Rusya Devlet Kütüphanesi (Российская государственная библиотека)

Rusya Devlet Kütüphanesi, dünyanın 4. büyük kütüphanesi özelliği taşıyor. Kremlin‘in tam karşısında bulunan kütüphane 17,5 milyonu aşkın kitaba ev sahipliği yapıyor.

367 dilde Rus ve yabancı belgeler dermeleri, ender kitaplar ve nota defterleri,eski haritalar, süreli yayınlar dahil basılı malzemelerin 45 milyon 500 bin tanesi burada korunmaktadır. Kütüphane dış cephesinden bakıldığında Sovyet döneminde emek ve bilginin sembolleri olan 22 heykel çevresini almış bulunuyor, fotoğraflarını mutlaka çekmelisiniz.

Rus ve yabancı uzmanlar 150 yıldan fazla bir zamandır bu kütüphanenin fonlarındaki kitaplar ve başka malzemelerden yararlanıyor.

Günde 4 bin kadar kişi Rusya Devlet kütüphanesini ziyaret ediyor, sanal salonları ziyaretçilerinin sayısı 8 binden çok, içeri girdiğinizde sizi saran kitap kokusunu duymaktan büyük zevk alacağınıza eminim.

İkinci Dünya Savaşı sırasında düşman Moskova’ya saldırı eylemlerinde bulunmuşken kütüphane görevlileri değerli kitapları korumak amacıyla sığınaklara taşıyarak zarar görmelerini engellemişlerdir.

Rusya Devlet Kütüphanesi (Российская государственная библиотека)

Kütüphane bahçesinde bulunan Fyodor Dostoevsky heykelini yapan sanatçı Aleksandr Kibalnikov bu çalışması için Lenin ödülüne layık görülmüştür.
Metro ile seyahat ediyorsanız eğer kırmızı hatta bulunan ” Bibloteka ” durağında inmeniz yeterli olacaktır. Rusya’da ki tüm kütüphaneler için buradan bilgi alabilirsiniz.

Bir başka yazıda görüşmek üzere

Sevgiler

Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Toplam Ziyaret: 2025 ,
Beğen & Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirTuğçe Eledağ Öke

Yazar Hakkında

(9 yazısı var )

Web sitesi: http://www.madamvera.com/