapmamız gerektiğini anlatıyor. Ben çok keyifle okudum ve sizlere de tavsiye ederim. Kitap D&R da 10 TL ye satılıyor.

 

Toplam Ziyaret: 1214 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 2 Ortalama: 2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir