Şef Berna Donmezer O’Donovan’dan Merhaba…

Şef Berna Donmezer O’Donovan

Deniz Subayı olarak, karada ve denizde, 16 yıl milli görev ve tatbikatların yanı sıra, NATO, BM ve diğer çok uluslu tatbikat ve görevler icra ettikten sonra genç yasta emekli olup esimin görevi gereği yasamakta olduğu New York şehrinde kendisine katıldım. Halihazırda yarı zamanlı olarak Türkiye’de ve ABD’de yaşamaktayım. New York’ta geçtiğimiz aylarda kuruluşu gerçekleştirilmiş olan PRUSA kültür , sanat ve eğitim vakfının başkan yardımcısıyım. (http://www.prusaartfoundationusa.org/)

Eş zamanlı olarak da Akdeniz mutfağı üzerine bireysel bazda ve hizmet ve restoran sektörüne yönelik eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürütmekteyim (www.cucinaberna.com) ve insanları yemek pişirmeye teşvik edeci kolay tariflerimi paylaştığım ve düzenli aralıklarla yazdığım bir yemek blogum var. (odonovankitchen.blogspot.com)

berna-5
Şef Berna Donmezer O’Donovan

 

GASTRONOMİ ÜZERİNE

Sebze, meyve balık ve etin en güzelinin merkezi olan canim Akdeniz’in kıyısında doğmuş ve yetişmiş olmanın bir sonucu olsa gerek güzel yemek ve iyi şarap hayatımın her zaman vazgeçilmezleri arasında olmuştur. Deniz Harp Okulunda öğrencilik yıllarımda ilk kez denizden gittiğim ve aşık olduğum, tarihte, şarap, zeytinyağı ve seramiğin en büyük merkezlerinden biri olan Çanakkale’ye bağlı, felsefenin en büyük öğretilerinin merkezi, Aristo’nun ilk felsefe okulu Akademos’a ev sahipliği yapmış olan sade ve duru güzellik Assos’ta 2011 yılında kendi yerimizi edinmemiz ve evimizi yapmamız ile başlayan süreci organik sebze, zeytinyağı ve küçük çapta şarap üretimi takip etti.

Çanakkale’de seramik eğitimime başlamam da bu sürece denk gelmiştir. Yemek üzerine olan her şeyin en iyisini üretme ve tüketme duygusu, bu konuyu profesyonel aşamaya taşıma konusunda etkin olmuş, Nisan 2016’da mezun olduğum İtalya’nın güneyinde, Calabria’da, İtalyan Yemek Akademisinin İtalyan Mutfağı ve Şarap Master programına gitmemi sağlamıştır. Bu uygulamalı programın kapsamında profesyonel pişirme teknikleri, basta makarna ve pizza olmak üzere İtalyan mutfağı, ekmek, artisan ekmek, patiseri, tatlı, gelato, peynir yapımı, et ve deniz ürünlerini isleme, konserve, tursu, urun isleme ve saklama teknikleri ve sommeliye yani şarap eğitimi var.

İtalya’daki eğitimim öncesinde 2008’de İstanbul Kayra Şarap Akademisinde temel şarap eğitimi ve ondan sonraki yıllarda basta Murefte ve Bozcaada şarapları olmak üzere Türk şarapları hakkında araştırma ve çalışmalarım, 2014 yılında Güney Afrika’da yasadığımız bir yıllık sure içerisinde Western Cape bölgesinde, özellikle Stellenbosch ve Franschoek’ta Güney Afrika şarapları ve Method Cap Classique diye adlandırdıkları kopuklu şarapları, New York’ta yasadığım periyotta, 2015 yılında Californiya Central Coast bölgesinde Edna Vadisi, kuzey Kaliforniya’da da Russian River Vadisi, Napa ve Sonoma Vadilerinde Kaliforniya şarabini inceleme fırsatım oldu. 2016 yılında İtalya’da İtalyan yemek akademisinin müfredatındaki şarap eğitiminin haricinde İtalya’da Campania, Puglia, Lazio, Toscana ve Umbria, Calabria ve Sicilya’da İtalyan şarabinin ureltildigi merkezlerde detaylı inceleme ve araştırmalarım oldu. Son olarak da Eylül 2016’da Arjantin’in şarap üretiminin %75’inin gerçekleştiği Mendoza’da Arjantantin terroirelari ve şarapları hakkında eğitim adlim ve eğitim kapsamında Mendoza’da ve Uco Valley’de bağları ve şarap üretim tesislerini yerinde inceleme fırsatım oldu.

berna-2
Şef Berna Donmezer O’Donovan

2016 ARJANTIN GOURMONDE

13-17 Eylül 2016 tarihleri arasında Arjantin’in Mendoza kentinde kurulusu 1982 yılında gerçekleşmiş olan, Türkiye de dahil olmak üzere 32 üye ülkesi bulunan uluslararası gastronomi federasyonu Aregala tarafından organize edilen 2016 Gourmonde etkinliğine Türkiye’yi temsil etmek üzere resmi davetli olarak iştirak ettim. Organizasyonda klasik Türk mutfağından bir yemek. bir de tatlı sunumu yaptım; Hünkar Beğendi ve Baklava. 2016 Gourmonde’ye katılırken hedefim dünyaya Türk Mutfak Kültürünü anlatmak ve diğer ülke mutfaklarını temsil etmek amacı ile orada bulunan şefler ile mutfak kültürleri arasında bir köprü kurmak idi ve bu hedefime ulaştığıma inanıyorum. İcra ettiğim sunumlarım 150 Gastronomi öğrencisi ve yaklaşık 50 profesyonel tarafından izlendi ve büyük beğeni ile karşılandı.

berna-6 berna-7

Faaliyet öncesinde ve sonrasında Arjantin’de Türkiye’yi temsil ettiğime dair  haberlere Türkiye’de yerel ve ulusal basında yer verildi. Ayrıca bu faaliyete katılımım halihazırda yasamakta olduğum Westport, CT’ta da yerel basında haber olarak yayınlandı. Halihazırda önümüzdeki günlerde Hürriyet gazetesinin hafta sonu ekinde yayınlanacak bir adet röportajım ve ulusal kanallarda yayınlanacak Anadolu Ajansı ile yapılmış bir adet de çekimim mevcut. Yayınlanmış olan haberlerden bazıları aşağıda linkler ve kupürler halinde eklenmiştir.

Ayrıca Türkiye’de gıda, temizlik, güvenlik ve catering sektörüne yönelik yayınlanan bir derginin her yıl vermekte olduğu ödüllere bu sene kişisel çabalarımla iştirak etmiş olduğum uluslararası bir gastronomi organizasyonundan altın madalya ile donmuş olmamdan dolayı ödüllendirilmek üzere seçildiğim bildirildi.

(cleanermagazine.net – cleaner-magazine-endustriyel-temizlik-sektoru-oscarlari-odulleri-2)

 

Milliyet- Arjantinden Türk mutfağına 2 altın madalya

Oda TV- Deniz Harp Okulundan Gurmeliğe

canakkaletravel.com -Türk Yemeklerini Arjantinde Tanıtacak

dakikhaber.com.tr -2016-arjantin-gourmonde-etkinliginde-turk-mutfagi

www.westportnow.com – argentine_cooking_competition

canakkaletravel.com -arjantinden-turkiyeye-2-altin-madalya-ile-dondu

www.haberchef.org – turk-mutfagi-arjantinde

 

Toplam Ziyaret: 2552 ,
Beğen & Paylaş:
Yazıyı nasıl buldunuz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

2 thoughts on “Şef Berna Donmezer O’Donovan’dan Merhaba…

  1. Hoşgeldiniz yazınızı okurken sanki kitap okuyormuşum gibi hissetim 🙂 başarılarınızın devamını dilerim böyle donanımlı kişilerle beraber aynı sitede yazı yazmaktan dolayı çok mutluyum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir