Seboraik Dermatit İçin Bitkisel Çözümler

Merhabalar,

2013 yılından beri kendimce bir şeyler yazmaya çalışıyorum. Bu yazma işinde zaman zaman tembellik yapsamda büyük keyif alıyorum. Yazdıklarımın ana fikri kozmetik. Tarifler, okuduğum kitaplar bazen güncel olaylar da yazı konum olabiliyor. İyi ama sen kimsin diyorsunuz değil mi ? Buralı Olmayanlar Lokali isimli blogun sahibi Buralı Olmayan’ım ben 🙂 

1 (1)

Bloggerlar Paylaşıyor’da kendimde uyguladığım ve yaşadığım sorunlarıma çözüm bulduğum bitkisel kürlerden bahsetmek istedim. 

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir konuyu yani  dermatit konusunu anlatacağım. Dermatit ya da bilinen adıyla egzama bir deri hastalığıdır. Birçok da türü vardır. Alerji, kullandığımız ilaçlar, kozmetikler hatta stres bile egzamaya neden olabilir.

Doğuştan alerjik bir insan olarak zaman zaman çeşitli dermatit yani egzama sorunlarını yaşıyorum. Atakları bazen çok ağır geçirebiliyorum. Mesela geçen sene saç derimde yaşadığım seboraik dermatit yüzünden çok sıkıntı çekmiştim. Öyle bir durumdaydım ki şu hayvanın pisliğini sür geçecek deseler kafama sürebilirdim.

Genelde saç derimde , kaş içinde yağlı kepeklenme, cildimde kızarıklık ve yine kepeklenme yaşıyordum ama ilk defa saç derim feci şekilde yara olmuştu. Saçlarımı taramak şöyle dursun dokunamıyordum bile.

Doktorun verdiği ilaçlar anlık rahatlama sağlamak dışında pek bir işe yaramadı ne yazık ki ve ben bu durumda doğal formüllere yöneldim.

İlk olarak saç derimi temizleyerek işe başladım. Bunun içinde Doa Kozmetik Yağlı ve Kepekli Saç Derisi Serumu kullandım. İçeriğinde bulunan AHA asitleri ( glikolik , laktik ve mandalik asit ) ve ardıç katranı özüyle saç derime bir çeşit peeling işlemi yapmış oldum bu serumla. (Bu yazımda ayrıntılı olarak anlatmıştım bu serumu.)

Cilt hastalıkları bazen karaciğer kaynaklı da olabilir. Eğer karaciğerimizde bir sorun varsa direkt cildimizden anlaşılabilir. Bu yüzden içten de cildimi desteklemek adına karaciğeri de temizleyen bitkilerden olan lavantayı 15 günlük kür olarak çay gibi tükettim. Bu kürü 6 ayda bir tekrar yapmaya çalışıyorum.

Lavanta kürünü yaptığım süre boyunca cildimdeki güneş lekelerimde de açılma oldu. Artan Lavanta suyunu da saç derimde tonik olarak kullandım.

 lavanta-kuru

Seboraik dermatitin en ağır atağını yaşadığım için her türlü çözümü araştırdım bu süre boyunca. İbrahim Saraçoğlu’nun kürlerinden olan Beyaz Kuru Dut Kürüyle de kesin çözüme ulaştım. 1 avuç kuru beyaz dutu bir miktar suyla kaynatıp dayanabileceğim sıcaklığa gelince tüm saç derime yayıp, saçlarımı da strech filmle sarıp 2-3 saat kafamda beklettim. Bu kürü sadece iki kere yapmama rağmen bir mucize gibi saç derimdeki tüm yaralar, kaşıntı ve sorun bıçak gibi kesildi. Beyaz kuru dut kürü aslında ellerdeki egzama için ama saç derisinde de işe yaradığını deneyip görmüş oldum. Bu kürü uyguladığım süre boyunca saçlarım yumuşacık ve parlak olmuştu.

4

 

Dermatit sorununu çözdükten sonra da fermatitten kaynaklanan saç dökülmemi çözmem gerekti. Bunun için de Karanfil Kürünü uyguladım. 7 – 8 tane karanfili bir bardak sıcak suya koyup bir gece boyunca bekletip. Her gün iki kere saç derime tonik gibi uyguladım. Saçları çabuk yağlandıran bir tonik oldu bu karanfil suyu ama saç dökülmesine çok iyi geldiğini söyleyebilirim. Karanfil kokusunu hiç sevmeyen biri olarak kokusu beni hiç rahatsız etmedi. 

doga_hindistan-cevizi-yagi

Bu süreçte hem saç dökülmem ve saç derimdeki dermatit için hem de cildimdeki kızarıklık, kepeklenme ve yanı için Shea Butter yani Karite Yağı ve Hindistan Cevizi Yağını kullandım zaman zaman. 

Tüm bu kürleri uygularken öncelikle doktorumun onayını aldım ve onun uyguladığı tedaviye de devam ettim. Sizin de dermatit sorununuz varsa öncelikle bir cilt doktoruna danışmanızı ve onun da onayıyla bu kürleri denemenizi öneririm.

Cildimizde yaşadığımız sorunların ana kaynağı stres olabiliyor. Kafamız ne kadar rahatsa sağlığımız da o kadar düzgün oluyor. Öyleyse her şeyi kafamıza takmamaya ve günümüzün en önemli sorunu olan stresle baş edebilmeyi öğrenmemiz lazım. Kendi adıma ben bunu beceremiyorum ama önerileriniz varsa dinleyebilirim :))

Görüşmek üzere…

Toplam Ziyaret: 1565 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir